Elmas Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Elmas Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

En göz alıcı taşlardan biri olan elmas, değerli taşlar listesinde ilk sırada yer alır. Pek çok kişi için aksesuar olan elmas aslında şifalı taşlardan bir tanesidir. Yalnızca yüzük, kolye, küpe olarak kullanılmaz.

Evinizin belli bir noktasında düzenli olarak kaldığında negatif enerjiyi de söküp alır. Bunun yanında elmas denildiğinde cam kesme aracı da akla gelmektedir. Birçok camı ve değerli taşı kesmek için de elmastan faydalanılmaktadır. En belirgin özelliğinin sertliği olması, elması diğer taşlardan daha özel kılmaktadır. Isıya dayanıklı, gösterişli ve uzun ömürlü bir taştır.

Piyasada en çok tercih edilen taşlardan biri olan elmas, bu rağbetin sonunda pek çok sahte taşla karıştırılmaktadır. Elması sahtelerinden ayırmak için temel özelliklerini iyi bilmek gerekmektedir.

Elmas Nedir?

Temelde doğadan toplanan ve sıradan olan elmas, insanoğlu tarafından özel ilan edilmiş bir taştır. Özel olmasının temel nedeni nadir bulunması, güçlü olması, en yüksek sertlikte taş olmasıdır.

Ana maddesi karbon olan elmasın yalnızca bu özelliği nedeniyle incelenmesi, araştırılıp bulunması gerekmektedir. Doğanın varlığının devamı için karbona ihtiyaç vardır. Elmas ise var olan karbon değişimlerinin en temel örneğidir.

Elmasın insan bünyesi üzerinde hem psikolojik hem fizyolojik olarak pek çok etkisi bulunmaktadır. Her şeyden daha önemlisi elmas kişinin kendini enerjik hissetmesini sağlamaktadır.

Elmasın Tarihçesi

Elmasın bulunduğu ilk andan itibaren kıymetli bir taş olduğu tahmin edilmiştir. Yapılan araştırmalarla beraber sertli, içeriği dikkat çekici şekilde diğer taşlardan farklıdır. Araştırmalar sonucunda dikkat çeken en önemli özelliği ise karbon ile bağlantısı olmuştur. Elmasın saf karbondan ibaret olduğunu Fransız araştırmacı, kimyager Lavoiser keşfetmiştir.

Lavoiser elması keşfettikten sonra yakmaya karar vermiştir. Yanma gazının yalnızca karbondioksitten meydana geldiğini fark edince elmasın saf karbon olduğunu netleştirmiştir. Elmas, ısıya en dayanıklı taşlardan bir tanesidir. 3547 derecede ancak eritilebilmektedir. Bu özelliği onu özel kılmaktadır.

Elmasın Özellikleri Nelerdir?

Saf karbondan meydana gelmiş olan elmas diğer pek çok elementi kesebilme özelliğine sahiptir. Uluslararası sertlik ölçeklerinde sertliğinin 10 olduğu tespit edilmiştir. Mohs sertlik dereceleri olarak bilinen bu dereceler 1 ile 10 arasında sınırlandırılmıştır. Elmas en sert taş olarak 8 ve 9 numaralı yakut ve topazdan daha sert olarak sınıflandırılmıştır.

Birbirinden farklı pek çok renkte olabilen elmaslar çoğunlukla pembe, mavi, kahverengi, sarı olmaktadır. Bunun dışında kırmızı ve beyaz elmaslar da görülebilmektedir. Renkleri endüstriyel kullanım alanında ayrı ayrı sınıflandırılmalarını sağlamaktadır.

Işığı en iyi kıran taş olması, elması bilhassa takı alanında bir numara yapmıştır. Gösterişli ve ışıl ışıl takılar için elmaslar tercih edilmiştir.

İçerisinde yabancı atomun neredeyse hiç olmadığı bilinen elmasta her 10.000 atom başına 1 yabancı atom düşmektedir. Kimi özel elmaslarda ise her 100.000 atomda 1 yabancı atom tespit edilmiştir.

Elmas, Beyin Fonksiyonlarını Kontrol Etme Özelliğine Sahiptir

Üzerinde elmas taşıyan yüzlerce kullanıcı üzerinde yapılan test sonucunda hemen hepsinin beyin fonksiyonlarını daha net kullandığı görülmüştür.

Beyne canlılık kazandıran ve fonksiyonları hızlandıran elmas, kısa süre içerisinde istenilen düşünceyi yapabilme enerjisi vermektedir. Kişinin beynini daha rahat kullanabilmesi ve düşünce berraklığına ulaşabilmesi elmas ile daha kolaydır.

Düşünce bulanıklığından, net kararlar alamamaktan şikâyet edenler için en ideal taş elmastır.

Elmas, Uyku Düzensizliklerine İyi Gelmektedir

Elmasın insan fizyoloji üzerinde en etkili olduğu alanlardan biri de uykudur. Herhangi bir sebepten ötürü uyuyamama sorunu yaşayan kişilerin elmas sayesinde daha rahat uydukları tespit edilmiştir.

beyElmas, kişinin kendini daha rahat hissetmesini, güvende ve huzurlu olduğunu düşünmesini sağlamaktadır. Bu özelliği göz önüne getirildiğinde elması yattığınız yatağın başucuna koymalısınız.

Uyku esnasında sık sık kâbus görmekten şikâyet ediyorsanız elmas yastığınızın altında olmalı. Bu şekilde kâbuslarınızı daha rahat yenebilirsiniz.

Elmasın Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Elmas, bay bayan fark etmeksizin hemen herkeste olumlu hissiyata sebep olmaktadır. Vücutta salgılanan mutluluk hormonu, elmas kullanıldığında ya da görüldüğünde iki katına çıkmaktadır. Bununla beraber kişi üzerinde elmas taşıdığında stres kaynaklı pek çok hastalıktan rahatlıkla kurtulabilmektedir. Bunun temel nedeni elmasın negatif enerjiyi çekebilme özelliğinin bulunmasıdır.

Bünyesinde negatif enerjiyi biriktiren elmas, kişiye pozitif enerji yaymaktadır. Bu nedenle ilk keşfinden itibaren değeri tam biçilememişken dahi elmas armağan edilmiştir. Köklü bir o kadar da etkili bir taştır.

Elmasın fizyolojik faydalarından biri de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Daha hızlı çalışan bir metabolizma daha fit, güzel fizik demektedir. Elmas kullanımı ile buna ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

Elmasın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

En eski dönemlerden itibaren büyüden koruduğuna inanılan elmasın, kötü niyetli insanlara karşı kalkan olduğu düşünülmektedir. Kişinin kendini nazardan, kıskançlıktan ve art niyetten korumak için elmas taşıması gerekmektedir.

Bedeni temizleme özelliği bulunan elmasın özellikle meditasyon sırasında kişinin elinin altında olması faydalı olacaktır. Baştan sona arınma ve berrak düşünme için elmas en etkili taştır. Bunlarla beraber saflık, masumiyet ve sadakat temsilcisi olan elmas, kişiye bu değerleri hatırlatma görevi üstlenmiştir.

Bir süre sonra bu özellikleriyle bayanlara hediye olarak armağan edilmiştir. Bu açıdan kişinin aşkını daha güçlü hissetmesine, partnerine daha çok güvenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca elmas için bütünleştirici ve birleştirici bir güç olduğuna da inanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM