Allantoin Nedir? Ne İşe Yarar? Yararları ve Zararları

Allantoin Nedir? Ne İşe Yarar? Yararları ve Zararları

Allantoin nedir? Ne işe yarar? Hangi ürünlerde allantoin bulunur? Yararları ve zararları nelerdir? sorularının cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Salyangozların kabukları kırıldığında kendilerini iyileştirmek için salgıladıkları olağanüstü yapı, bazı bitkilerin özü ve kimi memelilerin idrar maddeleri allantoin ismini almaktadır. Kozmetik dünyasında yeni sayılabilecek bu ürün, insanın ölü deri yapısının canlandırılması amacıyla kullanılmaktadır. Farklı bileşenlerle hazırlanan kremi özellikle cildinde yeniliğe ihtiyaç duyan bireyler uygulamaktadır.

Çoğunlukla tıp dünyasında ilaç özü olarak kullanılan allantoin, insanın kendini toparlayabilmesi amacıyla üretilmektedir. Rahatlatıcı ve iyileştirici olarak bilindiği için kısa sürede olumlu etkileri gözlemlenebilmektedir. Ürün yalnızca salyangozlarda değil bazı canlıların fetal idrarında ve bitkilerin özünde bulunabilmektedir.

Ölü hücreleri harekete geçirmek için birebir olan allantoin, hücre çoğalmasını mümkün kılmaktadır. Bu yönüyle hem kozmetik hem de tıp dünyasında favori malzemeler arasında yerini almaktadır.

Allantoin Nedir?

Allantoin, çevresel faktörlere karşı insan cildini koruyan ve yenileyen ürünlerden biridir. Çoğunlukla bitkilerden toplanan ürün zaman zaman bazı memelilerden de temin edilebilmektedir. Kuru ve ölü ciltler için gerekli ürünlerden biri olan allantoin, doğallığı ile insan yapısı üzerinde mucizevi bir etkiye sahiptir.

Hemen her kozmetik üründe kullanılmaya başlanan ürünün, uyumlu bir madde olduğu bilinmektedir. Herhangi bir kozmetik ürününüzle tepkimeye girmemesinin temel nedeni budur. Kokusuz ve renksiz olduğu için karışımı bir hayli kolay olmaktadır.

Cilt için hayati öneme sahip olan suyu muhafaza etme özelliğine sahip olan allantoin, devamlı nemli ve canlı görünüm kazandırmaktadır. Dolayısıyla cildinizde kuruluk gibi bir şikâyet ortadan kalkmaktadır.

 

Allantoinin Yararları Nelerdir?

Allantoin cilt yenileme özelliğine sahiptir. Vücudun deri tabakasını ve altını yenileme özelliğine sahiptir. Hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan madde en hızlı iyileşme sunan ürünler arasındadır. Dolayısıyla cilt üzerinde meydana gelen tüm yaralanmalara uygulanabilmektedir. Uçuk, sivilce, kesik ve çürümelerde allantoin faydası kısa sürede görülmektedir.

Yaralanmaların dışında ciltte hassasiyet nedeniyle yaşanan sorunları en az düzeye indirmektedir. Özellikle kış aylarında soğuktan meydana gelen çatlakları, yaz aylarında güneş ışınlarının neden olduğu lekelenmeleri engellemektedir.

Allantoinin Zararları Nelerdir?

Allantoin içeren kozmetik ürünlere nazaran ilaçlarda daha fazla yan etki bulunmaktadır. Özellikle ağız bakım ürünlerinde diş eti şişmeleri, iltihaplanmalar ve kanamalarda artış gözlendiği bilinmektedir. Aynı zamanda dil şişmesi ve karıncalanma hissi dikkat çekmektedir.

Ciltte kızarıklıklar devamlı kaşıma isteği ve nefes darlığı allantoin özlü ilaçların yan etkileri arasında yer almaktadır. Sık kullanılan ve yan etkilere rağmen kullanımı bırakılmayan ilaçlar daha olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu sebeple yan etkilerden en az birini fark ettiğiniz an ara vermeli, doktorunuza danışmalısınız.

Allantoin İçeriği Nelerden Oluşmaktadır?

Yapılan araştırmalar allantoinin 1.derece koruyucu olduğuna karar vermiştir. Kozmetik ve tıbbi ilaçların hammaddesi olan ürün birçok teste tabii tutulmuştur. Bunlar arasında yer alan in-vitro ve in-vivo testleri özellikle önemlidir.

Etkili ve güçlü bir ürün olan allantoin, ürünler içerisinde %0,3 oranında kullanılsa dahi oldukça kuvvetli bir anti inflamatuardır. Dışarıdan bakıldığında serbest akışlı beyaz bir toz olan allantoin, su içerisinde çözünebilmektedir.

Her üründe kullanım oranı farklı olan madde özellikle hücre yenileyicilerde gözlemlenmektedir. Bu hazırlıkta da %0,5 oranında kullanılmaktadır. Cildin kısa sürede kendine gelmesini ve yenilenmesini sağlamaktadır.

Allantoin Ne İşe Yarar?

Allantoin içeren ürünler kullandığınızda her şeyden önce rahat ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz. Teninizde kuruluk nedeniyle devamlı hissettiğiniz pürüzler ortadan kalkacaktır. Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz bu durumda teninizde biriken yağ, kuruluk yaşanan kısımlara taşınacaktır. Özellikle yüzde alın ve burun kanatları çevresinde allantoin etkisini ilk kullanımda hissedebilirsiniz.

Hassas cilt yapısına sahip olan bireylerin kullandıkları diğer ürünler gibi tahriş olma sorunu allantoinde mümkün değildir. Ürün, hassas cilt yapısına uygun ve doğal tamir edici olarak bilinmektedir. Sivilce izi, yaralar, siyah noktalar allantoin kullanan bireylerde tutunamamaktadır.

Allantoin ile Yara İyileştirme

Allantoin, yara temizleme ve iyileştirme konusunda oldukça başarılıdır. Bu süreç biraz önemlidir çünkü yaralı bölgenin önce temizlenmesi daha sonra uygulanması gerekmektedir. Yaralı bölge önce tamamen suyla arındırılmalıdır. Bölgede bulunan ölü hücre atılmalıdır. Uygulayacağınız allantoinli ürünü kullandığınızda önce bölgede bulunan yaranın hızla kapandığını fark edebilirsiniz. Daha sonra yaranın neden olduğu kızarıklık, çürük ya da morarma ortadan kalkacaktır. En son ağrı veya acı varsa tamamen yok olacaktır. Tamamen iyileşme görüldükten sonra dahi allantoin kullanımına devam edilmelidir. Cildin önceki halinden daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Allantoin ile Akne Tedavisi

Ciltte meydana gelen hemen her sorunu çözümleyen allantoin maddesi, akne tedavisinde doktorlar tarafından kullanılmaktadır. Özellikle çukur izler bırakan ve uzun süre geçmeyen akneler için allantoin özü bulunan ilaçlar önerilmektedir.

Gerekli tahliller yapıldıktan sonra cildin alerjisi olmadığı tespit edilmektedir. Alerjik reaksiyon göstermeyecek bireylere en hızlı çözümü allantoin özlü ilaçlar sağlamaktadır. İlk birkaç ay sivilce oluşumunu engelleyen ürün daha sonra var olan sivilceleri söndürmektedir. Bu söndürme işleminin ardından var olan çukurların iyileşmesini sağlamaktadır. Çukurların dolması ve yeni dokuların ortaya çıkması biraz zaman alsa da allantoin özü ile tedavi edilebilmesi mümkündür.

Allantoin ile Çatlak Tedavisi

Bilhassa bayanlarda gözlemlenen çatlak sorunu, kilo alıp verme nedeniyle gerçekleşmektedir. Hızlı zayıflamalar kadar hızlı kilo almalar da derinin ve deri altı dokunun çatlamasına neden olmaktadır. Dışarıdan bakıldığında da rahatlıkla görülebilen bu çatlaklar, doktor tedavisi ile aşılabilen sorunlardır ancak zaman ve maddi imkân gerektirmektedir.

Çatlak sorunu yaşayan bireyler, yeni oluşmaya başladığında belirtileri fark ederlerse önüne geçebilirler. Özellikle basen ve kalçada kötü bir görüntü oluşmasına neden olan çatlaklar, allantoin özlü ürünlerle rahatlıkla tedavi olabilmektedir. Çok ilerlememiş veya henüz yeni başlamış olan çatlaklarda düzenli allantoin kullanımı en geç 3 hafta içerisinde sonuç vermektedir.

Hamilelik sürecinde doktorunuzdan onay aldıktan sonra karnınız büyümeden allantoin kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece göbeğinizin herhangi bir yerinde çatlak söz konusu olmayacaktır. Basen, kalça, göbek, göğüs fark etmeksizin vücudunuzun her noktasına allantoin kullanabilirsiniz.

Allantoin ile Güneş Işınlarından Korunma

Yeni kozmetik ürünlerinin hemen hepsinin özelliklerine dikkat ettiğinizde allantoin özünün yer aldığını görebilirsiniz. Madde, cilt koruma ve bir o kadar da yenileme üzerine pek çok maddeden daha hızlı ve faydalıdır. Bu özelliği fark edildikten sonra güneş kremlerinin içinde de kullanılmaya başlanan allantoin, cildin UV ışınlarından korunmasını sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşin tene direk teması nedeniyle oluşan lekelenmeler ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Vücutta kanserli hücrelerin çoğalmasına sebep olan tehlikeli güneş ışınları, allantoin ile biraz daha önlenebilmektedir. Teninizi güneş ışınlarından korumak için önce allantoin özlü kreminizi sürüp daha sonra güneşe çıkmalısınız.

Allantoin Hangi Ürünlerde Bulunmaktadır?

Allantoin cilt bakımı üzerine üretilen birçok üründe kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle vücut losyonları allantoinin en çok kullanıldığı ürünlerdir. Bu ürünler dışında vücut kremlerinde yer alan madde, dudak bakım kremlerinde de kullanılır. Özellikle dudak bakım kremlerinin pek çoğu allantoin ile hazırlanmaktadır. Çatlak ve uçuklara iyi gelen bu kremlerin özünde allantoin gibi birkaç yapıcı, onarıcı madde daha vardır.

Yetişkinler kadar bebek bakım ürünlerinde de allantoin özüne rastlamak mümkündür. Bebek cildine direk temas eden ürünler bu açıdan hassasiyetle üretilmişlerdir.

Ağız bakım suları, diş macunları, renkli kozmetik ürünlerinde allantoin kullanımına denk gelmek mümkündür.

 

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM