Mercan Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Mercan Nedir? Özellikleri Ve Faydaları

Yüzyıllar boyunca toprağın altında bulunan mercan popülerinin kireçlenerek bazı organizmalar tarafından bir araya gelmesine mercan ismi verilmektedir. Mercan taşı modern çağın en gözde en popüler taşları arasında yer almaktadır.

Oldukça kıymetli, değerli taşlar arasında kabul edilmektedir. Bu derece kıymetli sayılmasının temel nedeni çok eski ve kıymetli bir yapısı olmasındandır. Bununla beraber mercanın insan sağlığı üzerinde çok yönlü etkileri bulunmaktadır. Özellikle psikolojik açıdan sorun yaşadığınız, zor durumda olduğunuz bir dönemse mercan taşı size kendinizi çok iyi hissettirecektir.

Evinizde, kullandığınız aksesuarlarda mercan taşı bulundurmanız hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan yardımcınız olacaktır. Enerjinizi yükseltecek devamlı iyi hissetmenizi mümkün kılacaktır. Bu nedenle mercan taşı dünya üzerinde en çok kullanılan taştır.

Mercan Nedir?

Doğada kendiliğinden var olan ve oldukça kıymetli kabul edilen mercan taşı, ticari amaçla kullanılan taşlardan bir tanesidir. Çoğunlukla şifalı taş olarak tanındığı için bu alanlarda yaygınlık kazanmıştır.

İşlenerek piyasaya sürülmüş bir süre sonra pek çok kişiye iyi gelmiştir. Bununla beraber dekorasyon malzemesi olarak tasarlandığı ve hemen her evde yer aldığı da bilinmektedir.

Pek çok dinde bahsi geçen şifalı taşlardan biri olan mercan, Kuran-ı Kerim’de de bahsedilen taşlardandır. İnsan doğasına uygun, fizyolojisine ve psikolojisine sağlık kazandıran bir yapısı vardır.

Mercan Taşının Özellikleri

Mercan taşının en değerli ve kıymetli olan rengi kırmızıdır. Kırmızı mercan dışında pembe, turuncu, şeftali gibi pek çok tonu olduğu bilinmektedir.

Pek çok yerde kırmızı mercana denk gelinse de gerçekliğinden şüphe edilmelidir. Bunun temel nedeni kırmızı mercanın çok nadir bulunmasıdır. Bu derece kıymetli olduğu için imitasyonlarının çok fazla olduğu bilinmektedir.

Mercan taşının süreç içerisinde bakıma ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Uzun süre bakım yapılmadan kullanılan mercanlar, güç kaybına uğramaktadır. Bu nedenle ara ara bakılmalı, temizlenmelidir.

Mercan Taşının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Mercan taşının bakım zamanı geldiğinde temiz ve tuzlu olan bir suyun içerisinde yıkanması gerekmektedir. Hareketli tuzlu su içerisinde güzelce temizlenen bu taşın yalnızca eldiven takılarak kibar hareketlerle temizlenmesi gerekmektedir.

Yıkama sonrasında renk değişimi gözlemlenmiş ise bu durumda deniz suyunun içerisinde bekletilerek temizlenmesi önerilmektedir. Her ayın aynı günü gece boyunca deniz suyunun içinde kalmalıdır.

Mercan Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Mercan taşının çıkarıldığı yerler değerli ve yarı değerli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çok değerli olan noktalar, Afrika’da ve Avustralya’da bulunmaktadır. Bu iki ülkenin kıyı kenarlarında mercan taşları kırmızı ve en değerli olanlarından çıkarılmaktadır.

Avusturalya ve Afrika dışında Japonya kıyıları da mercan taşının yoğun olduğu kıyılardır. Bunun yanında Brezilya, Sri Lanka su kenarlarında da mercan taşlarına ait yataklar bulunmaktadır. Bu bölgelerde çıkarılan mercan taşı, işlenerek tüm dünyaya ithal edilmektedir.

Mercan Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Mercan taşı, insan vücudu için son derece önemli bir taştır. Bu nedenle evinizde bulunması, sağlığınız için etkili olacaktır. Bilhassa kalp ve damar hastalığı sıkıntısı olanlara mercan taşının büyük bir faydası dokunmaktadır.

Kalbin düzensiz ve sorunlu atması, kan pompalamasıyla ilgili sorun yaşanması mercan taşı sayesinde düzelebilmektedir. Bununla beraber damar yollarınızda herhangi bir hastalık varsa bu taş sayesinde atlatabilmeniz mümkün olacaktır.

Cildi gençleştiren mercan taşı, insan vücudunu saran tüm hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde cildiniz daha gergin daha canlı ve ışıltılı görünmektedir. Buna bağlı olarak mercan taşının yaşlanma karşıtı, vücut yenileyici olduğunu söylemek mümkündür.

Mercan Taşı Sedef Hastalığına İyi Gelir mi?

Mercan taşının en faydalı olduğu noktalardan biri sedef hastalığıdır. Cilde iyi gelen ve yenileyen bu özel taş, deri hastalıklarına da çözüm olabilmektedir.

En faydalı olduğu cilt hastalığı ise sedeftir. Düzenli olarak mercan taşı masajı yapmanız durumunda cilt deriniz kendini yenilecek, tazelendiği için hastalığı üzerinden atacaktır.

Mercan Taşının Sindirim Sistemine Faydaları

Mercan taşının insana en iyi geldiği noktalardan bir tanesi de sindirim sistemini iyileştirmesidir. Sindirim bozukluğu, kişinin yaşam kalitesini düşüren devamlı huzursuz ve keyifsiz olmasına neden olan bir rahatsızlıktır.

Evinizin birkaç noktasına kırmızı mercan taşı koyduğunuzda sindirim rahatsızlıklarınızın da son bulduğunu fark edeceksiniz.

Hem kendinizi daha iyi hissedecek hem de yediklerinizin sorun olmaktan çıktığını göreceksiniz. Bunun için mercan taşını evinizde ve üzerinizde taşımanız gerektiğini unutmamalısınız.

Mercan Taşının Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Mercan taşı, insana her şeyden önce ekstra özgüven veren bir taştır. Enerjinizi yüksek tuttuğu için kendinizi devamlı iyi ve güzel hissetmenizi sağlamaktadır. Bununla beraber kişinin çevresi ile iletişiminde mercan taşının yeri çok başkadır. Diyalog kurmanızda, çevrenize kendinizi anlatmanızda oldukça etkili olan bir taştır.

Hayatınızla ilgili karar alırken mercan taşının enerjisinden faydalanabilirsiniz. Sizin doğru olanı seçmeniz üzerinde etkisi olacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca mercan taşının bazı dönüm noktalarında yüksek enerjiyle size yardım edeceğini de unutmamalısınız.

Mercan Taşı Konsantrasyon Arttırır mı?

Mercan taşı, kendinizi iyi hissetmeniz için olumlu enerji gönderen taşlardan biridir. Gün içinde dikkatinizi toplayamadığınız, odaklanamadığınız ve kötü hissettiğiniz zamanlarda bu taştan enerji alabilirsiniz.

Mercan taşı özellikle çalışma hayatında odaklanma sorunu yaşayanlara çok iyi gelmektedir. Bununla beraber okula giden çocuklarınızın konsantrasyon sorunu varsa mercan taşı ile bu sorunu aşabilirsiniz. Çocuk odasına koyduğunuz bu taş ile çocuğunuzun çalışma hayatını düzene sokabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM