Son Ekstreden Kalan Borç Nedir?

Son Ekstreden Kalan Borç Nedir?

Son ekstreden kalan borç, kredi kartı kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları terimlerden birisidir. Bu terimin kartınızı hangi dönem borcu olduğu konusunda kafa karışıklıkları yaşıyorsanız son ekstreden kalan borç ve ödeme tarihi hakkında hazırlamış olduğumuz içeriği inceleyebilirsiniz. Ayrıca kafanıza takılan bir soru olursa yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son Ekstreden Kalan Borç Nedir?

Son ekstreden kalan borç, kredi kartı kesim tarihinizde belirlenen borcun ödenmemiş olan kısmıdır. Bu borcu kredi kartınızın son ödeme tarihine kadar ödemeniz beklenir. Ekstrenizden kalan ödenmemiş tutarların tamamı olarak tanımlanabilir. Örneğin ekstreniz 10.000 TL olarak belirlenmişse ve siz 1.000 TL’lik ödeme yaptıysanız son ekstreden kalan borcunuz 9.000 TL olarak görülecektir. Bu tutar minimum ödeme miktarından farklıdır.

Son Ekstreden Kalan Borç Ne Zaman Ödenir?

Sonra ekstreden kalan borcu kredi kartınızın son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir. Bu tarihe kadar ödeme yapmadıysanız faiz işlemeye başlayacaktır.

Eğer kredi kartınızın toplam borcunu ödeyemiyorsanız en azından minimum ödeme miktarı kadar ödeme yapmaya özen gösterebilirsiniz. Bu sayede kredi puanınızda düşüş yaşanmayacaktır. Ancak minimum ödeme miktarını ödemiş olsanız dahi kalan tutar için faiz işlemeye devam edeceğini unutmamalısınız.

Son Ekstreden Kalan Borç Ödenirse Ne Olur?

Son ekstreden kalan borcu ödediğiniz takdirde bir sonraki aya ait ekstreniz kesilene kadar yapmanız gereken herhangi bir ödeme bulunmaz. Bu ödemeyi gerçekleştirdiğiniz takdirde yapmış olduğunuz harcamalar için herhangi bir faiz ödemenize gerek kalmaz.

Son Ekstreden Kalan Borç ve Güncel Borç Farkı

Güncel borç ile son ekstreden kalan borç genellikle birbirine karıştırılmaktadır. Güncel borç an itibariyle bir önceki ekstrenizden kalan borcunuzla ay içerisinde yapmış olduğunuz harcamaların toplamıdır. Kartınızın son ödeme tarihine kadar bu borcun tamamını ödemenize gerek yoktur.  Yalnızca ekstrenizden kalan borcu ödemeniz yeterli olacaktır.

Son Ekstreden Kalan Borç Güncel Borca Dahil mi?

Evet, kredi kartı ayrıntılarında görmüş olduğunuz güncel borcun içerisine son ekstreden kalan borç da dahildir. Güncel borç son ekstreden kalan borç ile dönem içerisinde yapmış olduğunuz işlemlerin toplamı olarak kabul edilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM