Ametist Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Ametist Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Ametist sevilen ve faydalı kabul edilen taşlar listesinde ilk sırada yer almaktadır. Özellikle bayanlar tarafından rağbet gören taş, takı ve ev dekorasyon malzemesi olarak benimsenmektedir.

Özel ve değerli taşlardan biri olmakla beraber insan doğasına çok da faydalıdır. Ametistin bilhassa psikolojik desteğe ihtiyaç duyan insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir. Bunun temel nedeni psikolojik açıdan daha rahat hissettirmesidir. İnsan üzerinde bulunan ve devamlı mutsuz hissetmesine sebebiyet veren pek çok olumsuzluğu ortadan kaldırabilmektedir.

Ametisti diğer taşlardan daha farklı kılan birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de rengi ile pozitif enerji yaymasıdır. Yapılan ametist testlerinin pek çoğunda bu taşı gören birçok kişinin kendini daha sakin, huzurlu hissettiği ortaya çıkmıştır.

Ametist Nedir?

Kıymetli taşlardan biri olan ametist doğada keşfedilmeyi bekleyen binlerce özel taştan bir tanesidir. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan ametist taşı, çok eski dönemlerden bu yana insanın hayatında var olmuştur.

Birbirinden farklı amaçlarla kullanılsa da son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda faydalarının çok yönlü olduğu ortaya konmuştur.

Ametist taşı, uyku problemlerinden depresyona kadar pek çok soruna karşı çözüm olabilmektedir. Özellikle Şubat ayında doğanlar için özel bir taş olduğu bilinmektedir. Şubat doğumluların yanlarında ametist taşıması, hayatları boyunca şanslı hissetmelerini sağlayacaktır.

Ametistin Özellikleri Nelerdir?

Sertlik derecesi 7 olan ametist taşı, pek çok özel taştan daha sert olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında bilhassa rengi için binlerce insan tarafından sevilmektedir.

Çoğunlukla mor ve sarı tonlarında görülen ametistin bu rengi almasının nedeni araştırılmaktadır. Kimi araştırmacılara göre renk değişimine neden olan içeriğindeki yabancı atomlardır.

Kimilerine göreyse renk tamamıyla organik kaynaklıdır. Hemen her renk için ayrı isimler alan ametist taşı pembe-leylak tonlarında olduğunda Rose Franse, koyu mor renkte olanlar Sibirya ismini almıştır.

Ametist Taşının Tarihçesi

Köklü taşlar listesinde ilk sıralarda yer alan ametist taşı, eski Mısır uygarlıklarına kadar dayanmaktadır. Özellikle Mısır kraliyeti için en özel taşlardan biri olan ametist, zengin ailelerin birbirine armağan ettiği değerli bir taştır. Daha sonra kıymetinden hiçbir şey kaybetmeyen ametistin Leonardo Da Vinci tablolarında da yer aldığı görülmektedir. Birçok bayan üzerinde takı olarak resmedilmiştir.

Bekârlığı, sadakati ve dindarlığı temsil ettiğine inanılan ametist taşının Orta Çağ döneminde en gözde taş olduğu bilinmektedir. Bu dönemde mimari eserlerin oyma bölümlerinde ametist taşının kullanıldığı görülmektedir.

Bugün Tibet civarında en özel ve kutsal taş ilan edilen Ametist, dinle bağlantısını kaybetmemiştir.

Ametist Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Ametist taşının dünya genelinde çıkarıldığı yerler oldukça geniştir. Bu açıdan çok nadir bir taş olduğunu söylemek doğru değildir. Uruguay, Kanada, Hindistan, Rusya, Brezilya en sık ametist çıkarılan ülkelerdir. Bu ülkeler dışında Arjantin ve Afrika’da da çıkarıldığı bilinmektedir.

Ametist taşı, Türkiye’de Balıkesir, Ordu ve Erzincan sınırları içerisinde çıkarılmaktadır.

Ametistin Faydaları

Cilt İçin Ametist Taşı 

Cilt sorunları devamlı kendini tekrarlayan herhangi bir şekilde ufak bir mikropla başlayan hastalıklardır. Bu hastalıkları aşabilmek için ametist taşından faydalanabilmeniz mümkündür. Ciltte hücre yenilenmesi, deri tazelenmesi, canlanması açısından ametist taşından yardım alınabilmektedir.

Herhangi bir nedenle cildinizde yaralanma, deri döküntüsü gibi sorunlar olduğunda ametist taşıyla masaj yapabilirsiniz. Bu doğal mucize olan taşın kendiliğinden cilt güzelleştirme özelliği vardır.

Göz Sağlığı İçin Ametist Taşı

Gözünüzde herhangi bir nedenle rahatsızlık meydana geldiğinde ametist taşından yardım alabilirsiniz. Ametist taşı göz sağlığında diğer tüm taşlardan daha etkilidir. Bir süre başucunuzda bekletmeniz, uyurken çevrenizde olması gözleriniz için oldukça önemlidir. Bunun yanında ametist taşının etkili olabilmesi için küçük parçalarının gözlerinizin üzerinde bir süre durması gerekmektedir. Bu şekilde göz dinlenmekte, sağlığına kavuşmaktadır.

Ametist Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Ametist taşı göz ve cilt hastalıkları dışında alerjik reaksiyonlara da iyi gelmektedir. Vücudunuzda besin, polen ya da hayvanlar nedeniyle açığa çıkan alerjileri bu taş sayesinde rahatlıkla yok edebilirsiniz.

Çoğunlukla dönemsel masaj yaptırmanız alerjilerinizi yenmeniz açısından faydalı olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli detay kendi ametist taşınızın olmasıdır. Başkasının dokunmadığı, herhangi bir noktaya temas etmediği ametist taşı ancak o zaman alerjiye fayda sağlamaktadır.

Ametist taşının bağışlılık sistemini güçlendirdiğine inanılmaktadır. Vücutta pompalanan kanın düzenli olarak temizlenmesini, taze ve canlı bir vücut ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu açıdan ametist olan evlerde hastalıklarla mücadele etmenin daha kolay olduğu bilinmektedir.

Ametist Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Ametist taşının bulunduğu ortamda pozitif enerjide artış olduğu gözlemlenmiştir. Yalnızca birkaç noktaya ametist taşı yerleştirmeniz evinizin tamamında rahat etmenizi sağlamaktadır. Bunun yanında size huzursuzluk veren dağınık fikirlerinizin de bir arada olmasını mümkün kılmaktadır.

Sade, huzur veren, dingin fikirlerle daha rahat yaşarsınız. Bunun için ametist taşından yapılmış herhangi bir aksesuarı üzerinizde düzenli olarak taşımalısınız. Bilhassa mor renkli olan ametist, kişinin kendini iyi hissetmesi açısından en iyisidir.

Odaklanmayı kolaylaştırıcı etkisi olan ametist taşının canlandırıcı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple derslerinde odaklanma sorunu yaşayan pek çok çocuğun odasında yerini almaktadır. Dikkat toplayabilme açısından etkisi olduğuna inanılmaktadır.

Ametist taşının yaymış olduğu enerji insanın sinir sistemine direk etki eder. Bu nedenle kullanırken evinizin birkaç noktasında, vücudunuzda olmasına özen göstermelisiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM