Oniks Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Oniks Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Bilim dünyasında onyx taşı olarak da bilinen oniks taşı, yarı değerli taşlardan bir tanesidir. Her ne kadar bulunma ihtimali az olsa da tam kıymetli taşlar listesinde yer almamaktadır. Bunun temel nedeni rengi ve kimyasal özellikleridir.

Temelde siyah renk yüzeyine sahip olan oniks, rahat şekil alabilen taşlardan bir tanesidir. Üstelik şekil aldıktan sonra oldukça şık ve kaliteli görünmektedir. Bu nedenle en az aksesuar kullanımı kadar ev dekorasyonunda da yer alabilmektedir. Bayanlar için kolye ucu, küpe olarak kullanılan oniks taşı erkekler için daha çok tespih ve yüzük özelliğindedir. Yarı kıymetli taşlardan olduğu için oniks taşını bulmak da satın almak da oldukça kolaydır.

Oniks Nedir?

Oniks taşı, halk arasına ayrılık taşı olarak bilinen yarı kıymetli taşlardan bir tanesidir.  Siyah olması nedeniyle bu ismin verildiği tahmin edilmektedir. Bununla beraber bölgesel olarak şans taşı isminin verildiği de dikkat çekmektedir.

Eline alan ve uzun süre yanında taşıyan kişilere şans getirdiği tahmin edilmektedir. Evinizin herhangi bir noktasında oniks taşını bulundurmanız durumunda aile üyelerinin her birinin şansı açılacaktır. Maddi manevi hemen her işi yoluna girecektir. Bu nedenle büyük parça oniks taşı bulundurmak aile yaşantınıza iyi gelecektir.

Pak bir görüntüye sahip olan oniks taşı, ışık yansıtma özelliğine sahiptir. Bu nedenle aksesuar olarak tercih edildiğinde çevresine ışıltı saçmaktadır.

Oniks Taşının Tarihçesi

En eski tarihlerden itibaren bilinen taşlardan biri olan oniks taşı, medeniyete göre değişen anlamlar içermiştir. Özellikle Mısır medeniyetinde bilinen ve lanetli kabul edilen bir taş olmuştur.

Bir süre ölüm armağanı olarak nitelendirilen oniks taşı daha sonra kraliyet aileleri arasında uğur getirmesi için hediye edilmeye başlanmıştır.

Batı medeniyetlerinde de şans taşı görevini gören oniks, yeni evli çiftlere hediye edilmiştir. Bu hediyenin manası daha çok birlikteliğin artmasına yöneliktir. Kişilerin birbirini sevmesi daha sıkı bağlanması ve güvenmesi için hediye edilmektedir.

Oniks Taşının Özellikleri

Oniks taşı, bayanlardan ziyade erkeklerin kullandığı değerli taşlardan bir tanesidir. Çoğunlukla aksesuar dünyasında tespih, yüzük yapımının ana malzemesi olarak isimlendirilmektedir. Bununla beraber rahat işlenebilir olması oniks taşının uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Dışarıdan bakıldığında siyah opak yüzeye sahip olduğu görülen oniks taşının gri detayları vardır. Yakından bakıldığında gri, beyaz paralel çizgiler barındırdığı dikkat çekmektedir.

İnsan vücudunda biriken negatif enerjiyi toplama özelliğine sahip olan oniks taşı, bakıma ihtiyaç duyan bir taştır. Bunun için yaklaşık 5 dakika boyunca akan temiz bir suyun altına tutulmalıdır. Yıkanma işlemi son bulduktan sonra 1 saat boyunca güneş altında kurutulması gerekmektedir.

Oniks Taşının Yapısal Özellikleri

Oniks taşının kimyasal formülü SiO2’dir. Bununla beraber içeriğinde bir miktar demir ve manganez mineralleri de bulunmaktadır. Özünde bulunan bu mineraller sayesinde renk karışımını elde edebilmektedir.

Oniks taşının mermer olarak kullanıldığı dekorasyon ürünlerinde fazla ısıyla beraber kahverengi, yeşil ve kızıl tonlarına sahip olduğu bilinmektedir. Bu hazırlığın yapılabilmesi için bal veyahut şekerden yardım alınmaktadır. Bunun temel nedeni oniks taşının ısınmayla beraber istenilen rengi bu şekilde sağlamasıdır.

Oniks Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Oniks taşının en etkili olduğu alanlardan biri cinsel yaşantıdır. Çiftler arasında cinsel sorunların baş göstermesi sonucunda oniks taşına başvurulmaktadır.

Yatak odanızda bir çift oniks taşı bulundurmanız cinsel hayatınızı kolaylaştıracak, birbirinizi daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. Oniks taşı ile çiftlerin birbirlerine olan bağlılıkları artacaktır.

Cinsel birliktelik sırasında acı ve ağrı çeken kadınlar için de oniks taşı önerilmektedir. Ağrı kesici, acı azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu özellikleriyle oniks taşının yanınızda bulunması fayda sağlayacaktır. Yalnızca bu konudaki ağrılara değil dönemsel olarak yaşanan baş ve kas ağrılarına da çözüm olabileceği bilinmektedir.

Oniks Taşının Bağımlılığa Faydası Var mı?

Madde bağımlılığı konusunda başı dertte olanlar için oniks taşı önerilmektedir. Hem fizyolojik hem de psikolojik tahribata neden olan madde bağımlılığı uzun vadeli çözüme ihtiyaç duymaktadır.

Tedavi görürken aynı zamanda yanınızda oniks taşı taşımalısınız.

Bileklik, kolye ya da küpe şeklinde taşınan oniks taşları, bağımlılığın aşılmasına fayda sağlamaktadır. Bununla beraber yalnızca madde bağımlılığı değil alkol ve sigara bağımlılığı için de oniks taşından yardım alınabilmektedir.

Oniks Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Oniks taşı özellikle çiftler arasında zaman zaman görülen uyumsuzluklara çözüm getirmektedir. Çok sık kavga edilen, tartışılan evlere huzur ve sakinlik sunmaktadır. Bununla beraber siniri ve heyecanı kişilerin bünyesinden uzak tutmaktadır.

Biyoenerjisi ile vücudun merkezi sinir sistemine hitap eden oniks taşı, aşırı tepkileri kontrol altında tutmayı sağlamaktadır. Bu açıdan kalbe ferahlık verdiğini söylemek doğru olacaktır.

Oniks Taşı Oto-Kontrol Sağlar mı?

Pek çok insanda görülen ve binlerce kişinin huzursuz bir hayat sürmesine neden olan öfke, sinir, kıskançlık irade ile ortadan kalkabilmektedir.

Oto kontrol becerisi ile güçlenen kişi başta öfke olmak üzere kendini rahatsız eden tüm olumsuz düşüncelerden kurtulabilmektedir. İradesi kuvvetli olan bireyler kendi alışkanlıklarına bağlı olarak hayatlarını yeniden şekillendirebilirler.

Oniks taşının etkili olduğu alanlardan biri de yeni kararlar alabilme cesareti kazandırmasıdır. Kendini kontrol edebilen, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilen biri olmanızı sağlayan bir taştır. Bu şekilde size neyin daha iyi geleceğini ne şekilde mutlu olabileceğinizi oniks taşıyla anlayabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM