Altın Renkli Yıldıztaşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Altın Renkli Yıldıztaşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Altın renkli yıldıztaşı pek çok yıldıztaşı türünden bir tanesidir. Rengi nedeniyle bu ismi alan değerli taş, gold renkli mikrokristallerden meydana gelmiştir. Bu nedenle ışıltısı tıpkı bir yıldıztaşını anımsatmaktadır.

Altın renkli yıldıztaşı en eski dönemlerin kıymetli taşlarından bir tanesidir. Hem sarayları, malikâneleri süslemiş hem de değerli taşları seven bayanlara armağan edilmiştir. Özellikle altın renkli yıldıztaşından yapılmış yüzükler bir dönemlerin en meşhur takılarıdır.

Kaliteli, pahalı ve bir o kadar da zarif bir görünüme sahiptir. Bu nedenle uzun yıllardır milyonlarca insan tarafından özenle saklanmakta, kullanılmaktadır. İnsan doğasına sağladığı fizyolojik ve psikolojik faydalar da kullanım sıklığını arttırmaktadır. Sağlıklı ve enerjik bir metabolizmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Altın Renkli Yıldıztaşı Nedir?

Üzerinde galaksiyi taşıyan taş olarak da bilinen yıldız taşı pek çok renkte ve özellikte türe sahiptir. Bu türler içerisinde gören herkesi hayran bırakıp etkileyen ise altın renkli olandır. Ağır ve şık bir görüntüsünün olmasının yanı sıra simli ve pırıltılı bir dokusu vardır. Bu nedenle altın renkli yıldıztaşı adını almaktadır. Bilhassa lacivertinin içerisinde kendini gösteren bu ışıltılar bir de altın renkli olanda ortaya çıkmaktadır.

Kimi zaman koyu tonlarda kimi zaman açık sarı tonlarında olan bu özel taş, değerli taşlar listesinde yarı değerli şeklinde yer almaktadır. Çok pahalı olmasa da özel ve kaliteli bir değere sahiptir.

Altın Renkli Yıldıztaşının Özellikleri

Altın renkli yıldıztaşı, alacalı parlak partiküllere sahip bir taştır. Dışarıdan bakıldığında tam rengini anlayamadığınız pırıltıları görebilirsiniz. Yakından baktığınızda ise bu pırıltıların yanar döner olduğu dikkatinizi çeker. Bu nedenle ışığı taşıma ve yansıtma konusunda oldukça güzel bir taştır. Opak bir yapıya sahip olan altın renkli yıldıztaşı, ışığı yalnızca pırıltılı kısımla yansıtmaktadır.

Altın renkli yıldıztaşını çıkarırken çoğunun yuvarlak olduğu dikkat çekmiştir. Kendiliğinden tam yuvarlak veyahut su damlasını andırmaktadır. Büyüklü küçüklü olan bu taşlar çoğu zaman herhangi bir işlem görmeden aksesuar olabilecek şekillerde satışa sunulmaktadır.

Altın Renkli Yıldıztaşının Yapısal Özellikleri

Altın renkli yıldıztaşının kendine özgü ağırlığı 2,6 civarındadır. Hafif bir taş olduğunu söylemek mümkündür. Çoğunlukla kolay şekil alan bu ince taş dağılmaya müsait bir sertlik ölçüsüne sahiptir. Mohs ölçümlerine göre altın renkli yıldıztaşının sertlik numarası 5,5’tir. Dolayısıyla çıkarma işleminden şekil kazandırma işlemine kadar her an dikkat gerektiren bir taştır.

Dağılıp kum gibi ufalanma özelliğine sahiptir. Dışının cilalı görüntüsünün aksine içi daha unumsu bir dokudadır. Bu sebeple kullanım sırasında da hassasiyet istemektedir. Herhangi sert bir cisimle temasında rahatlıkla ikiye üçe ayrılabilmektedir.

Rengini içindeki demir ve sodyumdan alan bu değerli taş, kolayca taklit edilebilen bir taştır. Bu nedenle sahtesi ile gerçeğini ayırt edebilmek oldukça önemlidir.

Altın renkli yıldıztaşının oluşumu yaklaşık 500-550 yılı bulmaktadır. Sahtesini yapmak ise yalnıza birkaç güne mal olur. Bunun temel nedeni sahtesinin içerisinde talaş tozunun bulunmasıdır.

Altın Renkli Yıldıztaşı Nerelerde Çıkarılır?

Altın renkli yıldıztaşı diğer yıldıztaşı türlerine nazaran daha nadir bulunan bir taştır. Bu özelliği nedeniyle daha kıymetli olduğu söylenebilir. Yıldıztaşı yatağının en geniş bulunduğu nokta İtalya’dır. İtalya bu konuda oldukça zengin bir ülkedir. Bununla beraber değerli taş konusunda en zengin ülkelerden biri olan Brezilya da altın renkli yıldıztaşı rezervine sahiptir. Çıkarmakla kalmayarak işleme ve ithal etme kısmı da yapılmaktadır.

İtalya ve Brezilya dışında Rusya, Çin, Hindistan da altın renkli yıldıztaşı çıkarılan ülkelerdir. Tüm bunlarla beraber Moğolistan, Tibet ve Nepal de bu konuda oldukça zengindir.

Altın Renkli Yıldıztaşının Fizyolojik Faydaları

Altın renkli yıldıztaşının insan üzerindeki en önemli faydası sinir sistemini düzenlemesidir. Güçlendirdiği sinir sistemi ile kişinin moral ve motivasyonu devamlı yüksek olmaktadır. Bunun yanında sinirsel hastalıkların hemen hepsi bu taşla beraber önlenebilmektedir.

Altın renkli yıldıztaşının insan fizyolojisi üzerinde bir diğer önemli faydası ise mide ve karın şişkinliğini almasıdır. Midenizde meydana gelen gaz sancısı ve ağrımalar bu taşla beraber ortadan kalkabilmektedir. Mide sorunlarınız baş gösterdiğinde ağrıyan bölge üzerine taşla masaj yapabilirsiniz. Hem sancınızı alacak hem de yediklerinizin daha rahat sindirilmesini sağlayacaktır.

Altın Renkli Yıldıztaşının Deri Sorunlarına Faydaları

Cilt üzerinde meydana gelebilen yüzlerce hastalık bulunmaktadır. Egzamadan sedef hastalığına kadar pek çok sorunla mücadele edilmesi gerekebilmektedir. Bu hastalıkların kısa sürede iyileşmesi, cildin kendini yenileyebilmesi için altın renkli yıldıztaşını kullanabilirsiniz. Evinizin bir köşesine yerleştirdiğiniz altın renkli yıldıztaşı, cildinizle beraber tüm metabolizmanızın sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Altın Renkli Yıldıztaşının Psikolojik Faydaları

Altın renkli yıldıztaşı özellikle depresyon hastalarının kendilerini iyi hissetmeleri için kullanılan taşlardan biridir. Hayata karamsar bakma, enerji düşürme, devamlı ağlama ve kendi içine kapanma gibi belirtiler taşıyan bu hastalık altın renkli yıldıztaşı sayesinde dağılabilmektedir.

Yatak odanıza yerleştirebileceğiniz bu özel taşın enerjisi ile kendinizi daha sağlıklı ve mutlu hissetmeniz mümkündür. Üstelik her an daha iyiye gittiğinize kendiniz de şahitlik edebilirsiniz.

Yıldıztaşının insan üzerinde etkili olduğu noktalardan bir diğeri de sinirsel yatışma sağlamasıdır. Kişinin sakinleşmesini, sükûnetle sabretmeyi öğrenmesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile pek çok sorunun üstesinden gelebilmeniz mümkündür. Altın renkli yıldıztaşının, insanın sorunlarıyla mücadele etmesi için ihtiyacı olan cesareti verdiği bilinmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM