101 Okey Nedir? Nasıl Oynanır?

101 Okey Nedir? Nasıl Oynanır?

101 Okey online oyunlar arasında küçük büyük herkesin tutkusu niteliğinde olan ve her geçen gün daha da yaygınlaşma potansiyeline sahip bir oyundur.

Klasik okey oyunu ile birçok benzer yönü bulunan oyun 4 ıstaka ve 4 oyuncu ile oynanmaktadır. Oyunda 1 ve 13 sayılarının oluşturduğu 106 adet okey taşı bulunmaktadır.

101 okey oyununu oynamaktan keyif alanların tek amacı ellerinde bulunan taşlarla 101 sayısını denkleştirebilmektir. Okeyin birçok çeşidi olmasına karşın en çok tercih edileni olan 101 Okey, pür dikkat ve hızlı sayabilme becerisi gerektirmektedir. 4 kişilik bir okey masasında yavaş olan taraf olmak diğer oyuncuların sıkılmalarına ve oyunun heyecan vermemesine neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Akıllı Telefonlar

101 Okey Nedir?

Daha önce hiç okey oynamamış olanlar için sıkıcı ve zor gelen 101 Okey, oyunun mantığını kavramış olanlar için oldukça eğlencelidir. Oyunda bulunan bir adet yönetici oyuncunun başlat düğmesini tıklaması ile oyun başlar. Her oyuncuya 21 adet taş dağıtılır. Oyunu başlatan oyuncuya ise artı bir taş daha verilerek taş çekmeden iki el oynaması sağlanır.

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 okey, pek çok oyun pirinin bildiği okey kurallarından farklı kurallar içermektedir. Yine de oyunun temel amacı ıstakadaki taşların ve toplam değerlerinin en düşük sayıda kalmasını sağlamaktır. Istakadaki taşların yüksek değerde kalması oyuncunun aynı sayıda ceza alması anlamına gelmektedir.

Okey masasında bulunan 4 oyuncunun her biri ıstakalarındaki taşın azalması için per taşlarını yere açarak ya da çift perleri çift alana taşıyarak açılmalarını sağlayabilirler. Taşların azalmasını sağlamak için diğer oyuncuların per taşları üzerinde de hamleler gerçekleştirerek oyunun kazananı olunabilir.

Oyunun temelini oluşturan birtakım kavramlar eşliğinde oyun sürdürülerek başarılı bir 101 okey oyuncusu olmak mümkündür.

101 Okey Taş Atma-Taş Çekme

Oyunun başlamasının ardından bir sonraki oyuncuya sıra geldiğinde yerden taş alma ya da sağdan taş çekme hakkına sahiptir. Yandan alınan taş aynı zamanda elinde açılması zorunluluğunu getirmektedir. Oyuncunun elini açmaya niyeti yoksa yandaki taş kendinin işine yarıyor olsa bile çekmemesi gerekir.

Oyuncu yandan taş alıp elini açmadan oyuna devam etmek istediğinde sistem buna izin vermemektedir. Elde bulunan bir taşın sağdaki taş ile aynı olması durumunda ise el açılırken mevcut aynı taşın kullanılması gerekmektedir.

101 Okey-El Açma

101 Okey oyununu oynarken elin istenen sayıya denk gelmesi durumunda taşların yere açılmasına el açma denmektedir. Oyun masası el açmak için oyunculara 2 ayrı bölme sunmaktadır. Seri ya da çift el açma gibi özelliklere göre uygun alana tıklanarak el açma işlemi gerçekleştirilebilir.

Seri el açma da taşlar tek tek tıklanarak açılabileceği gibi otomatik olarak da açılabilir. Elde bulunan perler ise aralarında boşluk olacak şekilde dizildikten sonra otomatik aç sekmesi tıklanarak açılır. Otomatik el açma işleminde bazı perler açılmamakta ve oyuncunun açması gerekmektedir. Bunun nedeni perlerin içinde okey olmasıdır.

101 Okey- Sayı Tutmadan El Açma

Bu aşamada oyuncu sayısı tutmasa bile eli biten taşlarını yere açabilir. Bu işlemin ardından yeni bir hamle gerçekleştiremez. Elini açarken hatalı tıklama yapıldığında geri al düğmesine tıklanarak oyun eski haline getirilebilir. Elin bitmesi için tüm taşların tek seferde açılması gerekmektedir.

Sayı tutmadan el açma tekniğinin yanı sıra, eli hesaplama taktiği de bulunmaktadır. Eldeki perlerin ortasındaki taşlar toplanarak 34 sayısının elde edilmesi amaçlanır. Bu sayede serinin değeri hesaplanmaktadır.

101 Okey Oyunu Cezaları Nelerdir?

Muazzam bir sistem üzerine kurulu bir online oyun olmasından dolayı kuralların dışına çıkılması durumunda bazı cezalarla karşılaşılması muhtemeldir. Yüksek puan biriktirebilmek için oyuncuların ceza almamaya özen göstermeleri gerekir.

101 okey cezaları arasında en sık karşılaşılanlardan biri sağdaki kişiye işler nitelikte taş atılmasıdır. Aynı renkte seri taşlara sahip kişiye bir sonraki sayının atılması ceza alma sebebidir. Ceza almamak için karşı tarafa işlek özellikte olmayan bir taş atılmalıdır. Aksi halde alınacak ceza puanı 101’dir.

101 okey oyununda sırası gelen oyuncuya taşını atması için belli bir süre verilmektedir. Oyuncunun elinde taşı bulunmasına karşın taş atmaması halinde sistem otomatik olarak bir taşı atar ve 2 kez ceza hanesine 101 puan işler.  Taşların yere açılmasında geç kalınarak başka bir oyuncunun açması durumunda ise 202 puan ceza alınmaktadır.

101 Okey Oyununda Dikkat Edilmesi Gerekenler

101 Okey oyununa yeni başlayan birçok kişi eski alışkanlığı olan Okey ile 101 oyunundaki çoğu özelliği karıştırabilmektedir. Okeyde sırası gelen oyuncunun sağdan ya da soldan taş çekebilme özgürlüğü varken 101 Okey oyununda söz konusu değildir. Oyuna sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için taşın yerden çekilmesi gerekmekte; ancak oyuncu elini açacaksa yerden gelen taşı olabilir.

Klasik okeyde her oyuncuya 14 taş dağıtılırken 101 de 21 adet taş dağıtılmaktadır. Gösterge gösterme olayının olmadığı oyunda, göstermenin üzerine yeni bir taş atılması mümkün değildir. Yerde atılacak taş kalmadığı aşamada yan tarafa taş atan oyuncu eli bitirir.

Oyun devam ederken mevcut oyuncuların taşlarının bitip tıkanmamaları için mutlaka ıstakalarında yan tarafa atacakları taş bulundurmaları gerekmektedir. Yere açma işlemi gerçekleştirildiğinde yana atılacak taş kalmadığı için oyunun da devam etmesi mümkün olmayacaktır ve geri toplanması gereken taşlarla birlikte ceza alınması da kesinleşecektir.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM