Amber (Kehribar) Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Amber (Kehribar) Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Kehribar taşı olarak da bilinen amber, soyu tükenmekte olan bir çam ağacı reçinesinin fosilleşmesi sonucunda oluşmuştur. Diğer doğal taşlara nazaran hafifliği ve yumuşaklığı ile bilinir. İçeriğindeki doğal güneş enerjisi sayesinde en çok vücuda verdiği sıcaklık için kullanılır.

Amber taşı doğada genellikle sarı ve kırmızımsı tonlarında bulunmaktadır. Yeşil, altın rengi, siyah ya da renksiz olmak üzere de ambere rastlanabilir. Amber taşı ısıtıldığında etrafına reçine kokusu yayar. Amberin insanlığa olan faydaları Hipokrat tarafından da keşfedilmiş ve birçok sağlık uygulamasında bu şifalı taştan yararlanılmıştır.

Orta Çağ’da amber en çok sarılık hastalığının tedavisi için kullanılmıştır. Renginin sarı olması ve içeriğindeki gizemli gücün sarılığı iyileştirdiğine inanılmaktaydı.

İlginizi Çekebilir: Akik Taşı ve Özellikleri

Amber Nedir?

Amber insanlara sağladığı faydalar nedeniyle başlıca şifalı taşlar arasında yer almaktadır. Görsel anlamda da şık bir görüntüye sahip olması kadınların aksesuar olarak kullanmalarına ve doğal olarak da olumlu etkilenmelerini sağlamaktadır.

İyileştirici gücünün yoğun olması nedeniyle birçok bilimsel araştırmanın da konusu olan amber, vücuttaki ağrıların dinmesinde önemli etkiye sahiptir. Direkt olarak verdiği ilk etkisi olan sıcaklığın hissedilmesi için takı olarak boyunda taşınması önerilmektedir.

Amberin Özellikleri Nelerdir?

İnsan hayatını değiştirme kabiliyetine sahip nitelikteki amber, insan vücudundaki tüm çakraları uyarıcı özelliğe sahiptir. Geçmiş tarihe bakıldığında amber taşı farklı şekillerde kullanılmış ve mutlak fayda görülmüştür.

Amberin ağrıları iyileştirici özelliklerine bakıldığında en çok romatizmal ağrılara iyi geldiği görülmektedir. Ağrıyan bölgeye amber taşı temas ettirildiğinde verdiği sıcaklık ile ağrıları azaltması mümkündür.

Amber Taşının Yapısal Özellikleri

Sertliği sadece 2,5 derece olan amber hava ile uyumlu doğal taşlar arasındadır ve tüm şakraları olumlu yönde etkileme gücüne sahiptir. Görünümü saydam ve yarı saydamdır.  Lübnan, Sicilya, Romanya ve Kanada gibi ülkelerden çıkarılan amberin rengi portakalımsı sarı rengindedir.

Çam ağacı reçinelerinin fosilleşmiş hali olarak tamamen organik taşlar grubunda yer almaktadır. 150 dereceye kadar ısıtıldığında yumuşayan amber, 375 derece de yanar ve etrafına hoş bir reçine kokusu yayar.

Amber Taşının İyileştirici Özellikleri

Eski çağlardan itibaren insanların alternatif tedavi yöntemlerine olan merakı doğal taşlarında benimsenerek kullanılmasına neden olmuştur. Amber taşı da yapısal özellikleri nedeniyle iyileştirici gücü oldukça yüksek bir taştır.

İnsan bedenine yaydığı olumlu enerji nedeniyle diş çıkarma döneminde olan çocukların boyunlarına amber taşından yapılmış kolyeler takılmakta ve bebeklerin sıkça bu şifalı taşa temas etmeleri sağlanmaktadır. Kadınlar içinde iyileştirici yüksek olan amberden yapılmış aksesuarlar pahalı olsa da sağladığı yararların yanında fiyatı oldukça makuldür.

Amberin Faydaları Nelerdir?

Parlak görünüşü ve sayısız faydaları ile diğer doğal taşlarla kıyas edilemeyecek özelliklere sahip olan amber, birçok hastalığın tedavisi için iyi bir alternatif yöntem niteliğindedir. Fiziksel hastalıklara iyi gelen yönünün yanı sıra ruhsal çöküntü içinde olan insanların kısa sürede toparlanmalarına da yardımcı olmaktadır.

Amber Taşının Fiziksel Faydaları

Amber taşının faydaları arasında genellikle cesaret ve bağımsızlık verdiği gibi psikolojik faydalarından söz edilmektedir. Astım ve bronşit gibi hastalıklar başta olmak üzere amber taşının fiziksel faydalarında da söz etmek mümkündür. Bu tür hastalıklara şifa bulmak için boyun bölgesinde taşınmasında fayda vardır.

Bedenin içerdiği doğal elektriği dengede tutma özelliğinden dolayı sol elde tutulması önerilmektedir. Karaciğerin temizlenmesinde, bademcik sorunları ve sindirim sistemi sorunlarına karşı amber taşının kullanılması iyi gelmektedir.

Amber Taşının Psikolojik Faydaları

Amber taşı kullanımı ile birçok psikolojik rahatsızlığın önlenmesi mümkündür. Kapalı olan tüm çakraları açabilme kabiliyeti sayesinde takıntılardan ve depresyon riskinden korur. İnsanların öngörü kabiliyetlerinin gelişmesine katkı sağlayarak hayatlarının kontrolünü ellerinde tutmayı sağlar.

Amber taşı içe dönük ve sürekli melankolik ruh hali içinde olan insanların daha pozitif enerji ile dolmalarını sağlar. Aklın etkili bir şekilde uyarılarak önemli kararlarda doğru kararlar verebilmeyi sağlar.

Amberin etki alanına giren bir diğer konulardan biri de bereket sağlayıcı bir taş olmasıdır. Para akışının sürekli olmasını sağladığına inanıldığı içinde para kasalarına konulmaktadır.

Amber Taşı Nasıl Temizlenir?

Amber taşının temizliği de diğer şifalı taşların temizliği ile birebir aynıdır. Aksesuar olarak şekillendirilmemiş olan amberin akan su altında bir müddet bekletilmesi olumsuz enerjisinden arınmasına yardımcı olacaktır.

Güneş altında 1 saate yakın amber taşının bekletilmesi de etkili bir temizlik için yeterli bir yöntemdir. Temizleme işleminin düzenli aralıklarla yapılması amber taşının fiziksel ve psikolojik faydalarından üst düzey yararlanmayı sağlayacaktır.

Gerçek Amber Taşı Nasıl Anlaşılır?

Piyasa da çok fazla çeşitte amber taşı ve tasarımları satılmaktadır. Bunlar arasından gerçeğini sahtesinden ayırt etmek alıcıların sorumluluğunda olan ve gerçek anlamda şifa bulmak için dikkat etmeleri gereken bir konudur.

Amberin oluşumu sırasında içerisinde böcek kalıntılarının ve baloncukların olması kendine özgü bir görüntüde olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gerçek amberin anlaşılması için tamamen saydam ve pürüzsüz taşlardan uzak durulması gerekir.

Amber taşının gerçekliğini anlamak için etkili bir yöntem de tuzlu su tekniğidir. Bir bardak suyun içerisine yarım bardak kadar tuz dökülerek eriyinceye kadar karıştırılır. Ardından tuzlu suyun içine amber taşından yapılmış aksesuar atılır. Tuzlu su içindeki taş su yüzeyine çıkarsa gerçek, atıldığı andan itibaren dibe çökerse amber taşı sahtedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM