Peridot Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Peridot Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Peridot taşı oldukça köklü bir o kadar da asil kabul edilen taşlar listesindedir. Görünüşü ile kıymetini belli eden bu değerli taş, uzun yıllardır bay bayan fark etmeksizin herkesin hayatında var olan bir taştır. Kristal şeklinde olan peridot taşı, hakkında efsaneler söylenen özel bir taştır. Bu özelliği ile hemen herkesin ilgisini çekmektedir.

Hem sağlık hem de mutluluk getirdiğine inanılan bu özel taşın, bir süre elinizin altında olmasıyla birçok şeyin değiştiğini görebilirsiniz. Her şeyden önce kullanıcısına şans getiren bir taştır. İşinizde ya da aile hayatınızda sorunlar baş göstermişse bu mutluluk taşını muhakkak bulundurmalısınız. Kısa süre içerisinde şans yüzünüze gülecek, her şey dilediğiniz gibi olmaya başlayacaktır.

Peridot Nedir?

Peridot taşı Yunancada peridona olarak bilinen bir taştır. Türkçe karşılığı ise bol vermek anlamındadır. Bu açıdan halk arasında bereket ve çoğalmak anlamını karşıladığı bilinmektedir.

Doğada ender bulunan bu kıymetli taş, yağsı bir parlaklığa sahiptir. Bu açıdan hem şeffaf hem de kendi rengini yansıttığını görmek mümkündür. Dokunduğunuzda yağı andıran kaygan bir yapıya sahiptir.

Derin araştırmalar sonucunda bulunabilen peridot rengi ile huzur ve sükûnet veren bir taştır. Bu nedenle hayatı sıkıntılı geçen kişilere sık sık önerilmektedir.

Peridot Taşının Tarihçesi

Peridot taşı denildiğinde akla gelen en eski tarihi bilgi ateş tanrıçası Pele’dir. Havaide yöresel bir inanışa göre peridot taşları ateş tanrıçası Pele’nin gözyaşlarıdır. Bu nedenle son derece kıymetli ve özel bir taştır. Bir süre hüzün taşı olarak kabul görse de daha sonra mucize taşlar olarak anılmıştır.

Eski Mısır döneminde mücevher sanatında kullanılan peridot taşı kraliyet ailesinin sembollerinden bir tanesidir. Armağan edilebilecek en kıymetli mücevherler arasında kabul edilmektedir.

Klasik dönemden itibaren varlığı bilinen peridot taşı o zamandan bugüne dek olivin olarak da anılmıştır.

Peridot Taşının Özellikleri

Zümrüt taş grubunun üyelerinden biri olan peridot taşı, doğada tek renk bulunan taşlardandır. Yalnızca yeşil tonlarında olabilen bu kıymetli taş, sedimenter kayaçların ve silisli dolomitlerin başkalaşması sonucunda meydana gelmektedir.

Birbirinden farklı isimler alan peridot taşı, renginin tonları nedeniyle zeytin taşı, zeytuni veyahut krizolit isimlerini de taşımaktadır.  Özel bir yapısı olan bu değerli taşın dünyada nadiren bulunduğu tespit edilse de Mars araştırmalarında da dikkat çektiği görülmektedir.

Yapılan incelemeler sonucunda Mars’ta bulunan peridot taşı tüm özellikleri ile dünyadakinin benzeridir.

Peridot Taşının Kimyasal Özellikleri

Peridot taşının, erimiş meteoritlerden meydana geldiği düşünülmektedir fakat bir meteorit taşı olan moldavit taşı ile karıştırılmaktadır. Peridot taşı, (Mg, Fe)2SiO4 kimyasal formülünden meydana gelmiştir.

Peridot taşının ortaya çıkabilmesi için silis bakımından yoksun olan gabro, dünit, bazalt ve troktolit gibi magmatik kayaçların birleşmesi gerekmektedir. Bununla beraber peridot taşının ortaya çıkabilmesi, rengini bulabilmesi için magnezyumlu sedimenter kayaçların, dolomitlerin başkalaşması da lazımdır. Bu şekilde peridot taşı meydana gelmektedir.

Peridot Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Peridot taşı en çok Burma ve Avustralya’da çıkarılmaktadır. Bu 2 ülkeyi Norveç, Brezilya ve Çin takip etmektedir. Nadir bulunan, bulunduğu yerde az miktarda olan bu özel taş, Meksika, Kenya, Pakistan ve Sri Lanka’da da çıkarılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Tanzanya ve ABD’de de peridot taşı çıkarılmaktadır.

İlk olarak Kızıldeniz’in Zebercet Adası’nda bulunan peridot taşı, bu keşiften sonra zebercet adını almaya başlamıştır. Halk arasında bu isimle alışılagelmiştir.

Peridot Taşının Fizyolojik Faydaları

Peridot taşının bu denli sevilmesinin temel nedeni yaşlanmayı geciktirmesidir. Üstelik kullanan binlerce kişinin memnuniyet ifadeleri de dikkatinizi çekecektir.

Hücre yenilenmesi konusunda oldukça etkili olan peridot taşı, kişinin vücudunu yenileme etkisine sahiptir. Yaşınız ilerledikçe meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar peridot taşıyla yavaşlamaktadır.

Böbreklerin çalışma düzenini muhafaza eden peridot taşı, oluşabilecek tüm hastalıklara çözüm olmaktadır. Kum dökme, mikrop kapma gibi sorunlar oluşmaması için peridot taşını üzerinizde taşımanız gerekmektedir. Daha sağlıklı bir metabolizma için etkili ve güçlü bir taştır.

Peridot Taşının Karaciğere Faydaları

Peridot taşı, karaciğer hastalıklarına çözüm olan bir taştır. Özellikle yağlanma sorunu ile karşı karşıya geldiğinizde peridot taşını kullanabilirsiniz.

Uzun süre karaciğer sorunlarıyla mücadele edenlere peridot taşı masajı önerilmektedir. Karaciğerinizin üzerinde yapacağınız bu masaj ağrı ve acılarınızı da azaltacaktır.

Peridot taşından istenildiği gibi sonuç alınabilmesi için her masaj sonrasında uyku için de kullanılmalıdır. Uyumadan 1 saat önce karaciğeriniz üzerinde bekletmeli daha sonra yatmalısınız. Bir süre sonra iyileştiğinizi kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Peridot Taşının Psikolojik Faydaları

Peridot taşı ayrı ayrı pek çok dinde anlatılmış, özel bir taştır. İslamiyet dininde inanışa göre zebercet taşının ruhsal korku ve endişelere son verdiği bildirilmiştir. Aynı şekilde Hristiyanlıkta da peridot taşı denildiğinde rahatlama ve huzur kelimesi akla gelmektedir.

Kişinin olduğu ortamda huzursuz ve mutsuz olması durumunda peridot taşı önerilmektedir.

Kalp sıkışması, panik atak, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi pek çok probleme peridot taşı ile karşı koyabilirsiniz.

Üzerinizde devamlı taşıdığınız bu özel taş, sizi olumsuz enerjilerden arındıracak, korkularınızdan sıyrılmanızı sağlayacaktır. Üstelik kısa süre içerisinde ortaya çıkan özgüven ve rahatlama sizi dahi şaşırtacaktır.

Peridot taşının bulunduğu evlerde sükûnet ve huzur hâkimdir. Ev aksesuarlarınız arasında peridot taşı da tercih ederseniz evinizde dilediğiniz huzuru bulabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM