Azurit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Azurit Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Muhteşem bir renk skalasına sahip olan azurit taşı içinde hem mavi hem yeşil hem de gri tonlarını bulundurmaktadır. Temelinde bakır olmasına karşın kimi mineralleri sayesinde birbirinden güzel renklere sahip olabilmektedir.

Hem rengi hem de yapısı ile kullanım alanı oldukça geniş olan azurit taşı, takı tasarımının gözdesi kabul edilmektedir. Daha çok yüzük ve kolye için kullanılmış olsa da erkeklerin tespih ve yüzüklerinde de sık sık tercih edilmektedir. Azurit taşı pahalı taşlar listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Özel günlerde en sık hediye edilen taşlardan bir tanesidir. Tüm bunların yanı sıra azurit taşının insan fizyolojisi üzerinde olumlu etkileri de bulunmaktadır. Hem fiziksel hem de psikolojik sorunlarınıza azurit taşı terapisi ile son verebilirsiniz.

Azurit Nedir?

Azurit taşı, kendine has özel renge sahip kıymetli bir taştır. Azura mavisi ismi verilen bir mavi tonu ile tarif edilmektedir. Daha çok lacivert ile gece mavisi arasında bir maviye sahiptir. Bu özelliği sayesinde etrafına ışık veren, parıltı yayan bir yapıya sahiptir.

İnsan doğası üzerinde güzel bir etkiye sahip olan azurit taşı, bilgelik ile anlamlandırılmaktadır. Bu anlama bağlı kalındığında azurit taşının, kişinin hayatına anlam kazandırdığı görülmektedir. Hayatınız boyunca üzerinizde azurit taşı taşırsanız sıkıntıları daha rahat göğüsler, olgunlukla karşılarsınız. Azurit taşı ile huzurlu bir hayat sürebilirsiniz.

Azurit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Azurit taşı kendi doğal renginde bulunan çoğunlukla bakır taşı ile beraber çıkarılan bir taştır. Özel bir taş olduğu için pek çok ülkeye ithalat yoluyla girmektedir. Ülkeler arası ticarette çoğunlukla aksesuar sektöründe kullanılmaktadır. Bununla beraber aldığı ışığı, parıltılı şekilde yansıttığı için yatak odalarında dekorasyon amacıyla da tercih edilmektedir.

Görünüş olarak küçük küçük ışıltılı kristallerden oluştuğu dikkatinizi çekecektir. İlk bulunduğunda bu kristaller oldukça dikkat çekici ve etkileyicidir. Ne var ki işlem görmesinin ardından yuvarlaklaştırılır ve cilalanır. Bu cilalanmanın arkasından üzerinde bulunan kristaller eritilmektedir. Bu nedenle görebilmek mümkün olmamaktadır.

Azurit Taşının Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Azurit taşı 2CuC03-Cu(0H] kimyasal formülüne sahip bir taştır. Renk skalası içerisinde koyu maviden başlayıp açığa doğru giden bir yelpazesi bulunmaktadır. Temsil ettiği element ise havadır.

Çoğunlukla karbonat minerali olan yeşil renkli malakit taşı ile beraber keşfedilmektedir. Bu nedenle etkileşim içerisinde olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Hons ölçeğine göre azurit taşının sertlik ölçüsü 3,5-4 arasındadır. En sert taşın 10 puan aldığı düşünülürse azurit taşı son derece hassas bir yapıya sahiptir. 4 puan almış olması darbelere ve ısıya dayanıksız olduğunu göstermektedir. Bu nedenle azurit taşının çıkarılma ve işlenme esnasında özen gerekmektedir. İşlem yapıldığında kaç dereceye kadar dayanabildiği unutulmamalıdır.

Azurit Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Azurit taşının en yoğun çıkarıldığı bölge Amerika Birleşik Devletleridir. Ülke genelinde sık bulunan taşlar listesinde ilk sırayı azurit almaktadır. Üstelik yalnızca taş yatakları değil işleme merkezleri de bulunmaktadır. Dilediğiniz her kullanıma uygun şekil verilmekte, ithalat seçenekleri düşünülmektedir.

Azurit taşı, ABD’nin dışında Rusya’da Ural Dağlarında da çıkarılmaktadır. Bununla beraber Avustralya’da da taş kaynakları yer almaktadır. Dünya üzerinde azurit taşının çıkarıldığı en önemli ülkelerden biri de Pensilvanya’dır.

Azurit Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Azurit taşının yaygın olarak kullanılan bir taş olduğu bilinmektedir. Bunun temel nedeni insan fizyolojisi üzerinde büyük etkilere sahip olmasıdır. Özellikle boğaz bölgesinde meydana gelen ağrımalar, yanmalar azurit taşının etkisi ile hafiflemektedir. Bu bakımdan boğaz enfeksiyonları, ses telleri sorunları için azurit taşından yardım almanız mümkündür.

Azurit taşı ile küçük çaplı enfeksiyonlardan, gribal sorunlardan kurtulabilir uzun süre boğaz sorunu yaşamazsınız. Üstelik uzun süre bu taş ile yakın temasta bulunmanız, boğazlarınızın rahatlamasını, dinlenmesini sağlayacak ses tellerinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Azurit Taşının İç Organlara Faydaları

Azurit taşının faydalı olduğu alanlardan bir tanesi iç organlardır. Karaciğerden dalağa, böbreklerden akciğere kadar her soruna rahatlıkla çözüm bulabilmeniz mümkündür. Bir süre iç organ sorunu yaşamış, kurtulamamışsanız azurit taşı ile organlarınızı tedavi edebilirsiniz. Hem dinlenmesini sağlayıp hem de istediğiniz şekilde enerji tedavisi görebilirsiniz.

İç organlar arasında yer alan böbrekler ve dalak, azurit taşının direk etki ettiği noktalardır. Bu sebeple böbreklerinizde herhangi bir sorun ortaya çıktığında azurit taşı masajını denemelisiniz. Dinlenmeyi, rahatlamayı sağlamasının yanı sıra böbreklerin temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Kum dökmekten idrar yolu enfeksiyonlarına kadar böbreği rahatsız eden her durumda azurit taşından faydalanabilirsiniz.

Azurit Taşının Psikolojik Faydaları

İnsan doğası üzerinde en etkili taşlardan biri olan azurit, psikolojik sorunlarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Ruhunuzu dinlemenize yardımcı olması açısından her meditasyon öncesinde azurit taşlarından birkaç tanesini yanınıza almalısınız.

Çevrenizde en az 3 azurit taşı bulunduğunda daha dingin bir ruh ile meditasyonu sonlandırabilirsiniz.

Azurit taşının insana bilgelik ve olgunluk kazandırdığına inanılmaktadır. Bu nedenle karakteri oturmamış kişilere azurit taşından yapılmış aksesuar önerilmektedir.

Azurit güçlü bir şifa taşı olarak bilinmektedir, bu nedenle ruhsal sorunlar baş göstermeye başladığında ilk başvurulan taşlar arasında yer almaktadır. Hem ruhunuzu hem bilincinizi yenileyebilen bu taş sayesinde hayatınıza dair kararları daha rahat alabilirsiniz. Dilediğiniz kararlılıkta adım atabilir, evlilik ayrılık gibi dönüm noktalarında kendinize daha çok güvenirsiniz. Bu açıdan azurit taşının önemi oldukça büyüktür. Hem evinizde hem üzerinizde bulunması, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM