Lepistes Balıkları Hakkında Bilgi; Özellikleri, Bakımı ve Üremesi

Lepistes Balıkları Hakkında Bilgi; Özellikleri, Bakımı ve Üremesi

Akvaryumda en çok beslenen balıklardan birisi olan Lepistes balıkları hakkındaki bu yazımızda, lepistes balıklarının özellikleri, nasıl bakılacağı ve besleneceği, üreme sıklığı ve miktarı, erkek ve dişi lepisteslerin ayrımlarının nasıl yapılacağı gibi konulara değindik.

Akvaryumda balık beslemeyi sevenlerin en sık tercih ettiği balıklardan biri Lepistes’tir. Lepistes balığı sık ve çok üremesi, güzel bir görünüme sahip, neşeli ve hareketli bir balık olması nedeniyle birçok balık sever tarafından beslenmektedir.

Canlı doğurma özelliği nedeniyle birçok balık türünden ayrılan Lepistes, yalnız başına bakıldığında daha sağlıklı ve mutlu olmaktadır. Genellikle 1 erkek 3 dişi şeklinde düzenlenen akvaryumlar daha verimli ve uzun ömürlü olmaktadır. Lepisteslerin bol yeşillik bulunan akvaryumları daha çok sevdiği, yavrularının bu tarz hazırlanan fanuslarda daha kolay büyüdüğü gözlemlenmektedir. Yalnız ve yeşillikli bir akvaryum, yavruların hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Aksi halde özellikle yumurta bırakan bir balıkla bir arada olan Lepistesler, yavrularının birçoğunu kaybetmektedir.

Moli, kılıç kuyruk gibi doğuran balıklarla bir arada bulunduğunda hiçbir sorun çıkarmayan, barışçıl davranan Lepistes balığı, cüce vatoz ya da elma salyangozu ile sorunsuz bir şekilde yaşayabilir.

Lepistes Balıkları Hakkında Bilgi

Canlı doğuran balıklardan biri olan Lepistes balığı, barışçıl ve sıcakkanlı bir balıktır. Hiçbir balığa zarar vermeyen Lepistes, akvaryumda da oldukça güzel görünür. Bir arada bulunduğu balıklar özenle seçildiğinde rahatça üreyebilen Lepistes balığı, kısa süre içinde yavrularlar.

Genellikle neşeli ve hareketli olan Lepistesler, yumurta bırakan balıklarla bir arada olduklarında huzursuz ve tedirgin olurlar. Yavrularının birçoğu bu ortamda hayatta kalamaz. Bu nedenle show akvaryumu oluşturmak isteyenler için karma balık seçiminizi canlı doğuranlardan tercih etmelisiniz.

Kuyruğunun güzelliği ile görenleri etkileyen Lepistes balığı, küçük bir balık olduğu için çok büyük akvaryumlara gerek yoktur. Sıkışıp kalmayacağı, rahat dolaşabileceği bir akvaryum tercih ettiğinizde mutlu ve neşeli olacaktır.

Lepistes Balığı Nedir? Nasıl Bir Balıktır?

Latince ismi alfaro huberi olan Lepistes balığının anavatanı Guetemala’dır. Gösterişli, neşeli ve hareketli bir balık olan Lepistes balığı, hızlı ve akıntısı bol olan nehirlerde yaşar. Hem etçil hem de otçul olmaları ise rahat beslenebilmelerini sağlamaktadır.

Bol su içinde bulunması, balıkların her biri için oldukça önemlidir. Lepistes balığının akvaryum suyu da 45-65 litre arası olmalıdır. Balığın büyüklüğü ile orantılı olarak akvaryum boyutu da ayarlanmalıdır. Bol sulu, çok yeşillikli akvaryumlarda oldukça mutlu olan Lepistes balıkları, suyun orta kısmında olmayı tercih ederler. Bu nedenle birçok balık gibi suyun üst yüzeyinde olmasını beklememelisiniz. Lepistesler suyun üstüne doğru çıkarlarsa bu sorun yaşadıkları anlamına gelir.

Lepistes Balıklarının Özellikleri Nelerdir?

Akvaryumda yalnızca kendi türüyle beraber olmayı seven Lepistes balığı; çöpçü, elma salyangozu, tetralar ile dolu olan akvaryumlarda yaşayabilirler. Bunun dışında kimi zaman başka balıklarla bir arada olduğunda kuyruğuna zarar geldiğini görebilirsiniz. Lepistes balığı çok büyük bir olmasa da kuyruğu uzun ve geniştir. Birçok balıkla kuyruğu yüzünden çatışma yaşamaktadır.

Birden fazla Lepistes türü balık bulunmaktadır. Hangisini besleyeceğinize tür özelliklerini öğrendikten sonra karar vermelisiniz. Her türün aradığı su şartları değişkenlik göstermektedir.

Erkeklere nazaran dişi Lepisteslerin daha büyük olduğu bilinmektedir. Bununla beraber erkekler çok daha renkli ve hareketlidir.

Lepistes Balıklarının Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Lepistes balıkları dişi ve erkek ayrımı kolay olan balıklardır. Erkek Lepistesler, dişilere nazaran daha küçük olurlar. En büyük erkek Lepistes en fazla 5cm uzunluğa sahiptir. Üstelik akvaryumda hangisi daha renkli ve hareketli ise onun erkek olduğuna emin olabilirsiniz.

Süzgeçlere dikkat ettiğinizde rahatlıkla dişi ve erkek ayrımı yapabilirsiniz. Anal yüzgeçler geniş ve yelpaze şeklinde ise dişi, ince ve uzun şekilde ise erkektir.

Lepistesler için Akvaryum Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Lepistes balığı, iri ve çok büyüyebilen balıklardan değildir. En büyük Lepistes dişi ve 7cm büyüklüğüne erişecektir. Bu nedenle çok büyük bir akvaryuma ihtiyacınız olmayabilir. Akvaryumda yaklaşık 45-65 litre arasında su bulunmalıdır. Bunun yanında su sıcaklığı da en fazla 28 derece olmalıdır.

Lepistes akvaryumları gün içinde 12 saat ışıklandırılmalıdır. Bu onların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bol bitkili akvaryumları seven Lepistesler, otçul balıklardır. Bu yüzden akvaryum için alacağınız bitkileri onların yemeyeceği şekilde tercih etmelisiniz.

Balıkların akvaryumlarında saklanabilecekleri, kendilerini gizleyebilecekleri yerlere ihtiyaçları olur. Bu yüzden muhakkak küçük bir kulübe de bulundurmalısınız.

Lepistes Balığı Nasıl Beslenmelidir?

Lepistes balığı, diğer canlı doğuran balıklar arasında kendi yavrularını yememeye özen gösteren nadir balıklardandır. Düzenli beslediğiniz takdirde yavrularına dokunmayacaktır ancak aç bırakırsanız anne ya da baba Lepistes, yavrularını yiyebilir.

Genellikle otçul beslenen Lepistesler, bitkisel içerikli besinlerle beslenmelidir. Özellikle yeni doğanların kendilerini toparlayabilmeleri için Artemia gibi farklı besin destekleri de sağlanmalıdır. Yavrular için pul yemleri kullanmalısınız. Çok küçük olmadıkları takdirde taze ve haşlanmış sebze parçacıkları da yiyeceklerdir.

Lepistes Balıkları Nasıl Ürerler?

Doğumlarının üzerinden 4 ay geçtikten sonra cinsel olgunluğa ulaşan Lepistes balıkları, 20 ile 250 yavru arası doğum yapabilirler. Doğum yapan dişi Lepistesler yaklaşık 6 hafta sonra tekrar hamile kalabilirler. 28-29 gün hamilelik süreci yaşarlar.

Dişileri sürekli huzursuz ettikleri için erkek Lepistes sayısının az tutulması önemlidir. Genellikle 3 ya da 4 dişi Lepistes’in yanında 1 erkek Lepistes yerleştirilmelidir.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM