Hick-Hyman Kanunu Nedir? Ne İşe Yarar?

Hick-Hyman Kanunu Nedir? Ne İşe Yarar?

Hick Hyman kanunu, iki İngiliz psikolog tarafından 1951 yılında ortaya çıkarılan bir kanundur ve insanların bilişsel bilgi kapasitelerine ilişkin gerçekleştirdikleri bilimsel araştırmalar sonucu oluşan bir yasadır.

William Hick ve Ray Hyman isimli psikologlar kullanıcı konumundaki tüketicilerin kendi tercihleri doğrultusundaki seçimlerini en kısa sürede ev en az enerji ile seçebilmesini amaçlar. Bunun için kullanıcılara sunulan seçenek sayısı ve ne şekilde görüntülendiği gibi detaylar Hick- Hyman kanunu için oldukça önemlidir.

Bu kanuna göre kullanıcılar için birçok alanda seçeneklerin artması seçim yapma süresini de doğrudan etkilemekte ve karar verme süreci uzamaktadır. Hatta bu kanuna göre çok sayıda alternatife sahip olmak çoğu zaman karar vermemeye bile neden olmaktadır.

Hick Hyman Kanunu Nedir?

Kullanıcı deneyimlerini en sade şekilde son tüketiciye ulaştırmak amacıyla en çok tasarımcıların yararlandığı Hick-Hyman kanunu, karar verme süresinin olabildiğince kısalmasına ve isabetli kararlar verebilmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde birçok alanda tercih edilen bu kanun ile seçeneklerin azaltılması ve kullanıcı olarak daha hızlı karar vermek mümkündür. Hick- Hyman kanunu doğrultusunda insan seçimlerine yönelik yapılan araştırmalar market alışverişlerinde seçeneklerin daha az olduğu stantlardan insanların daha kararlı ve kısa sürede alışveriş yapabildiklerini göstermektedir.

Hick- Hyman Kanunu Ne İşe Yarar?

Kullanıcıların beklentilerini karşılayabilmek amacıyla tasarımcılar her zaman daha fazla seçenek ile hizmet vermeyi tercih etmektedir. Kullanıcılar içinde bu durum oldukça cazip olsa da Hick- Hyman kanununa göre çok fazla seçenekler arasında adeta boğulmak çoğu zaman kararsızlığa neden olmaktadır. İşte bu noktada Hick- Hyman kanunlarının devreye sokulması ile daha az seçeneğin söz konusu olması ve zamanın artması mümkündür.

Kanunu ortaya çıkarak İngiliz psikologların kendi isimlerini verdikleri yasa da kullanıcılara verilen seçeneklerin her zaman kısıtlı olmasını vurgulamaktadır. Aynı zamanda markaların ürünlerini daha az seçenek doğrultusunda tasarlamaları ürün kalitesinin de iyileştirilmesini sağlamaktadır.

Hick- Hymen Kanunları Nerelerde Kullanılır?

Ürün tasarımcılarının tercih ettikleri Hick – Hyman kanunu, günümüzde sağladığı faydalar nedeniyle iktisadi alanların pek çoğunda da tercih edilmektedir.

Ekonomi alanında da uygulanan kanun seçeneklerin azalması ile karar verme süresinin de azalmasına katkı sağlamaktadır. Sektörlerinin öncüsü sayılan birçok marka Hick Hymen kanunları çerçevesinde tasarımlarını gerçekleştirerek başarıyı yakalamaktadır. Ekonomi alanında bu konunu uygulayan markalar arasında Apple ve Toblerone gibi markalar gösterilebilir.

Hick-Hymen Kanunun Faydaları Nelerdir?

Tasarım konusunda olduğu kadar davranışsal ekonomi alanında da faydaları çok olan Hick-Hymen kanunu, kullanıcılar için sunulan seçenekler ne kadar az ise zamanın da o kadar artacağını desteklemektedir.

Bugüne kadar yapılan pek çok bilimsel araştırma ve test kullanıcı deneyimlerinin de bu yönde olduğunu göstermektedir. İnsanlar ihtiyaçlarını belirleme konusunda zamanı doğru kullansalar dahi, piyasadaki seçeneklerin artması zamanın boşa akıp gitmesine hatta karar verilmesi gereken anların kararsızlık ile sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Hick- Hyman kanunu uygulamalarının günümüzde giderek yaygınlaşması sayesinde insanlar daha az seçenekler dahilinde kararlarını vermek durumunda kalsalar da kararlarının kalitesinden gönül rahatlığı ile emin olabilmektedirler.

Şirket ve markalarında tasarım iyileştirme konusunda çok sayıdaki seçenekle zorlanmak yerine az sayıdaki seçenekle daha iyi performans sergilemeleri olasıdır.

Hick Hymen Kanunu ve Kararsızlık Psikolojisi

Hick- Hymen kanunlarına göre insanların önüne sunulan seçeneklerin sonsuz olması kararsızlık psikolojisi içine girmeyi tetiklemektedir. Bir kullanıcının seçeneklerinin az sayıda olması karar verme süresinin ideal zamanında sonlanmasına yardımcı oluyor.

Bu yasaya göre ekonomik anlamda özgür olan insanların daha fazla seçeneğe sahip olmaları kararsızlık duygusunu daha çok yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Az çoktan fazladır tezini de destekleyen kanun karar vermenin ertelenmesindeki en büyük nedenin çok sayıda seçeneklere sahip olmaya bağlamaktadır.

Hick- Hyman Kanunu ve Bilimsel Formülü

Bilimsel araştırma ve testler üzerine ortaya çıkarılmış olan hick- Hyman kanunu T = b * log2(n + 1) formülü ile ifade edilmektedir. Formülde bulunan T simgesi karar verme sürecindeki süreyi tanımlarken, n harfi seçenek sayısını göstermektedir. Formüle göre artan her seçim sayısı sürenin de uzamasına neden olmaktadır.

Kullanıcı ara yüzü tasarımları için vazgeçilmez bir kanun özelliği kazanmış olan Hick- hyman yasası günümüzde sıkça tercihe edilen internet siteleri içinde uygulanmaktadır. Kullanıcıların sitede geçirdikleri süreyi en verimli şekilde kullanabilmeleri için ögelerin kategorize edilmesini desteklemektedir.

Hick- Hymen Yasasına Dair Önemli İpuçları

Yeni bir web sitesi ya da ürün tasarımı piyasaya çıkarıldığında uygulanmakta olan Hick- Hyman yasasının kullanıcı tercihlerini nasıl etkilediği de gözlenmelidir. Buna göre herhangi bir sitede geçirilen sürenin uzun olması satın alma işleminin gerçekleşeceği anlamına gelmemektedir.

Tasarımcıların ortalama seçim süresini belirlemeleri bir sonraki seçeneklerin bu doğrultuda olmasına katkı sağlayacaktır. Karışık bir menü tasarımı ile kullanıcı karşısına çıkan şirketlerin daha az etkileyici özellikte olmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple seçeneklerin az sayıda tutulması ve belirli bir kategori düzeninde olması kullanıcı seçimlerini de etkileyecektir.

Kullanıcı Ara Yüz Tasarımı ve Hick- Hyman Kanunu

Kullanıcı ara yüzü tasarımı, Hick- Hyman kanunu ile yakın ilgisi olan başlıca kavramlardan biridir. Görselliğin ön planda olduğu kullanıcı ara yüzü tasarımları, Hick- Hyman kanunu göre tüketicinin arar verme sürecini olumsuz yönde etkilemekte ve insanların karar verme ile kararsızlık arasında sıkça gidip gelmelerine neden olmaktadır.

Kullanıcı deneyimlerinin esas alınması gerektiğini savunan yasa, kullanıcı ara yüz tasarım ilkeleri ile ters düşebilmektedir. Tüketicinin insan olduğu göz önünde bulundurularak tasarımların yapılması gerektiği savunulmaktadır.

Günümüzde halen hak ettiği değere görememiş olan kullanıcı testleri oluşabilecek sorunların önüne geçme de ve olası hataların birdahaki sefere telafi edilmesinde etkilidir.

Hick-Hymen Kanunu ve Diğer Tasarım İlkeleri

Az sayıdaki seçenek ve sade bir tasarımdan yana olan Hick- Hyman kanunu, genel özellikleri ile diğer tasarım ilkeleri ile büyük ölçüde örtüşmektedir. Öne çıkan tasarım ilkeleri arasındaki hiyerarşi ilkesi insanın gözüne hoş gelen tasarımların tasarlanmasına yöneltmektedir.

Kullanıcı ara yüzlerinin belli bir düzen ve denge çerçevesinde olması gerektiğini savunan Hick- Hyman yasasında olduğu gibi denge unsuru vazgeçilmez ilkelerden biridir.

Tasarıma konu olan ürün ya da web sitesinin renkler ve şekiller bakımından ahenk içinde olması ritim kavramının da olmazsa olmazlardan biri olmasına neden olmaktadır. Vurgu, ideal orantı ve hareket alanı gibi ilkelerde iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatması olası tasarım ilkeleridir.

Hick- Hyman Kanunu Uygulanışında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hick- Hyman kanununa mantıklı yaklaşım sergileyen pek çok kişinin hayattaki seçimlerini azaltarak daha mutlu bir yaşam sürmeye çalıştıklarını görmekteyiz.

Birçok ünlü isim daha az seçim yapmak durumunda kalmak ve zamanını daha başarılı olmaya harcamak adına genelde benzer ya da birebir aynı kıyafetleri giymeyi tercih etmekte ya da restoran seçerken her zaman gidilen yerin seçilmesinde karar verme süresinin kısaltılması amacı yatmaktadır.

Tüketiciye kitaba benzer menü sunan restoranlar yerine daha sade ve kaliteli seçeneklerin yer aldığı yerler zaman ve etkili karar açısından daha caziptir. Tasarım tarafında yer alan markalar kadar kullanıcılarında Hick- Hymen kanunu ile zaman ve maddiyat kavramlarını daha verimli kullanabilmeleri mümkündür.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM