Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Olumlu düşünmenin ve konuşmanın insanın kendi hayatı üzerine doğrudan etkileri vardır. Sürekli negatif düşünce yapısına sahip olmak bir süre sonra hayatın akışını da olumsuz yönde etkileyecektir. Olumlama ise insanın istemsizce bilinçaltına yerleşmiş olan negatif duygu ve düşünceleri yine olumlu düşünce gücü ile negatiften pozitife çevrilmesidir.

Günlük yaşamın içinde yer alan pek çok sıkıntı ve stres ister istemez bizlerin olumsuz düşünceler içinde kaybolmasına neden olur. Bu durumun bilincinde olan kişiler ise olumlama tekniği ile bilinçaltını etkileyerek içinde bulunulan durumun olumsuzdan istenilen şekle çevrilmesi olayıdır. Bu tekniğe dair seçilmiş bazı olumlama cümleleri sayesinde kişinin yaşamını hayal ettiği şekle büründürmesi mümkündür.

Olumlama Nedir?

Olumlama pek çok kişinin anlayacağı şekli ile insanın isteklerini aşırı isteyerek pozitif düşünce becerisi ile gerçeğe dönüştürebilmesidir. Hayatın keşmekeşi içerisinde sakin bir zihin yapısına sahip olmayı çoğu kişi becerememektedir. Bunu beceren kişiler ise olumlama tekniğinin farkında olarak bilinçaltlarını berraklaştırmakta ve geleceğe daha pozitif şekilde bakabilmektedir.

Olumlama tekniğinin temeli varsayımların her daim pozitif yönde olması ve ağızdan çıkan her cümlenin umutvari olmasına dayanmaktadır.

Olumlama Nasıl Yapılır?

Hayatındaki olumsuzluklara karşın olumlu düşünmeye çalışan ve her zaman olayların iyi yönünü görmeye çalışan insanların sayısı etrafımızda az değildir. Ancak bunu bilimsel bir teknik çerçevesinde gerçekleştirmek, eyleme dökülen işin inandırıcılığını da artırmaktadır. G

enel hatlarıyla belirli kurallar dizininden bahsetmek söz konusu değildir. Ancak kalıplaşmış olumlama sözlerini bilmek, etkili bir bilinçaltı temizliği nasıl yapılır öğrenmek olumlama yönteminin büyük ölçüde hayata geçirilmesini sağlar.

En önemlisi ise insanın yaşamına dair benimsediği bir olumlama hakkında sabırlı olmak ve en az 21 gün süre boyunca aynı olumlama cümlelerinin tekrarlanması bilinçaltının da artık bu olumlama karşısında kayıtsız kalmasını ve istenilen birçok şeyin gerçeğe dönüşmesini mümkün kılar.

Olumlama Teknikleri Nelerdir?

Hayata karşı umut dolu bakabilmeyi olumlama teknikleri dahilinde yapmak kişinin kendine ve yaşamına olan inancının da artmasını sağlamaktadır. Olumlama teknikleri arasında ilk madde geçmişte yaşanan kötü olay ve sıkıntıları geride bırakabilmeyi öğrenmektir. Bunu başaran kişiler hayatına negatiflik katan olay ve kişileri affederek geride bırakmakta ve olumlama tekniğinin önünde herhangi bir engel bırakmamış olmaktadırlar.

Diğer önemli bir teknik ise hayatta arzu edilen olguların ilk baştan itibaren gerçekleştiğini kabul etmekten geçiyor. Bu noktada zenginim, mutluyum ya da sağlıklıyım gibi olumlamalar kısa zaman içinde tekrarlanan cümlelerin gerçekleşmesine olanak sağlayacaktır.

Olumlama cümlelerini seçerken kişilerin hayattan beklentilerini kesin bir şekilde belirlemeleri gerekiyor. Bu noktada genel cümleler yerine asıl hedefler devreye sokulmalı ve bunlara dair beklentiler sıralanmalıdır. İnsanın her an ve her yerde olumlu cümleler kurabilmeyi başarabilmesi büyük oranda hayattan istediklerini elde etmesini sağlayacaktır.

En Etkili Olumlama Cümleleri Nelerdir?

Üzüntülere, hastalıklara ve iş yaşamına dair pek çok olumlama cümlesi kişilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun olanı seçerek hayatlarını değiştirmelerine imkân sunmaktadır. Olumsuzlukların tümünün geçmişte yaşanan olumsuzluklardan kaynaklandığı düşünüldüğünde, bir türlü geçmişte bırakılamayan ve affedilemeyen insanları affetmek, olumlamaya ilk adımı atmanın ilk başlangıçlarından biridir.

Olumsuz düşüncelere neden olan insanları affederken kişinin tüm kalbi ile de o kişileri affetmesi gerçek anlamda bir pozitif düşünceye sahip olmayı sağlayacaktır. Günlük hayatın karmaşası içinde sıkça sıkışıp kaldığını hissedenlerin kuracağı en etkili olumlama cümlesi ise ‘’huzurluyum’’ cümlesidir. O an sağlıkla kişinin nefes alıp verebilmesinin farkında olması huzurlu olmanın da anahtarı niteliğinde olacaktır.

Olumlama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Olumlama tekniği insanın yaşamını büyük ölçüde değiştirebilecek güçte bir düşünce yöntemidir. Hayatı boyunca karamsar bir yapıya sahip bir insanın bir anda pozitif bir insan olması imkânsız gibi bir şeydir. Bu nedenle olumlama tekniğini hayatında uygulamak isteyenlerin zorlama olumlu düşünme yerine bir süre olumlama cümlelerine devam etmesi önerilir.

Olumlama sürecine girmiş bulunan pek çok kişinin düştüğü yanlışlardan bir diğeri de aceleci davranmalarıdır. Olumlama cümlelerini daha birkaç gün tekrarlanmasına rağmen isteklerin gerçekleşmeyeceği düşüncesine kapılmak tüm emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır.

Olumlama tekniğinin genel geçer kurallara bağlı olmadığının farkında olmak ve istendiğinde kişiselleştirebilme özelliğinde olmasını bilmek gerekir. Olumlamanın kişiselleşmesi için ise mutlaka inanç kavramının insanın hayatında yer alması gerekir.

Olumlama Yaparken Sıkça Yapılan Hatalar

Hayatının beli bir döneminde çoğu kişi olumlama tekniğinin gücünden yararlanmayı denemiştir. İşin tekniğini bilenler olumlamanın pozitif enerjisinden faydalanırken, pek çok kişi için hayal kırıklıkları anlamına gelmektedir. Bu noktada yapılan en büyük hata olumlama cümlelerini seçerken yapılan yanlış seçimlerdir.

Kurulan her cümlenin olumlu içerikte olmasına dikkat etmek gerekir. Her fırsatta sağlıktan, paradan, huzurdan ve mutluluktan bahsetmek dolayısıyla cümlelerin de bilinçaltına yerleşerek gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Olumlama tekniğinden istediği sonucu alamayanların yaptıkları bir diğer hatalardan biri de olumlama cümlelerini kullanmaktan çok çabuk sıkılmalarıdır. Bu konuda sabırlı olmak bir noktadan sonra sıkıcı olsa da pozitif düşünce yapısının yaşam stili haline getirilmesi bu tekniğin daha kolay uygulanabilir olmasına katkı sağlayacaktır.

Bilinçaltı İçin Bilinçli Olumlama Nasıl Yapılır?

Ağıdan çıkan sözlerden önceki kişinin iç sesini değiştirebilmesi bilinçli olumlamanın kaçınılmaz olmasını mümkün kılar. 21 gün ile 1 ay arasında sürdürülen olumlama çalışmaları sayesinde birçok negatif inanç ve düşüncenin yerini olumlu bir inanç yapısının alması kaçınılmazdır.

Gün boyunca karşılaşılan pek çok kişi ile ya da kendi kendine insanın olumsuz cümlelerin istemeden de ağzından çıktığını görmekteyiz. Kendimize dair tanımlamalar yaparken şansızlık, beceriksizlik ve mutsuzluk gibi yakıştırmaları çok kolay yapmaktayız. Bu tür cümleler ise bilinçaltı tarafından eksiksiz bir şekilde kaydedilmekte ve geleceğin şekillenmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle olumlamanın bilinçli olanı makbuldür ve kişiye özel hazırlanan olumlama cümlelerinin dahi belli bir kritere göre hazırlanması gerekir.

Hayatı Değiştiren Olumlama Cümleleri Nasıl Oluşturulur?

Hayatın birçok alanını değiştirebilecek güce sahip olumlama cümlelerinin kişilerin kendileri tarafından da oluşturabileceklerini ifade etmiştik. Bunun nasıl olacağını bilmek, hayatın her koşulunda olumlu cümleler kurabilme becerisine sahip olmayı sağlayacaktır.

Etkili bir olumlama cümlesine sahip olmak için hayattan ne istendiğinin net olarak farkında olmak şarttır. Olması istenen varsayımların gerçekleşmiş olduğunu düşünmek ve bunu cümlelere dökmek bir süre sonra hayatın gerçekten de hayal edildiği şekilde şekillendiğini görmeyi sağlayacaktır.

Enerjisi En Yüksek Olumlama Kelimeleri

Olumlama tekniğinde enerjisi yüksek her kavram insan yaşamını değiştirebilmenin daha kolay olmasını sağlamaktadır. Yüksek enerjili kelimelerin olumlama cümleleri içerisinde serpiştirilmiş olması yapılan pozitif düşünce tekniğinin daha etkili olmasına neden olacaktır.

Olumlama cümlelerine en çok yakışan kelimelerden olan şans, enerji ve sevgi insanın bu tür cümleleri bilinçaltına daha çabuk kabul ettirebilmesine olanak sunmaktadır. Bilinçaltının kontrol edilmesinde etkisi yüksek olan akıl kelimesi de her fırsatta değerlendirilmeli ve aklın olumlu düşünceye etkisi hafife alınmamalıdır.

Her bir kelime içi ayrı olumlama teknikleri geliştirilmiş iken, en çok tercih edilen olumlama tercihleri arasında sağlık ve huzur mutlaka insanın diline pelesenk olması gereken iki değerli kelimedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM