Peru Gezi Rehberi | Peru Hakkında Her Şey!

Peru Gezi Rehberi | Peru Hakkında Her Şey!

Peru gezi rehberi olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde Peru’ya nasıl gidilir? Nerede kalınabilir? Ne yenir? Gezilecek görülecek yerler nereler? gibi tüm sorularınıza detaylı cevaplar verdik.

 

İspanya Krallığından ayrılarak 1821 yılında bağımsız olan Peru, Güney Amerika’da yer almaktadır. Kolombiya, Ekvator, Brezilya, Bolivya ve Şili ile komşu olan Peru, batıda Büyük Okyanusa kıyısı olan muhteşem yerlerden birisidir. Dünyanın en nadide yerlerinden olan Peru’da milliyetçilik önemli bir yere sahiptir.

Amazon ormanlarının yakınında, dünyanın birçok güzelliğini görebileceğiniz Peru’da gezmek için kendinize geniş bir zaman ayırmanız gerekebilir. Festivalleri, eğlenceleri, kendine has gelenekleri ve yerel kutlamaları ile Peru’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Öncesinde ise; Peru gezi rehberi içeriğimizi okuyarak, gözden kaçırılmaması gereken noktaları not almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Gezip Görmeniz Gereken Yerler

Peru Gezi Rehberi

Peru’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Peru’ya gidecek olanlar bunu ancak aktarmalı uçuşlarla yapabilmektedir. Bir diğer alternatif olarak Amazon Nehri’ni kullanarak Peru’ya ulaşabilirsiniz. Peru’ya gitmek için pasaportunuz yeterli olacaktır. 90 günü aşmayacak ziyaretlerde vizeden muaf olarak Peru’ya gidebilirsiniz.

Peru’ya gitmek için gerekli belgeleri hazırlayıp seyahatinizi planladıktan sonra yolculuk için hazırsınız demektir. Ülkeye gidiş tarihinizi belirlerken de ülkenin en eğlenceli zamanlarını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Peru’da Nerede Kalınır?

Peru’nun farklı bölgelerinde yer alan çok sayıdaki otelden birini kalmak için tercih edebilirsiniz. Kalacağınız yerden ne beklediğinizi düşünerek otelinize karar vermeniz en doğrusu. Peru’yu her detayına kadar gezmek düşüncesindeyseniz; merkezdeki otelleri tercih etmeniz en doğrusudur. Büyük Okyanus manzaralı, sahil kıyısında bir otel düşünceniz varsa Peru’nun batı tarafını tercih etmelisiniz.

Peru’ya Ne Zaman Gidilir?

Peru’da iklim bölgenin genelinde oldukça çeşitlidir. Dolayısıyla önce Peru’nun hangi bölgesine gideceğinize karar vermelisiniz. Başkent Lima’da yazın bile yağışlı bir iklime sahiptir. Peru en çok yağışı nisan ayında alır. Peru’ya gitmek için yağışlı olan bu dönemler pek uygun olmayacaktır.

Peru’da Gece Hayatı Nasıl?

Peru gece hayatı oldukça hareketli olan bölgelerden bir tanesidir. Hareketli gece hayatı ile sık sık gündeme gelen Peru’da ünlü clubları ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz. Dans kulüpleri ve barlar dışında sakin bir gece hayatı geçirmek isterseniz yürüyüş yapılacak, güzel manzaralı ve sakin yerleri tercih edebilirsiniz.

Peru’da Happy Hours sistemi oldukça farklı işlemektedir. Bölgede neredeyse bütün zamanlar Happy Hours olarak kabul görmüştür ve fiyatlar hep uygundur.

Peru’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Lima’da bulunan Shopping Center Larcomar, hediyelik eşyalar bulunabilecek güzel bir alışveriş merkezidir. Peru’da birçok yerde bit pazarları, sebze ve meyve pazarları görebilmeniz mümkün. Peru’daki bit pazarlarını ziyaret ederek bölgeye has otantik birçok şeyler karşılaşabilirsiniz. Hediyelik eşya alınabilecek alışveriş merkezlerinin büyük çoğunluğu başkent Lima’da yer almaktadır. Bunun yanında Peru’da dikkat çekici noktalardan bir tanesi de muhteşem sanat galerileri. Peru’da alışık olunan büyük alışveriş merkezlerinden de çokça bulunuyor.

Peru’da alışveriş yaparken yanınızda nakit bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Büyük yerlerde ATM’ler olduğu gibi kartınızın geçerli olduğu yerler de olacaktır. Ancak sokak aralarındaki küçük yerlerde kartınızı kullanamama olasılığınız olduğundan nakit konusunda hazırlıklı olmanızda yarar var.

Peru’da Ne Yenir?

Çeşitli etnik gruplar, İspanya etkisi derken Peru’nun mutfak yelpazesi oldukça genişlemiştir. Peru’daki yemeklerin birçoğunda pirinçle karşılaşabilirsiniz. Peru yemeklerinde et geleneksel bir lezzettir ve sıklıkla sığır, tavuk, domuz eti tercih edilir.

Peru yemekleri alışık olunandan daha baharatlı olduğundan biraz ağır gelebilir. Peru’nun kıyı bölgelerinde birbirinden leziz deniz ürünleri tüketebilirsiniz. Patates konusunda da uzmanlaşmış olan Peru’da çok farklı çeşitlerde soslanıp hazırlanmış patates yemekleriyle tanışabilirsiniz.

Peru’nun yiyecek içecek konusundaki en büyük sorunu çeşme sularıdır. İçecek ve yiyeceklerde çeşme suyu kullanılır ama çeşme suları maalesef çok temiz değildir. Bu açıdan yediğinize içtiğinize dikkat etmekte yarar var.

Peru’da Yapılacak Aktiviteler

Peru birçok farklı noktaya komşu olduğundan aktivite yelpazesi oldukça gelişmiştir. Peru’da sörf yapabilir, amazon nehrinde gezintiye çıkabilir, kültür gezileri yapabilir, deniz kenarında huzurluca dinlenebilirsiniz. Tek bir otelde kalmak yerine Peru’yu baştan aşağı gezmek harika bir tatil planı olacaktır.

Peru’da Gezilecek Yerler

Machu Picchu: Günümüzde kadar başarıyla korunmuş olan İnka antik şehridir. 2007 yılında dünyanın yedi haritasından biri olarak kabul edilmiştir. Antik kent, Peru’nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Antik kent Pachacutec Yupanqui tarafından inşa ettirilmiştir.

Colca Canyon: Doğal güzelliklerden biri olan kanyonda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kanyonun rahatça gezilebilmesi için yollar ve köprüler inşa edilmiştir. Colca kanyonuna düzenlenen turlardan birine katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Huanchaco: Güney Pasifik Okyanusu kıyısında, Peru’nun meşhur sahil kasabası olan Huanchaco, bölgenin en turistik yerlerindendir. Burada leziz deniz lezzetlerini tadabilir, sörf yapabilir, alışverişe çıkabilirsiniz. En kalabalık yerlerden biri olduğunu unutmamalı; kendinizi buna hazırlamalısınız.

Ransom Room: Tarihe ait birçok güzellikle karşılaşacağınız Ransom Room ziyaret edilmesi gereken anıtlardan bir tanesidir. Arkeolojik gezilerde hoşlanıyorsanız; Ransom Room’u da gezi listenize eklemelisiniz.

Gocta  Şelaleleri: Muhteşem bir güzellik olan iki katlı şelale, başkent Lima’ya 700 km mesafededir. Alman kaşif sayesinde dünyaya tanıtılmış ve haritalandırılmak üzere karar alınmıştır. Muhteşem bir doğal güzellik olan Gocta şelalelerine mutlaka zaman ayırmalısınız.

Salcantay: Peru’ya gitmişken dağa tırmanmak, doğa yürüyüşü yapmak isterseniz; Salcantay’ı es geçmemelisiniz. Burada koşu yapabilir, temiz havayı içinize çekebilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Salcantay’a bir grupla ya da turla gitmeniz daha keyifli olacaktır.

Pacaya Samiria National Reserve: Yağmur ormanları içinde, tekne gezintisi ve turlarına katılabileceğiniz nehriyle muhteşem bir güzellik olan bölgede, daha önce karşılaşmadığınız birçok canlıyı da tanıyabilirsiniz. Bölgeye düzenlenen turlar ile katılırsanız; rehber yardımıyla daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Municipal Palace: Lima’da yer alan saray, İspanya mimarisinin izlerini taşımaktadır. Sarayın 20 ila 30 dakika içinde gezilmesi mümkündür. Sarayın açık olduğu vakitlerde çok geç kalmadan saraya gitmelisiniz ki kalabalık turist akını içinden saraya girip gezme şansına sahip olabilesiniz.

Lima Katedrali: Başkent Lima’ya gitmişken katedrali ziyaret etmeden Peru’dan ayrılmamalısınız. Rönesans dönemini yansıtan katedral, gotik mimarisinden izler taşımaktadır.

Paracas National Reserve: Çöl ile suyun buluştuğu bölgede en güzel doğa harikalarını görebilirsiniz. Çöl kumlarının içinden çıkıp okyanus kıyısına kendinizi atabilirsiniz. Pelikanların gezintilerine denk gelirseniz; harika bir görsel şölen yaşayabilirsiniz.

Moray Laboratuarı: En ilginç İnka kalıntılarını içeren Moray bölgesi, Kutsal Vadi içindeki eski tarım araştırma merkezidir. Denizden 3500 metre yüksekte olan bölgede su kanalları, teraslar yer almaktadır. Moray laboratuarında bisiklet gezintilerine katılabilirsiniz.

Ballestas Islands: Adalar grubu olan Ballestas Islands, bünyesinde farklı canlı türlerini barındırmaktadır. Bölgeye düzenlenen tekne turları sayesinde bu canlıları uzaktan izleyebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Huayna Picchu: Bölgedeki harabelerin kartpostallar üzerinde yer alan görüntüsü meşhur olmuştur. Tam bir doğa harikası olan zirveye turistlerin geçmesi mümkündür. Çıkış ve iniş oldukça fazla zaman aldığından seyahat planınızı buna göre yapmaya çalışmalısınız. Tırmanma gruplarına katılarak daha güvenli bir tırmanış yapabilirsiniz.

Larco Müzesi: Başkent Lima’da bulunan müzede çok farklı sanat eserleri görebilirsiniz. Müzede yer alan yerel simgeler göz önüne alınarak yapılmış heykel ve heykelcikler oldukça farklı bir tarza sahiptir.Peru denince akla gelen nadir parçaları Larco Müzesi’nde görebilirsiniz.

Pazarlar: Peru’daki pazarları gezmeden Peru hakkında fikir sahibi olmak, Peru’yu tanımak olanaksızdır. Yerel pazarlardaki çeşitlilikler, yöresel lezzetler ve objeler Peru gezinizde size harika hatıralar bırakacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM