Kaplan Gözü Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Kaplan Gözü Taşı Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Halk arasında en çok bilinen en çok kullanılan şifalı taşlardan bir tanesi de kaplan gözü taşıdır. Hem şifalı hem de oldukça değerli olan bu taş, insan doğası için mucizeler içeren taşlardan yalnızca biridir. Bay bayan fark etmeksizin milyonlarca kişinin hayatında yer etmiş olan kaplan gözü taşı pek çok aksesuarda bulunabilen bir taştır. Erkekler için tespih ve yüzüklerde kullanılırken bayanlar için kolye, bileklik, yüzük ve küpelerde yer almaktadır.

Kaplan gözü taşının bu kadar sık kullanılmasının temel nedenlerinden biri de imitasyonlarının çok fazla olmasıdır. Bir taştan beklenen performansı ve faydayı alabilmek için o taşın orijinali kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde sahtesi yapılmış basit bir takıdan ileriye gidemeyecektir.

Kaplan Gözü Taşı Nedir?

Kaplan gözü taşı, kuvars grubu taşlarından bir tanesidir. Parlatılması durumunda ipeksi bir görünüm elde eden bu muhteşem taş, dokunduğunuzda ise içinizi ısıtacak bir dokuya sahiptir.

Görünüş itibariyle kaplan gözünü andırdığı için bu ismi almıştır. Nitekim kaplanlara ait göz renginin aynısını taşımaktadır.

Kaplan gözü taşı insan doğasına faydalı, şifalı taşlardan biridir. Astım hastalığından ruhsal sıkıntılara kadar pek çok açıdan hastalıklara çözüm olabilmektedir. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilmektedir.

Kaplan Gözü Taşının Tarihçesi

Bilinen en eski medeniyetlerde dahi kullanılan kaplan gözü taşı özellikle Mısır medeniyeti ile özdeşleştirilmektedir. Mısır medeniyetinde çoğunlukla büyücülerin ellerinde olan bu taş, kötü niyetli kişilerden ve düşmanlardan korunmak için kullanılırdı. Bunun yanında kraliyet ailesinde herkeste bu taştan birer tane muhakkak bulunurdu. Kaplan gözü taşının ölüm ve hastalıklardan koruduğuna inanılırdı.

Batı uygarlıklarında da aynı amaçla kullanılan kaplan gözü taşı dini ibadetlerin yapıldığı kilise ve mimarilerde çokça kullanılırdı. Özellikle halkın görebileceği, sık sık uğradığı noktalarda bu taşa ihtiyaç duyulduğuna inanılırdı.

Kaplan Gözü Taşının Özellikleri

Opak görünümlü bir taş olan kaplan gözü taşı renk değiştirme özelliğine sahiptir. Çoğunlukla sarı taban üzerinde kahverengi çizgilerden oluşmuş olsa da tam tersine de dönüşebilmektedir.

Dik tutulduğunda kaplan gözünü andıran bu taşın özel bakış olduğuna inanılan kavimler bulunmaktadır. Bu şekli ile birçok medeniyette kutsal taşlar listesinde yer almaktadır. Elinize aldığınızda yanar döner görünmektedir.

İçinde bulunan demir oksit nedeniyle sarı-kahverengi tonlarında olan kaplan gözü, mohs ölçeğine göre 7 numaralıdır. Sertliği orta düzeyde olmakla beraber ısıya da orta düzeyde dayanıklıdır.

Kaplan gözü taşının aslan, oğlak, yengeç burçlarının taşı olduğuna inanılmaktadır. Bu burçlardan herhangi birinin yanında kaplan gözü taşı bulundurması tüm kötülüklerden korunmayı sağlamaktadır.

Kaplan Gözü Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Dünya üzerinde birkaç noktada çıkarılan kaplan gözü taşı en çok Avusturya civarında çıkarılmaktadır. Bunun yanında Burma, Güney Afrika topraklarında da kaplan gözü taşı yatakları bulunmaktadır.

Tüm bu ülkeler dışında kıymetli ve bir o kadar da bol bulunan başka bir ülke de Hindistan’dır. Hindistan, kıymetli taşlar bakımından en zengin ülkedir. Bu açıdan yapılan ticaretlerle dünyaya taş ithal etmektedir.

Kaplan Gözü Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Kaplan gözü taşının en temel fizyolojik faydası uykusuzluktur. Herhangi bir nedenle uyku sorunu yaşayan kişilere kaplan gözü taşı tedavisi önerilmektedir. Taşlar konusunda uzman olan bir terapistten bu konuda destek alabilir, uyku sorununuzun önüne geçebilirsiniz.

Uykusuzluk çeken kişilerin elinde kaplan gözü taşı varsa uyumadan 1 saat kadar önce bu taşı ellerinde tutmaları gerekmektedir. Avcunuzun içine aldığınız taşı bir saat beklettikten sonra yastığınızın altına almalısınız. Bu sorununuzu kısa süre içerisinde çözecektedir.

Kaplan gözü taşının bir başka faydası ise sindirim sistemi sorununu çözmektir. Sindirim sisteminizde meydana gelen hazımsızlık, bazı besinlerin dokunması gibi sorunlar kısa süre içerisinde çözüme ulaşmaktadır.

Tercihinize bağlı olarak kaplan gözü taşı ile mide kısmınıza masaj yapabilir, uyuduğunuz odada başucunuza koyabilirsiniz. Kendinizi her açıdan daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kaplan Gözü Taşı Ağrıları Keser mi?

Kaplan gözü taşının etkili olduğu alanlardan biri de ağrılardır. Vücudunuzun herhangi bir noktasında meydana gelen ağrımalar için bu taştan yardım alabilirsiniz. Bilhassa migren, sinüzit gibi sebeplerle baş ağrısı yaşayanlar kaplan gözü taşı sayesinde rahatladığını sık sık dile getirmektedir.

Ağrı yaşadığınız bölgenin üzerine kaplan gözü taşını koyup bir süre beklemelisiniz. Üzerinde olduğu süre içerisinde ağrınızın hafiflediğine şahitlik edebilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşı Mide Hastalıklarına İyi Gelir mi?

Kaplan gözü taşının iyi geldiği, şifa verdiği en önemli noktalardan biri midedir. Midenizde ülser, reflü, gastrit gibi uzun süren hastalıklar mevcutsa üzerine kaplan gözü taşı koyabilirsiniz. Bu sayede başta gaz sancısı olmak üzere pek çok soruna çözüm olabilecektir.

Bir süre aynı gün aynı saatler içerisinde bu uygulamayı yaparsanız en kısa sürede iyileştiğinizi görebilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Kaplan gözü taşının en az fizyolojiniz kadar psikolojinize de etki ettiğini bilmelisiniz. Evinizin içinde devamlı tartışma ve kavga hali varsa bu taştan yardım alabilirsiniz. Evin herkesin olduğu odasına bir adet kaplan gözü taşı koymanız yeterli olmaktadır. Bu sayede eve hükmeden negatif enerjiden kurtulabilirsiniz.

İnsanın ruhsal açıdan gücünü arttıran kaplan gözü taşı aynı zamanda sabrı da öğretmektedir. Bununla beraber bu taşı devamlı üzerinde taşıyan kişilerde cesaret, kendine güven ve rahatlık hâkim olmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM