Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Altı şapkalı düşünme tekniği nedir, ne işe yarar soruları sıkça sorulmaktadır. Başta eğitim dünyası olmak üzere psikoloji, sosyoloji ve daha birçok alanda derin araştırmalar sağlayan altı şapkalı düşünme tekniği insanı çözmek adına atılan adımlardan bir tanesidir.

Kısa süre içerisinde hızla benimsenen ve birçok kişinin ilgisini çeken bu teknik, bilim dünyasının da pozitif değerlendirdiği tekniklerdendir.

Altı şapkalı düşünme tekniği nedir kısaca ne amaçlar soruları da merak edilmektedir. Detaylı olarak bilindiğinde ne kadar verimli olduğu ortaya çıkmakta ve her anlamda yararlı bir teknik olduğu görülebilmektedir. Ana unsurlarını bilmek, detayda ne amaçladığını görmek bu açıdan son derece önemlidir.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Altı şapkalı düşünme tekniği bir nevi düşünce düzenleme yöntemidir. Bilginin ve düşüncenin belli bir düzen halinde kontrol altına alınabilmesini amaç edinmektedir.

6 adet ayrı şapkadan oluşan yöntemde her şapkanın bir sembol olduğu görülmektedir. Düşüncelerin daha verimli hale gelebilmesi ve ayrıştırılabilmesi amacıyla altı şapkalı düşünme tekniği kullanmak yarar sağlamaktadır.

Altı şapkalı düşünme tekniğinde her renk şapkanın bir detayı vardır. Sorduğu sorular ölçüsünde kişinin durum değerlendirmesi yapmasını sağlamaktadır.

Düşünce gücünü göstermek ve verimli şekilde düşünebilmek adına altı şapkalı düşünme tekniğinin sıkça kullanıldığı görülmektedir.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Renkleri

Altı şapkalı düşünme tekniği renkleri oldukça detaycı şekilde hazırlanmıştır. Renklerden ilki beyaz sonrasında kırmızı, sarı, yeşil, mavi ve siyah olacak şekilde düzenleme getirilmiştir.

Her rengin kendi içinde düzenlemesi ve düşünceyi yönlendirme niteliği bulunmaktadır. Beyaz şapka ile kırmızı şapkanın niteliği aynı olmadığı gibi siyah şapkayla mavi şapka da birbirine benzememektedir.

Altı şapkalı düşünme tekniğinin renkleri sabittir. Bilimsel kabulleniş sonrasında renkler stabil bir hal almış ve dünden bugüne bu şekilde taşınmıştır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Beyaz Şapka

Altı şapkalı düşünme tekniği beyaz şapka ile tarafsızlığı sembol etmektedir. Tarafsız ve objektifliğin sembolü olan beyaz şapkanın amacı pratikliktir.

Elde edilen bilgilerden en hızlı şekilde ne çıkarılacağına dikkat etmeyi amaçlar. Hızlı ve tarafsız şekilde bilgiden kar gütmek, değerlendirmek ve bilginin yararlı olan kısmını almak hedeflenmektedir.

Beyaz şapkayı takan kişinin soracağı sorular arasında; hangi bilgilere sahibim, hangi bilgiler eksik kaldı, başka ne tür bilgiye ihtiyacım var gibi sorular sorulması gerekmektedir. Ayrıca ne tür sorular sormalıyım sorusu da beyaz şapka takıldığında sorulması gerekenler arasında yer almaktadır.

Beyaz şapka söz konusu olduğunda doğrudan bilgi ile irtibat halinde olunmaktadır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Kırmızı Şapka

Kırmızı şapka düşünme tekniği ile sorunlara sezgisel ve reaksiyon odaklı yaklaşılmaktadır. İnsanların yaşanan bir durum karşısında ne gibi bir tepki vereceği tahmin edilmektedir.

Herhangi bir açıklama yapılmadığında sezgileri çözümleyebilme, karşıdaki kişinin tepkilerini yorumlayabilme durumu söz konusudur.

Kırmızı şapka ile duyguları ön plana çıkarma, okuyabilme durumu vardır. Takan kişi bu durum hakkında ne düşünüyorum sorusunu kendine sormakta, karşısındakine de aynı şekilde durum hakkında düşündüğün nedir sorusunu sormaktadır.

Hissiyat yorumlama konusunda altı şapkalı düşünme tekniğinin kırmızı şapkası çok işe yarayabilmektedir.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Sarı Şapka

Altı şapkalı düşünme tekniği slaytlarla, konu özetleriyle çok anlatılan bir konudur. Kişinin bu tekniği kavraması düşünsel durumu üzerinde çok etkili olabilmektedir.

Altı şapkadan biri olan sarı şapka da düşünce tekniklerini şekillendirme konusunda son derece yardımcı olmaktadır.

Sarı şapka, düşünceyi olumlu anlamda şekillendirmeyi amaç edinmektedir. Yapıcı bir tavra girmenize yardımcı olan bir yöntemdir. Ortaya çıkan herhangi bir düşünce, plan ya da proje beğenilmese dahi sarı şapka ile olumlu düşünmeye sevk edilir.

Sarı şapkayı takan kişi; durumun ne gibi faydaları var,  bu durumun olumlu yönleri neler, durumdan kim yararlanacak, işin sağladığı avantajlar nelerdir soruları sorar.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Siyah Şapka

6 şapka tekniği örneklerine göz gezdirdiğiniz zaman siyah şapkanın da sık sık kullanıldığını görebilirsiniz. Siyah şapka ortada olan durumun negatif yönlerini görme, olumsuzluğu değerlendirme amacıyla kullanılan bir tekniktir.

Zararlı olandan uzak durma, tehlikeli alışkanlık kazanmama uyarısında da bulunan siyah şapka, olumsuz durumlar için alınması gereken önlemlerin altını çizer.

Siyah şapka takan biri kendine bu durumun olumsuz etkileri neler, ne gibi zararı olabilir, bu durumdan sakınmak gerekir mi sorularını sorar.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Yeşil Şapka

Altı şapkalı düşünme tekniği örnekleri fen dersi için de diğer dersler için de sık sık kullanılmaktadır. Bu tekniğin içerisinde yer alan yeşil şapka daha çok yaratıcılık yönüne dikkat çeker.

Kişinin durumlar karşısında yaratıcı çözümler üretmesi ve buna bağlı olarak kendi kişiliğini geliştirmesi söz konusudur.

Üretkenliğin söz konusu olduğu yeşil şapkada amaç herkesin düşüncelerini çekinmeden dile getirmesini sağlamaktır.

Konu hakkında düşünceleriniz nelerdir, konuya nasıl farklı açıdan bakılabilir soruları yeşil şapka takanların soruması gereken sorular arasındadır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Mavi Şapka

Altı şapkalı düşünme tekniğiyle ders birçok eğitimcinin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Yalnızca eğitim dünyasında değil aynı zamanda psikoloji, sosyoloji gibi birçok alanda da altı şapkalı düşünme tekniğinin kullanıldığı bilinmektedir.

Altı şapkalı düşünme tekniği dendiğinde akla gelen tekniklerden biri de mavi şapkadır. Mavi şapka, düşünme sürecinin baştan sona düzenlenmesi amacını taşımaktadır.

Konunun sonuçlarını ortaya koymak ve başlangıçtan sona kadar ilerlemek amacına hizmet etmektedir. Mavi şapka birçok konuda son aşama olarak kabul edilir çünkü analiz etme durumu vardır.

Başlangıçta ne idik, nasıl bir yol izledik, elde olan nedir, sonrasında neler olacak soruları mavi şapka takan kişiler tarafından sorulmaktadır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Kısaca

Altı şapkalı düşünme tekniği hakkında kısaca bilgi edinmek isterseniz her şeyden önce ne amaçlandığını bilmelisiniz. Amacınız yaratıcılık ve yeni fikirlere yelken açmak ise bu yöntemle istediğiniz sonuca kısa yoldan ulaşmanız mümkündür.

Altı şapkalı düşünme tekniği genel olarak düşünme, yaratıcı fikirler üretme,  merak duygusunu pekiştirme, sonuca ulaşma amacıyla uygulanmaktadır.

Her alanda düşünerek ilerlemeyi isteyenler, şapkalar üzerinden yol kat ederek konuya daha kolay hâkim olabilmektedirler.

Yeniliklere açık olmayı daha pozitif düşünmeyi, olumsuzluklardan sıyrılmayı sağlayan altı şapkalı düşünme tekniği fikirlerinizi çeşitlendirmenize ve düşündüğünüz konuda çok daha iyi bir noktada olmanıza yardımcı olmaktadır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Hangi Alanlarda Kullanılır?

Altı şapkalı düşünme tekniği genel olarak tüm hayatta kullanılan bir tekniktir. Kullanacak olan kişiler öğrendi de çalışan da olabilmektedirler.

Çoğu şirket toplantılarında 6 şapkalı düşünme tekniğini kullanarak yeni fikirler keşfedebilmektedir.

Yeni yeni düşüncelere ihtiyaç duyulduğunda bu teknik ile hızlıca ilerlemek, kısa süre içerisinde sonuç alabilmek mümkün olmaktadır.

Altı şapkalı düşünme tekniği öğrenciler arasında da kullanılan bir tekniktir. Yeni proje üretimlerinde ve özellikle grup çalışmalarında bu teknikle çok hızlı ilerleme kaydedebilmek, istenilen sonuca sıra dışı fikirlerle ulaşmak mümkün olmaktadır.

Tekniğin büyük küçük herkeste sonuç vermesi ve keyifle düşünmeye sevk ettirmesi pozitif etkileri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kullanım alanı da bir hayli geniştir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM