Agronomi Nedir? Agronomist Kime Denir?

Agronomi Nedir? Agronomist Kime Denir?

Agronomi nedir sorusu özellikle toprak ve tarımla ilgili olan kişilerce çok sık sorulmaktadır. Agronomi ile ilgili bilimsel bilgi ne yazık ki az araştırılıp öğrenilmektedir. Halk arasında birçok ismi bulunan bilim dalının Türkçeye çevirisi tarım uzmanlığıdır.

Toprakla, toprakta yetiştirilen ve bulundurulan her şeyle ilgili olan bu alan kendi uzmanlarını yetiştirmektedir. Bir coğrafyanın agronomik özelliklerinin keşfini amaçlayan bilim dalı, verim arttırma konusunda çalışmalar sergilemektedir.

Kişi ne kadar verimli çalışmak isterse bulunduğu noktayı o kadar iyi bilmelidir. Bu konuda yardımcı olan bilim dalına da agronomi ismi verilmektedir. Toprakla ilgili olan ancak daha önce bu kavramı duymamış birçok kişi bulunmaktadır. Her alanın olduğu gibi toprak ve toprak ürünleriyle ilgili de bilim dalı vardır.

Agronomi Nedir?

Agronomi nedir sorusu ile tarımcı ne iş yapar sorusu birbirine çok benzemektedir. Birçok kişi için tarlada yapılan iş kelimesine karşılık gelen agronomi aslında tam da bu kelimeyi karşılamaktadır.

Toprak ve tarım ile ilgilenen bilim dalı, agronomi olarak açıklanmaktadır. Yetiştirilen tarımsal bitkilerin, doğru ve verimli şekilde üretilmesini amaçlayan bilim dalıdır. Topraktan ve bitkilerden doğru kazancı sağlamak, koruyarak verimi arttırmak adına inceleme yapan alandır.

Belli başlı uzmanlar yetiştirilen agronomi alanında temel görev çiftçilik, tarım, ürün ve toprak üzerine profesyonelleşmektedir.

Agronominin Amacı Nedir?

Tarım bilimi veyahut çiftlik bilimi olarak çevrilen agronomi alanı, toprağı en doğru şekilde kullanmayı hedeflemektedir. Bugün modern sistemlerin ve teknolojinin hızla ilerlediği çağda, tarımsal alanlarda da bu verilerden faydalanmak esastır.

Ülke kalkınması ve tarımı en modern şekilde değerlendirmeyi amaçlayan bilim dalı, toprağa ve tarıma dayalı en detaylı incelemesini yapmaktadır.

Çiftçilikle ilgili bilgilerin araştırıldığı bu alanda ülke coğrafyası çok önemlidir. Uzmanların çalışma şartlarını ve veri kazanmalarını sağlayan durum bu coğrafya ile doğrudan ilgilidir.

Agronomi Üzerinde Etkili Unsurlar

Agronomi üzerinde en etkili olan unsur topraktır. İncelenecek arazinin toprak yapısı, değerlendirilecek olan tohumun kriterleri ve nitelikli verim elde etme konuları agronomi alanına dâhildir.

Toprakla beraber istenilen ve elde edilen sonuçların kıyaslanması, nitelikli kalitenin yakalanması agronomi uzmanlığı ile ilişkilidir.

Arazi ıslahı, iklim şartları, çalışma koşulları ve ürün kalitesi agronomi üzerinde etkili olan unsurlardır. Yapılan deneylerle hem toprak hem de ürün incelenmekte, etkili unsurlar gözden geçirilerek çıkacak sonuç öngörülmektedir.

Agronomist Nedir?

Agronomist nedir sorusu, toprakla ilgili olan kişilerin merak ettiği sorulardan biridir. Agronomi alanıyla ilgili olan ve bu alanda uzmanlaşmış olan kişilere agronomist ismi verilmektedir.

Türkçeye çevrilişi bilimsel tarım uzmanı olan kelimenin, tam karşılığı da bu şekilde ifade edilmektedir. Bitki genetiği, araştırma, inceleme, ekonomi, kimya ve yakıt alanında uzmanlaşmış olan agronomistler; tarladan veyahut herhangi bir araziden üretim yeri elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Agronomist Ne İş Yapar?

Tarım bilimi ile ilgilenen kişiler bu alanda uzmanlaşmak istediklerinde agronomist nasıl olunur sorusuna cevap bulmak zorundadırlar. Kişi agronomist olmak istediğinde öncelikle bu alanda okumalı ve sonrasında alanda stajını ilk deneyimini elde etmelidir.

Temelde ürünlerin kalitesini arttırmak için bilimsel deneyler yapan agronomistler çok geniş çalışma alanlarına sahiptirler. Çoğu tarım temeline oturtulmuş olan Türkiye gibi ülkelerde bu alanda gelişme kaydedilmesi çok önemlidir.

Agronomistlerin elde ettiği veriler; yer bilimleri, kimya, biyoloji, coğrafya ve ekoloji verileri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple arazi incelemeleri ve ürün deneyleri son derece önemli verilerdir. Bir uzman olarak agronomist fikri alınması, tarımsal adımlar atılmadan önce önemlidir.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM