Akik Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Akik Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Akik taşı, şifalı doğal taşlar arasında popülerliği en yüksek taşlardan biri olup, kuvars grubunda yer almaktadır. Çok sayıda çeşide sahip olan akik taşının sağlık için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Günlük yaşam içinde farklı şekillerde kullanıma müsait olan doğal taş genellikle aksesuar yapımında kullanılmaktadır.

Akik taşının kahverengi, yeşil, kırmızı ve gri gibi çeşitleri bulunmakta ve her rengin kendine özgü faydası ve özellikleri bulunmaktadır. Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde çıkarılan akik taşı ülkemizde de çıkarılmaktadır.

Akik taşı ismini Sicilya’nın Achates nehrinden almıştır. İnsan vücuduna temas etmesi halinde sıcaklık vermesi ve ağrıları dindirmesi gibi faydalarını açıkça görmek mümkündür.

Akik Nedir?

Şifayı doğal taşlarda ve alternatif tedavi yöntemlerinde arayanlar için oldukça değerli olan akik, eski dönemde yaşamış insanlar içinde önemli bir şifa ve süs aracıdır. Fosilleşmiş bir taş olmasından dolayı içeriğinde çok sayıda mineral bulunmaktadır.

Akik dünya genelinde oldukça yoğun miktarda bulunmasından dolayı maddi anlamda değeri çok yüksek olmayan ancak içerdiği faydalar bakımından manevi değeri oldukça yüksek bir taştır. Peygamber Efendimizin de mühür taşı olarak benimsediği bir taş olması bu konuda hassasiyete sahip kişilerin akik taşına karşı ilgili olmalarına neden olmaktadır.

Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Şifa yüklü olduğuna inanılan akik taşının insanın üzerindeki olumsuz enerjiyi yok ettiğine inanılmaktadır. Agate ya da Achet isimleri ile de bilinmektedir. Akik ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinden çıkarılmaktadır.

Ölümsüzlük taşı adı verilen akik taşının sertlik derecesi 7’dir. Sert yapısı aynı zamanda geçirgen özellikte olmasına neden olmaktadır.

Gerçek Akik Taşının Özellikleri

Faydalarını gerçek anlamda vücutta hissedebilmek için akik taşının gerçek olması şarttır. Piyasa da çok miktarda bulunan sahte ürünler ise bu ihtimali düşürmektedir.

Görünüşünden gerçekliği ya da sahteliği kolayca anlaşılan akik taşının kenarından kırılarak kontrol edilmesi mümkündür. Genellikle dışı boyanarak akik taşı görünümü verilen sıradan taşların yakılması ya da kırılması sonucunda içi ve dışının aynı renkte olmayı farkı anlamaya yardımcı olmaktadır.

Sahte Akik Taşının Özellikleri

Sahte akik taşı görsel olarak gerçeği ile aynı şıklığa sahip olsa da sağlığa olan faydaları ile aynı olmasından söz etmek güçtür. Amatörce işlenmiş olan taşların ise kalitesiz bir görünümde olması akiğin sahteliğini ele vermektedir.

Akik taşının sahte olup olmadığını sadece bakarak işin ehli olan kişiler anlayabilir. Şifa bulmak amacıyla kullanılan akik taşının gerçekliğinden emin olmak için bu iste profesyonel olan kişilere başvurmak ya da güvenilir yerlerden alışveriş yapılması gerekir.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Her türlü derde ve hastalığa iyi geldiği bilinen akik taşı sağlıklı bir beden için mutlaka kullanılması önerilen bir taştır. Faydaları ise fiziksel ve ruhsal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç sıkıntısı ve huzursuzluk gibi birçok psikolojik sorunu ısa sürede iyileştirebildiği gibi fiziksel hastalıkların iyileşme sürecinde de olumlu etkiye sahiptir.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları

Fiziksel vücut ağrılarının ve hastalıklarının tedavisinde akik taşının o bölgeye temas etmesi gerekmektedir. En çok cilt hastalıklarına şifası yüksek olan akik taşı kemik ve diş sağlığı açısından da önemi büyüktür.

Akik taşı hamile bayanlarında eksik etmemeleri gereken değerli bir taştır. Rahat bir hamilelik dönemi geçirmek adına tercih edilmesi gereken akik, bebek gelişimi içinde bulunmaz bir nimet niteliğindedir.

Kalp ve damar rahatsızlıklarının azalmasında ve aşırı gaz şikâyeti çekenler içinde akik taşı olumlu etkilerini fazlasıyla göstermektedir.

Akik Taşının Ruhsal Faydaları

Aşırı stres ve gerginlik sorunu yaşayan kişilerin akik taşı kullanmaları durumunda daha özgüven sahibi ve huzurlu olmaları muhtemel etkilerinden biridir. Akik taşı doğal yapısı gereği pozitif enerjisi yüksek bir taş olmasından dolayı etrafına negatif enerji yayan kişilere iyi gelmektedir.

Psikolojik anlamda çekingen huyda olan ve sürekli korkak bir tuh hali içinde olanlara cesaret ve uyum verdiği de bilinmektedir. Algıların açılmasına yardımcı olan etkisi ile gerçeklerin idrak edilmesi daha kolay olmaktadır.

Akik taşının faydalarından üst düzey yararlanabilmek için yüzük olarak kullanılması önerilmektedir. Yüzük olarak kullanmak istemeyenlerin doğallığı bozulmamış akik taşını ceplerinde taşımaları da uygundur.

Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Manevi değeri yüksek bir taş olan akiğin belirli aralıklarla temizlenerek kullanılması idealdir. Zamanla çevreden aldığı negatif enerjiden dolayı olumlu etkisinin azalması su ile temizliğini gerektirmektedir.

Etkili bir akik temizliği için ise 1 saat boyunca akan suyun altında temizlenmesi önerilmektedir. Tercihe göre güneş ışınları altında bekleterek de akiğin olumsuz etkilerinden arındırılması ve uzun vadede daha faydalı bir taş elde edilebilir.

Akik Taşı Pahalı mıdır?

Dünya genelinde çıkarılma oranı diğer değerli taşlara göre daha yüksek olan akik taşını makul fiyatlara satın almak mümkündür. Ülkemiz dışında birçok ülkede de çıkarılan akiğin bulunduğu ülkenin yapısal özelliklere göre içerdiği minerallerin fazlalığı değerinin artmasına da neden olmaktadır.

Yapısı gereği saydam ya da yarı saydam gibi özelliklere sahip olan akik, fosilleşerek oluşmasından dolayı manevi değeri yüksek bir taştır. Üstelik farklı renklerdeki çeşitlerinin her birinin farklı bir hastalığa fayda sağlaması da kişinin kendisi için en uygun akik taşını bulmasını gerektirmektedir. Sahtelerinden kaçınmak içinde piyasadaki ucuz ürünlerden uzak durulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM