Dünyayı Gezmek İsteyenlerin Karşılaşabileceği 10 Zorluk

Dünyayı Gezmek İsteyenlerin Karşılaşabileceği 10 Zorluk

Dünyayı gezmek pek çok kişinin hayalleri arasında yer alsa da düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Her ne kadar son derece eğlenceli ve size çok şey katacak bir gezi olsa da öncesinde sizi bekleyen zorlukları bilmenizde fayda bulunuyor.

Dünyayı gezmek birçok kişinin hayali. Böyle bir karar vermek çeşitli açılardan mutlaka değerlendirilmeli. Enine boyuna düşünmeden planlanan dünya gezintileri çoğu zaman hüsranla sonuçlanabilmektedir. Dünyayı gezmek büyük bir hayal olduğu kadar oldukça keyifli bir eylem. Ancak maddi ve manevi olarak birçok zorluk da bu maceranın bir parçası.

Gezip eğlenmek için gittiğiniz yerlerde hiç beklemediğiniz sorunlarla karşılaşabilir; gezinizi yarıda bırakmak zorunda bile kalabilirsiniz. Bu nedenle dünyayı gezmek düşüncesindeyseniz; karşınıza çıkabilecek zorlukları önceden bilmenizde ve buna göre temkinli davranmanızda yarar var.

Dünyayı gezmek için çıktığınız yolda karşınıza çıkabilecek en önemli zorluklar büyük oranda maddi alanda olacaktır. Maddi açıdan kendinizi hazırlamanız sizi birçok zorluktan kurtarmış olur.

Maddi Planlamayı Tutturamamak

Her ne şekilde seyahat edecek olursanız olun Dünyayı gezmenin maliyeti bütçenizi zorlayabilir. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce ayrıntıları hesaplamalı ve buna göre bir bütçe belirlemelisiniz. Yola çıkmadan önce mutlaka araştırma yapar ve elde ettiğiniz bilgilere göre bir bütçe belirlersiniz ama bu hesaplar büyük olasılıkla tutmayacak ve gezinin orta yerinde mağdur olabileceksiniz. Buna çözüm olması adına yapacağınız hesaplamaları geniş kapsamlı tutmalı; hesapladığınız masrafları, araştırdığınız tutardan daha yüksekte düşünmelisiniz.

Yeni Kültürler Bilinmedik Yerler

Dünyayı gezmenin en eğlenceli kısmı yeni yerler keşfetmek ve daha önce hiç tanışmadığınız kültürler ile ilişkiye girebilmektir. Ancak bu durum eğlenceli olduğu kadar zor bir durum olma özelliği taşır. Farklı kültürlerin farklı algıları olacağından bulunduğunuz yere uyum sağlamakta güçlük çekebilirsiniz. Tanınmayan kültürler, gezi esnasında kendinizi şokta gibi hissetmenize neden olabilir. Böyle durumları engellememek adına gideceğiniz yerleri sadece gezip görülecek yerler olarak değil; kültürel anlamda da araştırmalısınız.

Para Değişimleri Can Sıkıcı Olabilir

Dünyanın birçok noktasında farklı para birimleri kullanıldığından seyahatiniz boyunca yapacağınız ödemelerde sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunu aşabilmek için önceden rotanızı belirleyebilir ve buna odaklı bir plan yapabilirsiniz. Dünya gezisi yaparken çok sayıda ülkeden geçiş yapacağınız için para değişimi daha ciddi bir sorun olacaktır. Belirlenen rota ciddi anlamda kurtarıcı olabilir ama yapacağınız harcamaları hesap ederek para birimi değişikliklerinden doğacak açıkları göz ardı etmemelisiniz.

Dil Sorunu

Dünya’nın dört bir yanında konuşulan farklı diller dünya turu sırasında çaresiz durumda kalmanıza neden olabilir. İngilizce uluslararası bir dil olarak kabul edilse de İngilizce bilmeyen insanlar ile karşılaştığınızda anlaşmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Dünya gezisi için yeni dil öğrenmek en iyi alternatif olabilir ama kısa vadede oldukça zordur. Dil sorunlarına çözüm olması adına birkaç dilin kelimelerini içinde barındıran elektronik sözlüklerden edinebilirsiniz.

Rotayı Dikkatli Belirlemek Gerekir

Dünyayı gezmek istiyorsanız seçeceğiniz rota çok önemlidir. Başlangıç ve bitiş noktalarını iyi belirlemeli ve seyahatinizi de bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz. Elbette macera dolu bir yolculuğu seçip yol sizi nereye götürüyor ise gidecekseniz rotayı siz değil şansınız belirleyecek. İşi şansa bırakmak yerine belli bir rotada gitmek ve bu rotayı doğru bir güzergahta yapmak önemlidir.

Hastalık Riskinden Kaçının

Dünyanın dört bir yanı güzellikle ile dolu iken bu alanlarda alışılmadık virüs veya hastalıkların ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Örneğin Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde turistler için tehlike yaratan hastalıklar görülebilmektedir. Bu nedenle bu tarz yerlere seyahat etmeden önce mutlaka gerekli bilgileri öğrenmeli ve gerekli aşıları olmalısınız. Bu şekilde seyahatinizi sağlık ve huzur içinde tamamlayabilirsiniz. Dünya gezisine gitmeden önce sağlık sigortanızı gözden geçirmeli; hatta daha kapsamlı bir özel sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Zaman Sınırlamaları

Dünyayı gezmek para gerektiği kadar geniş bir zaman dilimi de gerektirmektedir. Meşguliyetler arasında uzun bir zamanı bu tatile ayırmak ise dünyayı gezmek için karşılaşılan en önemli zorluklardan biridir. Gezintinizin yarım kalmaması ya da bölünmemesi için zaman planlamanızı olabilecek en ideal şekilde yapmalısınız. Hayat sürprizlerle dolu olduğundan ne kadar plan yapsanız da işler yolunda gitmeyebilir. Bu duruma hazırlıklı olmanızda yarar var.

Araç Ve Ulaşım Sorunu

Dünyayı gezeceğiniz sürede kullanacağınız araçları da oldukça akılcı planlamalısınız. Doğru planlama ile hem maddi olarak size iyi gelecek hem de turunuzun büyük bölümünü yollarda harcamanıza engel olacak. Ayrıca havalimanı ve otogar gibi ulaşım alanlarında fazladan vakit kaybetmenizin önüne geçecek. Geziye kendi aracınızla gitmenin avantajı olduğu kadar dezavantajı da olacaktır. Bu durumu detaylı olarak araştırmakta yarar var.

Kalacak Yer Sorunu

Eğer sınırlı bir bütçe ile dünyayı gezmek istiyorsanız karşınıza çıkacak en önemli sorunlardan biri barınmadır. Kalacak yer bulmak birçok yerde sorun olmak ile birlikte bu alanların güvenliğinin belirlenmesi de sorunun önemli parçalarından biridir. Geziye çıkmadan önce rotanızda yer alan bölgelerin en iyi konaklama alanlarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

Dünyanın Bütün Güzelliklerine Yetişememek

Ne olursa olsun dünyanın bütün güzelliklerini tek bir seyahate sığdıramayacağınızı bilmek dünya turunun en buruk yanlarından biridir. Ancak dünyanın belirli bölgelerini gezerek fikir sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde ikinci seyahatinizde çok daha farklı maceralara atılmanız mümkün olacak.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM