Hematit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Hematit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Demirin temel kaynaklarından biri kabul edilen hematit taşı, metalik renkli doğal bir taş türüdür. Narin ve çok nadir görülen bu taşın aksesuar kullanımında oldukça geniş bir alana sahip olduğu bilinmektedir. Bununla beraber renginin bu denli çekici olması hematit taşının dekorasyon malzemesi olarak kullanımını da mümkün kılmıştır.

Hematit taşı çok uzun yıllardır kullanılan değerli taşlardan bir tanesidir. Eski dönemlerden itibaren pek çok anlam yüklenmiş olan bu doğal taşın çoğunlukla tılsım olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu açıdan sihirli bir taş olduğuna inanılmıştır. Pek çok kralın kendini korumak için kılıçlarının bir kısmında bu özel taşa yer verdikleri bilinmektedir. Bunun yanında yeni doğan bebeklerin odalarında da muhakkak bulunan bir taştır.

Hematit Nedir?

Hematit taşı yarı değerli taşlar arasında en değerli kabul edilenlerden bir tanesidir. Bunun temel nedeni insan doğasına hem fiziksel hem de psikolojik fayda sağlamasıdır. Bununla beraber pek çok ürünün ham maddesi olarak da tercih edilen özel bir taştır.

Yapılan pek çok araştırma hematit taşının insan için hafızadan pozitif düşünmeye kadar etkili bir taş olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle hematit taşının gerçek olanı, hayatınızda büyük farlılıklar yaratabilecektir.

Hematit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kullanıldığı ilk dönemlerden itibaren faydaları fark edilmiş olan hematit taşı yalnızca dekorasyon malzemesi olarak dahi kullanılabilir. İçinde metalik renk zemini temelinde birçok renk karışımını bir arada bulundurmaktadır. Bunlardan en önemlisi kırmızı, mavi, yeşil ve altın sarısıdır. Çoğunlukla kritalize şekilde görülen hematit taşı, metalik gri tonlarında bulunmaktadır.

Üzerinde kendine özgü damarları olan bu değerli taşın damar renkleri de çoğunlukla kırmızı ve kahverengi olmaktadır.

Hematit taşı zaman zaman kan taşı olarak da anılmaktadır fakat kan taşı oldukça farklı bir forma sahiptir. Bu nedenle ikisinin farklı olduğunu bilerek kullanmanız önerilir.

Hematit Taşının Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fe2O3 kimyasal formülüne sahip olan hematit taşı, trigonal kristallerine sahiptir.  Çoğunlukla ince olan bu kristal levhalar, nadiren prizma şeklinde görülmektedir.

Mohs ölçeğine bakıldığında hematit taşının sertlik numarasının 5,5-6 olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla hematit taşının narin olduğu görülmüştür. İşlem yaparken sert darbelere karşı dayanıksız olan bu özel taşın kolaylıkla ufalandığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple çıkarma işleminden şekil vermeye kadar her detayın düşünülerek, hazırlanılarak yapılması gerekmektedir.

Kendine özgü ağırlığı 5.2 civarında olan hematit taşının hafif ve son derece kibar durduğu söylenebilir.

Hematit Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Hematit taşı çoğunlukla volkanik kayaçların bulunduğu alanlarda yer almaktadır. Dünya üzerinde en fazla Almanya’da görüldüğü bilinmektedir.

Almanya’nın hemen arkasında ise Çin ve Güney Amerika yer almaktadır. Burada çıkarılan hematit taşları, işlenen ve satışa sunulan taşlardır. Bu ülkeler dışında Kanada, Brezilya ve Kazakistan’da da hematit taşı çıkarımı yapılmaktadır. Yatak bakımından zengin olan bu ülkelerde işlemelerden ziyade çıkarma yapılmaktadır.

Hematit Taşının Bakımı Nasıl Yapılır?

Hematit taşının dönemsel temizlikleri yapılmadığı takdirde alınan verim düşüş göstermektedir. Bunun için hem uzun ömürlü olması sağlanmalı hem de faydası arttırılmalıdır.

Yaklaşık 5 dakika boyunca aralıksız şekilde akan suyun altında yıkadığınız hematit taşını daha sonra herhangi bir şeyle kurulamadan güneşin altına bırakmalısınız. Güneşin altında 1 saat kadar bekleyen bu özel taş, kendiliğinden kuruyacaktır. Taşı yıkarken kesinlikle sabun ya da kimyasal herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Aksi halde renginin solmasına neden olacaktır.

Hematit taşından yapılmış aksesuar ya da dekorasyon malzemeniz varsa onları temizlerken yalnızca nemli bir bez yardımıyla silmeniz yeterli olacaktır. Hassas bir taş olan hematit, işlendikten sonra ekstra incelir, bu nedenle temizlerken dikkatli olmanız önerilmektedir.

Hematit Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Hematit taşının fizyolojik faydalarının ilki bel soğukluğuna iyi gelmesidir. Çiftlerin cinsel hayatını, sağlığını ciddi manada etkileyen bu hastalığın çözümü oldukça kolaydır. Hematit taşını düzenli olarak kullanmanız durumunda hastalığınızın hafiflediğini tespit edebilirsiniz. Bunun için baştan sona tüm vücudunuzda masaj şeklinde kullanmalısınız.

Hematit taşının bel soğukluğu dışında etkili olduğu bir başka alan cinsel sorunlardır. Partnerinizle aranızda cinsel uyumsuzluğunuz varsa bu durumda hematit taşını düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bilhassa yatak odanızda bulunması gereken bu taş cinsel hayatınızda uyumu yakalamanızı sağlayacaktır.

Hematit Taşının Saç Dökülmesine Faydası

Hematit taşının etkili olduğu alanlardan en önemlisi saç dökülmesidir. Hemen hiçbir taşın sağlayamadığı bu faydayı hematit taşının sağlaması kıymetini biraz daha arttırmaktadır. Saçlarınız dökülmeye başladığında baş masajınızı hematit taşıyla yapmaya başlamalısınız. Bununla beraber bir de düzenli olarak yastığınızın altında bulundurmalısınız. Bu şekilde hematit taşını başınızda sık sık kullanarak bu soruna çare bulabilirsiniz.

Hematit Taşının Psikolojik Faydaları

Hematit taşının psikolojik açıdan en etkili olduğu dönem geceleridir. Geceleri uyumadan 2 saat kadar önce hematit taşını elinize almalısınız. 1 saat taşla beraber meditasyon yapmanız kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber hematit taşının gerginliğe engel olduğu bilinmektedir. Kişinin asabiyetini, öfkesini ve korkularını dindirmektedir.

Yaşam enerjinizin düştüğünü, hayattan zevk almadığınızı fark ettiğiniz anda hematit taşını elinize alıp beklemelisiniz. Bir süre sonra enerjisinin sizi içine çektiğini fark edebilirsiniz. Meditasyon veyahut yogalarda hematit taşının kullanılması mutluluk hormonunuzun daha fazla salgılanmasını sağlayacak, hayata pozitif bakmanıza yardım edecektir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM