Eskişehir’de Ne Yenir? | Boza İçmeden Dönme!

Eskişehir’de Ne Yenir? | Boza İçmeden Dönme!

“Eskişehir’de ne yenir?” sorusu özellikle kısa süreli şehri ziyarete gelen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Türkiye’nin en modern ve sevimli şehirlerinden birisi olan Eskişehir’i gezerken keyifli zamanlar geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Doğru zamanlarda doğru yerlerde mola vererek şehrin yöresel lezzetlerinin tadına bakmanız da mümkündür.

Eskişehir’in Ne Yiyeceği Meşhur?

 • Çibörek: Eskişehir denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında çibörek vardır. Yerli turistler gezileri esnasında nerede çiğ börek yiyebilirim diye araştırırken genellikle Papağan Çibörek Evi’yle karşılaşmaktadır. Ancak özellikle ağır ve yağlı lezzetlerden hoşlanmıyorsanız Papağan sizin için ideal bir seçim olmayabilir. Yine Papağan Çibörek Evi’ne oldukça yakın olan Esözcanlar ya da Can Çibörek Evi’ne bir şans verebilirsiniz.
 • Balaban Köfte: Anadolu’nun hemen her şehrinde olduğu gibi Eskişehir’e özelde bir köfte bulunmaktadır. Bu köfte Balaban olarak adlandırılır. ızgara köftenin salçalı sosla buluşmasıyla elde edilen bu lezzet öğle ve akşam yemekleriniz için ideal bir seçim olabilir. Şehirde çok sayıda Balaban köfte satan yer bulabilirsiniz. Ancak tercihinizi geçmişi en eskiye uzanan Abdüsselam Balaban Kebap Salonu’ndan yanı kullanabilirsiniz. Bu işletme 1938 yılında kurulmuş ve nesilden nesle aktarılmıştır. Ancak beklentinizi büyük bir restoran olarak şekillendirmeyin. Küçük ve salaş bir mekanla karşılaşacağınızı bilmelisiniz.
 • Izgara Köfte: yeni bir şehri keşfederken ızgara köfte yeme fikri çok çekici gelmese dahi Tatlıdil Köftecisi’ni mutlaka denemelisiniz 1932 yılında işletilmeye başlanan bu köfteci şehrin en eski mekanları arasında yer alır. Küçük 2 katlı bir binadır. Günümüzde hala eski dekorasyonu ile işletilmeye devam edilmektedir köftenin yanında verilen kızartılmış ekmekler ve şırası yemeğe ekstra bir lezzet katmaktadır. Şıra el yapımı olup her gün taze olarak üretilmektedir.
 • Ciğer: her ne kadar Eskişehir ciğeriyle meşhur bir il olmasa dahi son yıllarda pek çok ciğerci açılmıştır. Mekanların her birinin de oldukça başarılı ciğerler yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca sunum konusunda da iyiler. Tercihinizi Ciğerci Ahmet ya da Ciğerci Aziz’den yana kullanabilirsiniz. Ayrıca yemekten sonra meşhur kahvelerinin tadına bakmayı unutmamalısınız.
 • Hamburger: Eskişehir denildiğinde aklına ilk gelen mekanlardan birisi Pino’dur. Şehrin en meşhur hamburgerci olan bu mekânda birbirinden lezzetli hamburgerlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca pizzaların da oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkündür.
 • Met Helva: Eskişehir’e geldiyseniz met helvası yemeden ve almadan geri dönmemelisiniz. Şehirde met helvası yapan pek çok işletme bulunmaktadır. Ancak hiçbirinin Tanınmış Helvacı kadar iyi olmadığını unutmamalısınız. Tanınmış Helvacı Hamamyolu’nun arka sokaklarında bulunan bir dükkânda hizmet verir. Çevresinde pek çok helvacı olmasına rağmen önünde uzanan uzun sıralardan Tanınmış Helvacı’yı fark edebilirsiniz. Ancak akşamüstü saat 16.00-17.00 gibi helvaların bittiğini ve dükkânın kapandığını unutmamalısınız.
 • Boza: Eskişehir bozası ile meşhur şehirlerden birisidir. Kara Kedi, şehrin en meşhur bozacısı olup pek çok yerde şubesini görebilirsiniz. Kara Kedi’de yapılan bozaların farkı ise mısır kullanılarak üretiliyor olmasıdır. Türkiye’deki bozaların hemen hemen hepsi buğdaydan üretilmektedir. Mısırdan üretilen bu bozanın tadına bakmalısınız.

Eskişehir’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

Eskişehir’de kahvaltı yapmak için farklı bir yer arıyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yöresel lezzetleri deneyip farklı bir deneyimler yaşayabileceğiniz çok fazla alternatif bulunmaz. Ancak oldukça başarılı mekanlar mevcuttur. Mekanların büyük kısmında serpme kahvaltı bulunur.

 • Hot-N-Fun: Hot-N-Fun Eskişehir’de kahvaltı yapabileceğiniz en keyifli yerlerden birisidir. Sevimli bir çift tarafından işletilmekte olan bu kahvaltıcıya ulaşmak için adalarda bulunan Traveler’s Cafe’nin sokağına dönmeniz gerekecektir. Hemen birkaç dükkân sonrasında kafe sizi bekliyor olacaktır.
 • Acıktım: Acıktım, günün her saatinde Eskişehir halkının tercih ettiği mekanlardan birisidir. Şehrin içinde pek çok farklı şubesi bulunur. Özellikle Adalar ve Doktorlar Caddesinde bulunan şubelere bir şans verebilirsiniz.
 • Kasr-ı Nur: kahvaltınızı yapmak için daha nostaljik bir yer seçmek istiyorsanız Osmanlı evlerinin bulunduğu Odunpazarı’na doğru ilerleyebilirsiniz. Burada çeşitli cafeler mevcuttur. Kasr-ı Nur Kahvaltı Evi de lezzetli kahvaltıları ile bilinen alternatiflerden birisidir.

Eskişehir Tatlı Nerede Yenir?

 • Haller Gençlik Merkezi: Eskişehir’e gelip de Haller Gençlik Merkezi’ne uğramamak olmaz. Haller Gençlik Merkezi bölgenin en eski yapılarından birisi olup içerisine girdiğinizde buram buram huzuru hissedebilirsiniz. gençlik merkezinde çok sayıda tatlıcı bulunur. Ancak bunlardan özellikle Mazlumlar Muhallebicisi’nin son derece meşru olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle sütlü tatlılarının tadına bakabilirsiniz.
 • Tadım: uzun yıllardan beri Eskişehir’de hizmet veren pastanelerden birisi olan Tadım ’da aradığınız hemen hemen her tatlıyı bulabilirsiniz. Lezzetlerin ortalamanın oldukça üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şehre özellikle yaz aylarında geliyorsanız Doktorlar Cadde’sinin ortalarında bulunan bu mekânın dondurmaların tadına mutlaka bakmalısınız.

Eskişehir Akşam Yemeği Nerede Yenir?

Eskişehir’de nerede akşam yemeği yiyeceğinize karar vermeden önce nasıl bir yemek istediğinizi belirlemelisiniz .dilerseniz yemeğinizi yiyip daha sonra gezinize devam edebilir ya da dinlenmeyi tercih edebilirsiniz .dilerseniz de yemeğinizi daha uzun süre zaman geçirebileceğiniz mekanlardan birinde yiyebilirsiniz.

 • Ayten Usta Gurme Butik Restoran: Ayten Usta, özellikle son yıllarda Eskişehir’de popülerleşen mekanlardan birisidir. Farklı beklentilere uygun şubeleri de bulunmaktadır. Gurme Butik Restoran farklı lezzetleri deneyimleyebileceğiniz bir alternatiftir. Özellikle geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağı size hitap ediyorsa tercihinize bu restorandan yana kullanabilirsiniz.
 • Abdüsselam Balaban Kebap: eğer Balaban kebabın tadına bakmadıysanız ve tercihinizi bundan yana kullanmayı düşünüyorsanız hamam Yolu’nun arka sokağında bulunan Abdüsselam Balaban Kebap’a uğrayabilirsiniz. Kemik suyu ile ıslatılan pideler, üzerine yerleştirilen köfte ve salçalı sosun muhteşem uyumu akşamınızı keyifli bir şekilde sürdürmenize yardımcı olacaktır.
 • Sağlık Pide: Sağlık Pide, yıllardır Eskişehir’de sıklıkla tercih edilen mekanlardan birisidir. Adalar’ın hemen arka sokağında bulunmaktadır. Aradığınız hemen her et yemeğini bulabileceğiniz bir mekandır. 2 katlı ahşap bir binası bulunan mekân ambiyans olarak da başarılıdır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM