Aytaşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Aytaşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Aytaşı, ayın sahip olduğu ışığı yansıttığına inanıldığı için aytaşı ismini almıştır. Parıltılı ve ışıl ışıl olan bu taş hem görsel açıdan ham de faydaları açısından özel taşlar listesinde yer almaktadır. Aytaşı, insan doğasına pek çok faydası bulunan şifalı taşlardan biridir. Bilhassa kısırlık sorununa çözüm olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanında kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağladığı için aytaşı hemen herkesin evinde bulunması gereken bir taştır.

Yalnızca iyileştirici etkisiyle değil şık ve zarif göründüğü için de tercih edilmektedir. Özellikle bayanlar kolye, yüzük ve küpe seçiminde aytaşını tercih etmektedir. Boyunda zarif ve şık görünen bu taş, kulaklarda da aynı esintiyi taşımaktadır. Bu açıdan aytaşı en sık hediye edilen özel taşlardan biri kabul edilmektedir.

Aytaşı Nedir?

Halk arasında çoğunlukla toprak ana taşı olarak bilinen aytaşı, bölgesel olarak farklı isimlendirilen bir taştır. Bununla beraber bilim dünyası aytaşını İngilizce ismi olan Moonstone olarak isimlendirmektedir.

Hemen her taşın sembolü olduğu bazı değerler vardır. Aytaşı ise bereketin ve çokluğun sembolü olarak bilinmektedir. Evinin herhangi bir noktasında aytaşı bulunduranların bereketi, huzuru tadacağına inanmaktadır. Bu açıdan daha çok doğumla uyuştuğu söylenmektedir. Hem toprak ana bağdaştırılması hem de bereket sembolü olması aytaşının çoğalmaya yönelik bir taş olmasını sağlamaktadır.

Aytaşının Özellikleri

Haziran, Eylül ve Şubat aylarında dünyaya gelenlerin özel taşı olduğuna inanılan aytaşının, bu dönemde doğanlara şans getirdiğine inanılmaktadır. Özel ve uğurlu kabul edilen aytaşı, rengi ve oluşturduğu enerji ile pek çok insana iyi gelmektedir.

Çoğunlukla beyaz ya da krem tonlarında olsa da yavruağzı ve pembe renklerde aytaşı da bulunmaktadır. Ayrıca nadiren de olsa mor aytaşına tesadüf edilebilmektedir. Üzeri cilalı olan aytaşı kendiliğinden parlak ve ışıltı veren bir taştır.

Göz ve alın çakrası ile özdeşleştirilmiş olan aytaşı, insana her açıdan çok iyi gelmektedir. Yaydığı biyoenerji ile kişinin kendini çok iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Aytaşının Kimyasal Özellikleri

Hassasiyet isteyen taşlardan biri olan aytaşının, çıkarımı ve kullanımı dikkat gerektirmektedir. Bu nedenle özenli çalışmanın ürünü olarak piyasada yerini almaktadır. Çok kolay kırılan rahatlıkla un ufak olan bir yapısı vardır.

Hafif bir baskı ile elinizde dahi rahatlıkla dağılabilecektir. Renk değiştirme özelliğine sahip olan aytaşı gri, beyaz ya da krem olduğunda ışıkta pembe, mor, mavi olabilmektedir. Yansıttığı ışık da buna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Narin bir taş olması aytaşının dikkatli kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Zemine koyarken dahi rahatlıkla çizilebilmektedir. Bu sebeple sert bir yere bırakılmamalıdır.

K (Na, Ca) Al Si3 O8 formülüne sahip olan bu özel taş, radyoaktif bir taş değildir. Sık sık sedef, inci ve opal taşları ile karşılaştırılsa da parlaklığı, yansıttığı renkler ve dokusu ile diğer taşlardan ayrılmaktadır.

Aytaşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Aytaşı dünyanın pek çok noktasında çıkarılan özel taşlardan biridir. En kıymetli ve pahalı olan aytaşı Brezilya’da çıkarılmaktadır. Bu nedenle anavatanı Brezilya olarak kabul edilmektedir. Brezilya dışında Amerika, Sri Lanka, Burma gibi ülkelerde de aytaşı çıkarılmaktadır.

Dağınık fakat yatak bulunan diğer ülkeler ise Hindistan, Tanzanya ve Meksika’dır. Tüm bunların dışında Madagaskar’da da aytaşı çıkarıldığı bilinmektedir.

Aytaşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Aytaşı insana çok yönlü iyileşme kazandıran taşlardan bir tanesidir. Özellikle fizyolojik rahatsızlıklarınızı çözüme ulaştırma konusunda oldukça başarılıdır. Bunun yanında ruhunuza iyi gelecek bir yapısı olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Bağırsak sorunlarına çok iyi geldiği bilinen aytaşının bilhassa kabızlık problemini çözdüğü bilinmektedir. Bu konuda rahatsızlığı olan kişilerin taşları karın bölgelerine koymaları yeterli olmaktadır. Yayılan biyoenerji hastalığınızın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bununla beraber bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlar için de aytaşı önerilmektedir.

Aytaşı, kramp sorununu çok sık yaşayanlara çözüm olabilmektedir. Bacaklarda, kollarda ve basende sık sık yaşanan kramp sorunu düzenli aytaşı masajı ile sonlandırılabilmektedir.

Aytaşı Kısırlığa Çözüm Olabilir mi?

Aytaşına halk arasında toprak ana denilmesinin temel nedeni doğurganlığı ve bereketi temsil etmesidir. Halk arasında daha çok bu yönüyle kullanılan bir taştır. Hamile kalamayan, kısırlık teşhisi konulan kişiler için aytaşı iyileştirici etkiye sahiptir.

Kişinin yatak odasının bir köşesinde muhakkak bulundurması gereken aytaşı, uyumadan yarım saat önce kasıklarının üzerine de konmalıdır. Bir süre sonra şifa bulunacağına inanılmaktadır.

Aytaşı Bağışıklık Güçlendirir mi?

Aytaşının etkili olduğu alanlardan biri de bağışıklık sistemidir. Çok kolay hastalanan veya vücudu rahatça mikrop kapanlar için aytaşı etkileyici bir taştır. Vücudu mikroplardan arındırmakla beraber gücünü toplamasını sağlamaktadır. Bu şekilde kişi hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır. Bu etki küçük bir grip rahatsızlığından da kanser hastalığından da koruyabilecek kadar geniş bir etkidir. Bu sebeple aytaşının bağışıklığı güçlü şekilde kuvvetlendirdiği unutulmamalıdır.

Aytaşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Üzerinde aytaşı taşıyan hemen herkesin yaşam enerjisinin bir miktar arttığına inanılmaktadır. Kişiyi hayata bağlama özelliği bulunan, özel bir taştır. Aytaşı kullanan kişilerin daha güler yüzlü, pozitif ve enerjik olduğu tespit edilmiştir.

Olumsuz enerjilerden koruma etkisi olan aytaşının, kalkan görevinde olduğu bilinmektedir. Kişi kendini nazardan ve hastalıklardan korumak için aytaşını devamlı üzerinde bulundurmalıdır. Ayrıca üzerinde aytaşı olan herkes için uyum söz konusudur. Çiftler arasında arkadaşlar arasında bağ kuvvetlendirip birbirlerine daha sıkı bağlanmalarını sağlamaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM