E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

“E sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır?” özellikle 2016 yılında yapılan değişiklikler sonrasında sıklıkla merak edilmeye başlanmıştır. Ehliyetin kapsamı geçmişte daha genişti. Yapılan değişiklikler ise; 2016 öncesinde E sınıfı ehliyeti olanları etkilememiştir.  

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

E sınıfı ehliyet 2016 öncesinde ağır vasıta ehliyeti olarak kabul edilmiştir. Eğer E sınıfı ehliyetinizi 2016 öncesinde almışsanız minibüs, otobüs ve kamyon kullanmanız mümkündür. Ancak 2016 sonrasında ehliyet alanların bu ehliyetle yalnızca otobüs kullanmaları mümkündür.

“E sınıfı ehliyet tır sürebilir mi?” sorusunun sık sık sorulmasının nedeni ise; 1997 yılı öncesinde E sınıfı ehliyet ile tır da sürülebiliyor olmasıdır. Günümüzde ise; tır kullanmak için Ce sınıfı ehliyetinizin bulunması gereklidir.

E Sınıfı Ehliyet Şartları

Otobüs ehliyeti şartları 2918 Trafik Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanuna göre E sınıfı ehliyet alabilmek için:

  • En az 23 yaşında olmalısınız.
  • İlköğretim eğitimini tamamlamanız ve diplomanızın bulunması şarttır.

Direk E Sınıfı Ehliyet Alınır mı?

E sınıfı ehliyet almak için daha önce bir ehliyetinizin bulunması gerekmez. Eğer bir ehliyetiniz bulunmuyorsa öncelikle ilkyardım, trafik ve motor eğitimleri alarak bu eğitimlerin sınavlarından başarılı olmanız gereklidir.

Zaten farklı sınıfa ait bir ehliyetiniz bulunuyorsa motor, ilkyardım ve trafik eğitimlerini almanıza gerek kalmaz. Doğrudan direksiyon eğitimine başlayabilirsiniz.

Farklı sınıf bir ehliyetinizin olup olmaması fark etmeksizin ehliyet almak istediğinizde direksiyon sınavına girmeniz şarttır. Bu sınav ile birlikte E sınıfı ehliyetinizi alabilirsiniz.

E Sınıfı Ehliyet Alma Yaşı Kaç?

E sınıfı ehliyet alabilmek için 22 yaşını doldurup 23 yaşından gün almanız şarttır.

E Sınıfı Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır?

E sınıfı ehliyet almak için daha önce başka bir ehliyetiniz olmasına gerek olmadığından süreç kısa sürer.

  • E sınıfı ehliyet için öncelikle teorik eğitimleri tamamlayarak sınava girmeniz gereklidir. Bu eğitim 7-10 gün içerisinde tamamlanır.
  • Teorik eğitimi geçtikten sonra direksiyon eğitimine başlayabilirsiniz. Ortalama 1 ay içerisinde direksiyon eğitimleri tamamlanır ve sınavda başarılı olmanız halinde ehliyet almaya hak kazanırsınız.
  • Sürücü belgesi sertifikanız ortalama 2 hafta içerisinde hazırlanır.
  • Ehliyet almak için gerekli ödemeleri yaptıktan sonra Nüfus Müdürlüğü’ne ehliyet sertifikanızla giderek ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Ehliyetiniz tarafınıza posta yolu ile yoğunluğa göre değişmekle birlikte 2-3 hafta içerisinde ulaşır.

E Sınıfı Ehliyet Yenileme

1997 öncesi ve 1997-2016 arası E sınıfı ehliyete sahip olanların kullanabilecekleri araçlar farklılık gösterir. Bu nedenle ehliyet yenileme sürecinde var olan haklarını kaybedebileceklerini düşünen kişiler olabilir. Ancak ehliyet yenileme sürecinde sahip olduğunuz haklar korunuz. Ehliyetinizi aldığınız dönemde E sınıfı ehliyeti olanlar hangi araçları kullanabiliyorsa siz de aynı araçları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ehliyet yenilemek için yalnızca bir sağlık raporu almanız ve bu raporla birlikte Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM