Garnet (Lal) Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Garnet (Lal) Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Garnet taşı, tutku taşı olarak da anılan etkileyici renge sahip muhteşem bir taştır. Kıymetli taşlar arasında yer alan garnet taşı bilim dünyasında granat taşı olarak da bilinmektedir.

Bölgesel farklılıklara dayalı olarak ismi de değişen bu etkileyici taşın halk arasında lal taşı olarak adlandırıldığı da görülmektedir. Aşk ve tutku ile bağdaştırılan lal taşının insanın dilini bağladığına inanılmaktadır. Bu nedenle halk arasında lâl ismini almıştır.

Garnet taşı, rengi ve parlaklığı ile binlerce şifalı taştan farklıdır. Kendine özgü bir dokusu ve ışıltısı olan bu şifalı taşın da insan üzerinde pek çok etkisi bulunmaktadır. Özellikle mutluluğun hayatından kaybolduğuna inanan kişiler için garnet taşı en ideal taştır.

Garnet Nedir?

Garnet taşı, doğada bileşenlerin bir araya gelmesi ile kendiliğinden meydana gelen bir taştır. Doğal ve değerli taşlar arasında ilk sıralarda yerini alan garnet taşı, listede yarı değerli taşlar grubunda bulunmaktadır.

En eski zamanlardan itibaren kullanılmaya başlanan bu özel taşın sihir içerdiğine inanılmaktadır. Anlatılan pek çok efsaneye göz gezdirildiğinde garnet taşının sahibini koruduğu ortaya çıkarılmıştır. Dolayısıyla insan üzerinde psikolojik etkisi bulunan bir taştır.

Garnet taşı, kesintili ve opak parçalardan oluşan etkileyici bir görünüme sahiptir. Çoğunlukla aksesuar amacıyla kullanılmış olsa da evinizde dekorasyon ürünü olarak kullanabileceğiniz garnet taşları da bulunmaktadır.

Garnet Taşının Özellikleri

Lal taşı olarak da bilinen garnet taşının saydam veyahut yarı saydam görüntüsü vardır. Işığı aldığı gibi yansıtan garnet taşları olduğu gibi yarı saydamlığıyla yansıtan lal taşları da vardır. Çoğunlukla küçük, kesik kesik parçaların bir araya gelmesiyle oluşan taşlardır.

Kolay bulunan bir taş olmasına rağmen garnet taşının çıkarıldığı ülke sayısı oldukça azdır. Bunun temel nedeni hassasiyet istemesidir. Sertlik derecesine bağlı olarak hassasiyet gerektiren bir taş olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çıkarımından işlenmesine kadar dikkat gerektiren bir yapıya sahiptir.

Garnet Taşının Yapısal Özellikleri

Kimyasal formülü X, Y, S,O olan garnet taşı, silikat grubunun içerisindedir. İçinde hem oksijen hem demir hem de manganez bulunması renginin oluşumu için oldukça önemlidir. Çoğunlukla kızıl kırmızı tonlarında olan garnet taşı zaman zaman turuncu ve sarıya da dönebilmektedir.

Camsı ve reçinemsi bir parlaklığa sahip olan bu özel taş; saydam, yarı saydam veyahut opak şekilde olabilmektedir.

Kendine özgü ağırlığı 3,5-4,3 olan garnet taşı, mohs ölçümlerinde 6,5-7 numaralı sertlik değerinde tespit edilmiştir. Dolayısıyla çok sert olduğu söylenemez.

Garnet Taşının Çıkarıldığı Ülkeler Nerelerdir?

Garnet taşı en çok şifalı taşlar cenneti olarak kabul edilen Brezilya’da çıkarılmaktadır. Hem çıkarıldığı hem de işlendiği bu ülkenin dışında Alaska, Madagaskar, Kanada, ABD gibi garnet yatakları da bulunmaktadır.

Sri Lanka, Hindistan ve Afrika gibi değerli taşları bol olan ülkelerde de garnet taşı çıkarılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Zaire ve Karoline da garnet taşı yatakları bakımından zengin adreslerdir.

Garnet Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Garnet taşı kişinin korkulardan kaynaklanan solunum yetmezliği, kalp sıkışması sorunlarına çözüm olmaktadır. Çoğunlukla solunum hastalıkları için danışılan taş terapilerinde lal taşı tercih edilmektedir.

Nefes açan, rahatlatan ve gerginlikten sıyıran bir özelliği bulunmaktadır. Solunum kaynaklı kalp ve damar hastalıklarında garnet taşının etkili olduğu bilinmektedir.

Geceleri uyumadan önce garnet taşını kalbinizin üzerinde bir süre bekletin daha sonra yastığınızın altına alıp uyuyun hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan rahatlamanıza yardım edecektir.

Garnet taşının fizyolojik faydalarından bir tanesi de hormonal dengeleri kurmasıdır. Kişinin hormon rahatsızlıkları nedeniyle saç dökülmesi, yüz ve cilt sivilcelenmesi, aşırı asabiyet gibi pek çok sorunu oluşacaktır. Tüm bunları yenmek için garnet taşından yardım alınabilmektedir.

Garnet Taşı Cinsel Duyarlılığı Dengeler mi?

Lal taşının en etkili olduğu fizyolojik sorunlar arasında cinsel yaşam bulunmaktadır. Çiftlerin hayatını allak bullak eden bir şekilde mutluluklarını etkileyen cinsel yaşam sorunları, önlem alınması gereken sorunlardır.

Garnet taşı, cinsel uyumsuzluğu, enerji yetersizliğini ve duyarsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Çiftlerin birbirini daha iyi anlamasını sağlayarak cinsel dengesizliğe son vermektedir.

Garnet Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Garnet taşının insan psikolojisi üzerinde en etkili olduğu nokta korkulardır. Korku, evham ve endişeler rahatlıkla ortadan kaldırılabilmektedir. Evinizin her odasına birer tane garnet taşı koymalısınız.

Zamanında bakımını yapmalı, temiz ve parlak tutmalısınız. Bulunduğu noktadan çok iyi gelecek, korkularınızı yenmenizi kolaylaştıracaktır. İnsanlarla ilişki kurmaktan çekinen, endişe eden, kendini ifade ederken gerilen kişiler için en uygun taş lal taşıdır. Özgüven ve özsaygı verme konusunda oldukça başarılı bir taştır.

Garnet Taşı Aile Sıkıntılarına İyi Gelir mi?

Garnet taşının iyi geldiği etkili olduğu noktalardan bir tanesi de ailesel sıkıntılardır. Aile içi geçimsizliklerin görüldüğü durumlarda evinizde ve üzerinizde garnet taşı bulundurmanız önerilmektedir.

Kişilerin birbirilerine olan sevgisini arttıran bu özel taş aynı zamanda anlayış ve özveri tavırlarını da sıklaştırmaktadır. Bu özelliği ile aile içinde yaşanan pek çok sıkıntıya çözüm oluşturabilmektedir.

Garnet taşı sayesinde toplum içinde birbirine bağlı aile portesi oluşturabilirsiniz. Evinizin içinde daima pozitif enerji bulunurken dışarıya da bir o kadar mutlu görünebilirsiniz.

Tartışmalar, kavgalar bu taş ile ortadan kalkar ve huzurlu bir aile yaşamının içine adım atabilirsiniz. Bu nedenle garnet taşını üzerinizden ayırmamaya özen göstermelisiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM