2019 Yılının Kamerası En İyi Akıllı Telefonları

2019 Yılının Kamerası En İyi Akıllı Telefonları

2017 yılının en iyi kameralı akıllı telefonlarını sizin için inceledik. Eğer sizin için de telefon seçiminde kamera kalitesi ve telefonunuzun net fotoğraflar çekebilmesi önemli ise; içeriğimizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Cep telefonu günümüz insanı için önemli bir gereklilik iken, akıllı telefon tercihi insanların beklentilerine göre değişmektedir. Her geçen gün yeni bir marka ve model ile karşımıza çıkan akıllı telefonlar ise üst düzey özellikleri ile bazen bir kamera, bazen ise tablet bilgisayar niteliği kazanabilmektedir. Ancak her anını ölümsüzleştirmek isteyen ve sosyal medya platformlarında sevdikleri ile paylaşmaktan kendini alamayanlar için kamera özelliğinin iyi olması aranan başlıca özelliklerden biridir.

Akıllı telefon teknolojisinde beklentinin bu yönde olması, telefon üreticilerinin de kamera özelliği üst seviyelerde olan telefonları piyasaya çıkarmalarını sağlamaktadır. Önceliği cep telefonu kamerasının yüksek çözünürlüğü olan kullanıcılar için pek çok yeni telefon modeli bulunmaktadır.

Huawei P9

8 Mega piksel ön kamerası ve 12 mega piksel çift kamerası ile Huawei P9 otomatik ve hızlı odaklanma özellikleri ile dikkat çekiyor.  Ayrıca odak takibi yapılabilmesi ve RAW kayıt yapabilme özelliği ile de yüksek kamera beklentisi olanların isteklerini karşılamasına olanak sağlamaktadır. Akıllı telefon alırken üst düzey özellikleri ile cebinde aynı zamanda fotoğraf makinesi taşımak isteyenler için ideal özelliklere sahiptir.

Sony Xperia Z5

Yüksek çözünürlükteki kameraları ile bilinen Sony akıllı telefonları, Xperia Z5 modeli ile bu algıyı daha da katlamış durumdadır. 25 mega piksel arka kamerası ile net fotoğraflar çekmeyi sağlayan telefon, 32 GB dahili belleği ile de çok sayıda kişisel fotoğrafın depolanmasını sağlamaktadır. Sony Xperia Z5 5,2 inç ekran büyüklüğü ve 1080×1920 piksel ekran özelliği ile öne çıkmaktadır. Cihaz gülümseme yakalama özelliği ile en güzel anlarında yakalanmasına olanak sunmaktadır. Suya dayanıklı akıllı telefonları ile sektörün öne çıkan markalarından olan Sony, Xperia Z5 modeli ile sualtında bile çekimler yapabilmeyi sağlamaktadır.

LG G4

Gündelik yaşamında kaliteli fotoğraf çekmekten keyif alanlar için ideal özelliklere sahip olan LG G4, 16 mega piksel arka kamerası ile oldukça net ve aydınlık fotoğraflar çekmeyi sağlamaktadır. Lazer otofokuslu kamerası otomatik ve basit modlarda fotoğraf çekmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca 3 GB Ram ve 32 GB depolama alanı gibi diğer özellikleri ile de kullanıcı beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilecek bir cihazdır.

Samsung Galaxy Note 5

Akıllı telefon konusundaki başarısını cihazlarının kamera kalitesi ile de ortaya koya Samsung, Note 5 modeli ile bu özelliğini üst düzeye çıkarmış durumdadır. 16 mega piksel arka kamerası yeterli netlikte fotoğraflar çekmeyi sağlamaktadır. Kamerada bulunan led flaş ve 1.9 diyagram aralığı 5,7 inç ekranda oldukça başarılı fotoğraflar çekmeyi sağlıyor.

İphone 6s Plus

Kullanıcı beklentilerinin her zaman en süt düzeyde olduğu İphone, 6s Plus modeli ile kamera konusunda istekleri karşılayabilecek niteliktedir. 12 mega piksel çözünürlük düzeyi pek çok marka telefon modeline nazaran az gibi algılansa da gerçek değerini yansıtan yüksek kaliteli fotoğrafları ile pek çok kişinin tercihi olmaktadır.

Htc One A9

HTC markasının piyasaya çıkardığı son model akıllı telefonu olan A9 13 mega piksel arka kameraya sahiptir. 32 GB depolama alanına sahip akıllı telefon çift LED flaşlı kamerası ile oldukça kaliteli fotoğraflar çekebilmeyi sağlamaktadır. 5,0 inç ekranı ve 1080×1920 piksel ekran özelliği ile günlük yaşamında çektiği fotoğraflardan istenen netliğin ve kalitenin alınmasını mümkün kılmaktadır.

Google Nexus 6p

Google ve Huawei iş birliğinde tasarlanmış olan Nexus 6P, pek çok yüksek kamera özelliğindeki akıllı telefon ile benzer yapıya sahiptir. 12.3 mega piksel çözünürlük düzeyine ek olarak çift LED flaşı telefon kamerasından istenen yüksek beklentiyi karşılayacaktır. 5,7 inç ekran büyüklüğüne ve 1440×2560 piksel ekranda çekilen fotoğrafları görmek ise mevcut kaliteyi artırmaktadır.

Moto Z

13 mega piksel arka kamera, 5 mega piksel ön kamerası ile dikkat çeken Moto Z, çift tonlu LED flaşı ile gece gündüz ideal netlikte fotoğraflar elde etmeyi sağlamaktadır. Ayrıca 1080p özelliği ile full hD videolarda çekebilmek mümkündür. Lazer odaklama ve 1.8 diyafram değeri kamera beklentisi yüksek olanların istedikleri kaliteyi yakalayabilecekleri özelliklerdir.

Samsung Galaxy S7 Edge

Tasarlandığı 12 mega piksel arka kamerası ve 1.7 diyafram açısı ile geniş odakta fotoğraflar çekebilmek S7 EDGE modeli ile mümkündür. Kullanıcılarından tam not almayı başaran akıllı telefon, hızlı odaklama seçeneği ve oto focus özellikleri ile oldukça net ve kaliteli fotoğraflar çekmektedir.

Google Pixel

Hızlı çekim özelliği ve otomatik odaklanmayı oldukça keskin hale getiren 12 mega piksel kamerası Google Pixel telefonun kamera konusunda oldukça başarılı bir cihaz olmasını sağlamaktadır. Hareketli çekim esnasında dahi oldukça net fotoğraflar elde etmek isteyenler için ideal özelliklere sahiptir. HDR+ modu sayesinde loş ışıklı ortamlarda dahi aydınlık ve kaliteli fotoğraf çekebilmek mümkündür. Piyasadaki lider konumdaki pek çok telefon modeli ile benzer kamera kalitesine sahip olması ise, Google Pixel’in tercih sebeplerinden olmasına neden olmaktadır.

LG G5

16 megapiksel kamera çözünürlüğü ile kaliteli fotoğraflara olanak sunan LG G5, 8 mega piksellik ön kamerası ile de 135 derecelik açılardaki fotoğraflarda beklenen kaliteyi sunmaktadır. Düşük ve ters ışıklarda rakip modellere nazaran geride kaldığı düşünülse de genel özellikleri itibariyle kaliteli ve net fotoğraflar çekmek mümkündür. Üstelik çift kameralı olması nedeniyle fotoğraflardaki derinliği istenen düzeyde ayarlanabilir.

İXaomi Mi5

Akıllı telefon üretiminde kullandığı teknolojiler ile kısa zamanda benimsenmiş olan İXaomi, Mi5 modelinin üstün kamera özellikleri ile ilgi çekmektedir. Akıllı telefon kameralarında en çok yaşanan titreme ve ışığın yakalanamaması gibi sorunları yo eden teknolojisi son derece profesyonelce fotoğraflar çekebilmeyi sağlamaktadır. 16 mega piksel arka kamerasında bulunan Sony IMX298 sensörü renk farklılıklarını başarılı bir şekilde ayrıştırmayı sağlamaktadır. Birçok telefonun kamerasında bulunan çift eksenli IOS teknolojisi İXaomi Mİ5 modelindeki 4 eksenli IOS teknolojisi ile geride kalmıştır.

Huawei P10 Plus 

Teknik özellikleri bakımından akıllı telefon liderlerinden İphone’yi örnek alan Huawei, P1 modelindeki kamera özelliklerindeki iddiası ise öne çıkmaktadır. Renkli ve siyah kamera seçenekleri ile 20 megapiksel ekran çözünürlük kalitesini kullanıcılarına sunmaktadır. Portre modu ile görüntülerdeki netliği ayarlamak oldukça mümkündür. Bu mod ile profesyonel cihazlardaki gibi arka planı bulanıklaştırmak ve portreyi netleştirmek oldukça keyiflidir.

Samsung Galaxy J7

Galaxy serisinin özellikleri ile öne çıkan modeli J7 kaliteli fotoğraf çekmek isteyenlerin tercih edebileceği niteliktedir. 13 mega piksel arka, 5megapiksel ön kamerası ile üst düzey netlikte fotoğraflar çekmek mümkündür. 1.9 diyafram açıklığı ve lef flaş desteği ile kullanıcılarının fotoğraflarına netlik kazandıran akıllı telefon, video çözünürlüğünde 1080p özelliği ile full HD video imkânı sunmaktadır.

Lenovo Vibe P1

Lenovo Vibe P1 akıllı telefonunda 13 mega piksel arka kamera bulunuyor. Ayrıca diğer kamera özellikleri arasında elle odaklama, HDR modu, hızlı ve otomatik odaklama, coğrafi konum belirleme, panorama ve zamanlayıcı gibi özellikler yer almaktadır. Tüm bu özelliklerin tek bir akıllı telefonda bir araya gelmesi ise Vibe P1 modelinin oldukça kaliteli bir kameraya sahip olmasına neden olmaktadır. 5 mega piksele sahip ön kamerası ile sabit odaklama özelliği ile kaliteli öz çekimler yapabilmeyi mümkün kılmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM