Florit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Florit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

İçerisinde birden fazla rengin bulunduğu, saydam taşlardan biri olan florit taşı, sevilen şifalı taşlardan bir tanesidir. Özellikle takılarda en çok kullanılan taşlar arasında yer almaktadır.

Kendine özgü renk skalası oldukça farklı olan bu özel taş, yarı değerli taşlar listesinde bulunmaktadır. Bunun yanında florit taşı denildiğinde akla gelen ilk şey sağladığı faydalardır. Özellikle hafızayı en çok destekleyen taşlardan biri olduğu bilinmektedir. Zayıf hafıza, çabuk unutma gibi sorunlar için florit taşı tercih edilebilmektedir.

Florit taşının insan doğasında özel bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Enerji verici, yatıştırıcı özelliğinin olması florit taşının evlerde bulunmasının temel nedenidir. Hem evinde hem de üzerinde bu şifalı taşı taşıyanlar tüm avantajlarından yararlanmaktadırlar.

Florit Nedir?

Doğada kendiliğinden var olan ve kırmızı, yeşil, mor, pembe olmak üzere pek çok renkte bulunabilen florit taşı, kıymetli taşlardan bir tanesidir. Geniş bir çakra uyumu olan bu özel taşın hem kalbe hem sinir ağına hem de alın çakralarına uyum sağladığı bilinmektedir. Çok yönlü çakra uyumunun bulunması doğanıza çok yönlü fayda sağlayacağı anlamına gelmektedir.

Florit taşı, yarı değerli taşlar arasında en hassas olanlardan bir tanesidir. Bu nedenle çıkarırken dikkat edildiği gibi işlenirken de aynı dikkati gerektirmektedir. Oldukça kolay kırılabildiği için özel cihazlarla işlem görmektedir. Ayrıca hazırlanmış, işlem görmüş versiyonu dahi özel bir dikkat gerektirmektedir. Sert bir yere vurduğunuz anda rahatlıkla parçalanabilmektedir.

Floritin Özellikleri Nelerdir?

Florit taşının eşit ölçülerde birçok kristalden meydana geldiği bilinmektedir. Bu özelliği ile eşsiz bir görüntü sağlamaktadır. Bilhassa rengi mora yakın olan floritlerin ışık altında eşsiz bir parıltı yaydığı görülmektedir.

Nadir bulunan taşlar arasında yer alan florit, bulunduğunda kübik veyahut sekiz yüzlü olmaktadır. Şekil vermek çok kolay olduğu için işlemden geçmesi de kısa sürmektedir. Bununla beraber florit taşının şekillendirilmiş halinin ışığı yansıtma oranında değişimler olduğu tespit edilmiştir. Parlaklığı zaman içerisinde sönebilmektedir.

Florit Taşının Yapısal Özellikleri

Kimyasal formülü CaF olan florit taşı, hava ile uyumlu olan taşlardan biridir. Zaman içerisinde bulunduğu ortamda hava, demir ve benzeri elementler nedeniyle renk değişimlerine uğrayabilmektedir.

Hons ölçümlerine göre sertliği 4 numara olan florit taşının son derece yumuşak olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kırılmaların, dağılmaların en çok görüldüğü taşlardan bir tanesidir. Florit taşının kendine özgü ağırlığı 3,0-3,3 olarak hesaplanmıştır.

Florit Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Florit taşı nadir bulunan bir taştır. Bu nedenle çıkarıldığı ülke sayısı da oldukça azdır. Florit taşı yatakları bulunan en önemli ülke İngiltere’dir. İngiltere’de florit üzerine derin araştırmalar yapılmakta, işlenmesi ve ticareti sürdürülmektedir.

İngiltere dışında florit yataklarının bulunduğu diğer ülkeler Almanya’nın batı kısmı ile Amerika Birleşik Devletleri’dir. Her iki ülke de florit taşının çok yönlü ithalatını yapmaktadır.

Florit Taşının Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Florit taşı ayda bir kez temizlenmesi gereken bir taştır. Akan suyun altında 15 dakikadan fazla tutulmaması gereken bu taşın su sıcaklığından etkilendiği bilinmektedir. Bu nedenle temizleme esnasında ne sıcak su ne de soğuk su tercih edilmelidir.

Ilık su ile temizlerken sabun kullanılmaması ekstra önemlidir. Bunun nedeni florit taşının sabun nedeniyle matlaşmasıdır. Taşınızın matlaşmasına engel olmak için yalnızca suyun altında bulundurmanız yeterli olacaktır. Bununla beraber kurumayı da güneş altında gerçekleştirmelisiniz. Güneş ışınlarının etkisi ile kuruduğunda daha parlak ve ışıltılı olmaktadır.

Florit Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Florit taşı, boyun bölgesine yakın tutulduğunda iskelet sisteminin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle boyun civarınızda kolye olarak, kulaklarınızda küpe olarak tercih edebilirsiniz. Boyun fıtığı, bel ağrısı, omuzlarda tutulma olduğunda tüm kas ve iskelet sisteminin sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

Çoğunlukla baş ağrısına iyi gelen florit taşı, küçük bir üşütmeyle veyahut sinüzit, migren gibi köklü ağrılarla da baş etmenize yardımcı olacaktır. Bununla beraber astım gibi solunum hastalıklarının sebebiyet verdiği baş ağrısına da iyi gelmektedir.

Florit Taşının Dişlere Faydaları

Diş ağrısıyla ilgili sıkıntısı olanlar için florit taşı oldukça etkilidir. Dişlerinde süregelen problemler olanlar florit taşını yataklarının başucundan ayırmamalıdır. Hem çene hem ağız hem de diş sağlığınız için oldukça etkili sonuçlar meydana gelmektedir.

Ağızda meydana gelen diş rahatsızlıkları yalnızca birkaç tane değildir. Birbirinden farklı pek çok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Buna engel olmak düzenli olarak diş sağlığını korumak için bu taştan yardım alınabilmektedir.

Florit Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Florit taşının insan enerjisi üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bunun için insana yardımcı olan taşlardan bir tanesidir. Kötü enerjiden sıyrılmak, rahat bir nefes almak için florit taşı kullanılabilmektedir. Bununla beraber kişinin hayattan zevk almasını, tanıştığı kişilere pozitif enerji yaymasını da mümkün kılmaktadır.

Florit taşının yaratıcılığı arttırdığı, ilham getirdiği de sık sık dile getirilmektedir. Bu nedenle sanatçı ruhunuzun gelişebilmesi için bu taştan yardım alabilirsiniz.

Florit Taşı Odaklanmayı Kolaylaştırır mı?

Florit taşının etkili olduğu psikolojik alanlardan bir diğeri odaklanma sorunudur. Kişinin işine kendini verememesi, dikkatini toparlayamaması, devamlı unutkanlıkla mücadele etmesi çok sık görülen problemlerdir. Bu problemlerin önüne geçmek için florit taşını devamlı üzerinizde taşımanız gerekmektedir.

Kolye, küpe, yüzük gibi aksesuar ürünlerinin yanı sıra evinizde başucunuzda da bulunması gereken detaylardan biridir. Bu şekilde florit taşının enerjisinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM