Borsa T1 T2 Nedir?

Borsa T1 T2 Nedir?

Borsa T1 T2 bakiye nedir merak eden pek çok yeni yatırımcı vardır. Hangi bankayı kullanarak hisse alıp satıyor olursanız olun bu terimlerle karşılaşırsınız. O zaman, gelin birlikte T1 ve T2 hisselerle ilgili merak edilen sorular ve cevaplarına göz atalım.

Borsa T1 Nedir?

T+1, satmış olduğunuz hisselerin ödemesini 1 iş günü sonrasında alabileceğinizin göstergesidir. Örneğin elinizdeki hisseleri bugün satmışsanız ödemesini bir sonraki gün alırsınız.

Borsa T2 Nedir?

T+2 hisseleri ise; hisse satışı yaptıktan sonraki 2 gün sonrasında nakit olarak alma imkânınız bulunur. Bu süre tercih ettiğiniz aracı firmaya göre değişiklik göstermez.

T2 Hisse Ne Zaman Yatar?

T2 hisseyi sattığınız anda tutarı yatırım hesabınızda görebilirsiniz. Ancak bu tutarı banka hesabınıza çekmek için 2 gün beklersiniz. Örneğin salı günü sattığınız hisselerin ödemesini perşembe günü alırsınız.

T2 Hafta Sonu Dahil mi?

T+2 süresine hafta sonu sahil değildir. Yalnızca hafta içleri sayılır. Örneğin cuma günü sattığınız hisselerin parasını Salı gününden önce almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle hesabınızı yaparken yalnızca mesai günleri üzerinden ilerlemeniz önemlidir.

T1 T2 Eksi Bakiye Nedir?

Yatırım hesabınızda gördüğünüz T1 T2 eksi bakiyenin nedeni komisyon miktarlarıdır. Bazı kurumlar komisyonları işlem anında değil gün sonunda kesmektedir. Eksi bakiye olarak gördüğünüz tutar gün sonunda hesabınızdan kesilecek olan komisyonları göstermektedir.

T2 Bakiye ile Hisse Alınır mı?

Evet, T2 bakiye ile hisse almanız mümkündür. Elinizdeki hisselerin satılması ile elde ettiğiniz tutarları doğrudan kullanmaya başlayabilirsiniz. T+2 süresi, tutarı banka hesabınıza çekebilmeniz geçmesi gereken süreyi ifade eder.

Takas Bakiye Nasıl Çekilir?

Takas bakiyesini çekebilmek için öncelikle gereken iş gününün tamamlanması gerekmektedir. Ardından kullandığınız aracı kuruluşa talepte bulunarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kurumların büyük kısmı bu işlemi online olarak yapmanıza izin vermektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM