Lacivert Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Lacivert Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları

Yeryüzünde kolay bulunabilir olmasına rağmen pahalı bir taş olan lacivert taşı, yuvarlak hatları ve altın sarısı lekeleri ile dikkat çekmektedir. Dünya genelinde bir diğer adı da lapis lazulinidir.

Gökyüzü taşı anlamını taşıyan lacivert taşı sonsuz evrenin yüceliğini ve kişinin güven duygusunun gelişmesine katkı sağlar. Eski çağlardan beri birçok uygarlık tarafından kullanılmış olan lacivert taşı birçok amaç için sığınılan kıymetli taşlardan biri olmuştur. Lacivert taşı oluşumundan içinde yer alan sarı kısımların fazla olması bu taşın daha değerli olduğunu göstermektedir. Doğada birden fazla mineralin bir araya gelmesi ile oluşur ve kendine özgü rengini de oluştuğu minerallerden almaktadır.

Lacivert Taşı Nedir?

Sertlik derecesi 5 ile 6 arasında değişen lacivert taşı Rusya, Şili, Afganistan ve Mısır gibi ülkelerden çıkarılmaktadır.

Kullanan insanların çakralarını açma konusunda etkisi yüksek bir taş olmasına karşın sürekli kullanılması önerilmemektedir. Sürekli kullanıldığı takdirde lacivert taşının etkisinin azalması söz konusudur.

Lacivert Taşının Özellikleri

İyileştirme gücü son derece yüksek olan taşlardan lacivert taşı üçüncü gözün açılmasında etkilidir. Aynı zamanda boğaz çakralarının da dengede kalmasına yardımcı olur. Lacivert taşından yapılmış aksesuarların kullanılması ruhsal anlamda uyanık kalmayı sağlar.

Lacivert taşı Eski Mısırlı kadınlar döneminde toz haline getirilerek göz farı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise ruhsal ve zihinsel sağlığa olan faydaları keşfedilmiş ve çoğunlukla iyileştirici bir unsur olarak tercih edilmektedir.

Gerçek Lacivert Taşı Nasıl Anlaşılır?

Sağlığa bu denli faydalı bir taşı kullanırken sahtelerinden uzak durmak son derece önemlidir. Genellikle görüntülerinden ele veren sahte taşlar, lacivert taşının parlak ve kendine has benekli görüntüsünü çok fazla gösterememektedir.

İçeriğinde bulunan beneklerin yoğunluğu da gerçek lacivert taşını anlamanın yollarından biridir.

Gerçek ve sahte ayrımını dış görünüşüne bakarak anlayamayanlar taşı kırarak da kalite kontrol yapabilirler. Boyama işlemi ile gerçeğinden ayırt edilemeyen ürünlerin iç kısımları gerçeğini yansıtmadığı için kolayca anlaşılabilir.

Piyasa da çok miktarda bulunan sahte ürün satıcılarına karşı güvenilir yerleri tercih etmek her zaman için gerçek taşlarla karşılaşmayı mümkün kılacaktır.

Lacivert Taşını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsan üzerindeki etkisi çok fazla olan lacivert taşı kullanımı sırasında dikkat gerektirmektedir. Herkeste aynı etkiyi göstermese de bünyesi hassas olan kişilerde baş dönmesi gibi yan etkilere maruz bırakabilir.

Lacivert taşı konum olarak boğaz ya da göğüs kafesinin olduğu yerde taşınmalıdır.  Birçok amaç için tercih edilen bir taş olarak sürekli taşınması vücudun bu taşa bağışıklık kazanarak etkilerinin azalmasına neden olur.

Lacivert Taşının Faydaları

İnsanın ruhsal ve fiziksel sağlığı arasında dengeyi kurmayı sağlayan lacivert taşı, olası dengesizlik sonucu oluşan depresyon ve aşırı stres gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Her yaştaki insanın kullanabileceği bir taş olarak küçük yaştaki çocuklar da gönül rahatlığı ile kullanarak korkularından kurtulabilirler.

Lacivert Taşının Fiziksel Faydaları

Lacivert taşının uyumlu olduğu çakralarında kullanan kişilerin fiziksel yeteneklerinin gelişmesi sağladığı başlıca faydalardan biridir. İskelet sisteminin daha sağlam olmasına katkı sağlayan lacivert taşı kemik yapısının da güçlenmesini sağlar.

Tansiyon sorunu ile doğal yoldan mücadele etmek için doğadaki en etkili taşlardan biri lacivert taşıdır. Aynı zamanda çalışmayan tiroid bezlerinin de sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Vücudun birçok yerindeki ağrıları dindirme konusunda etkili olan lacivert taşı migreni azaltma konusunda son derece etkilidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan solunum yolları rahatsızlıklarını iyileştirmeye birebirdir. Göz ve kulak sağlığı için en uygun taşlardan biri olarak sürekli bilgisayar başında çalışanların göz yorgunluğunu almaktadır.

Lacivert Taşının Psikolojik Faydaları

Depresyon ile mücadele etme konusunda doğal yollar arayanlar için lacivert taşı üst düzey etkisi ile mutlaka yararlanılması gereken bir taştır. Kişisel karaktere direkt olarak etki eden taş sorumluluk duygusunun fazlasıyla gelişmesini sağlar.

İçsel düşüncelerin akıl yolunda ilerlemesini sağlar ve zihinsel anlamda genellikle aydınlanmak için kullanılır. Kaygının ve stresin azalmasını sağlayan lacivert taşı kararsızlıklarında önüne geçme konusunda etkisini göstermektedir. Kendini sürekli halsiz ve yorgun hissedenlere doğal olarak canlılık kazandırır.

Lacivert Taşı Nasıl Temizlenir?

Lacivert taşı sürekli kullanıldığı takdirde etkisini azaltma özelliğine sahiptir. Olumlu yararlarından kesintisiz yararlanmak amacıyla sürekli üzerinde taşıyanların ise sık sık temizleme işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.

Temizleme işlemi sayesinde lacivert taşının etkisini artırması ve sahibine daha çok fayda vermesi söz konusudur. İşlenmemiş ve aksesuar şeklinde olan taşları sabunlu su ile yıkamak doğru değildir. En etkili lacivert taşı temizleme yöntemi güneşin altında yarım saat kadar bekletmek olacaktır.

Su ile temizlenen lacivert taşında matlık meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bunun için ilk günkü etkisinde olmasını sağlamak için güneş ışınları yeterli bir yöntemdir.

Lacivert Taşı Nasıl Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan lacivert taşı asırlardan beridir sağlıktan güzelliğe kadar birçok alanda kullanılmıştır. Sevgi ve huzur getirdiğine inanılan bir taş olduğu için toz haline getirilmiş ya da şekli bozulmamış doğal taşları evin içinde bulundurulması önerilmektedir.

İş yaşamında ilerlemek isteyenlerin iş yerlerinde, sağlık isteyenlerin aksesuar olarak üstlerinde taşımaları lacivert taşını kullanmanın en ideal yollarıdır. Alın bölgesindeki çakraları da uyarıcı etkisi vardır. Bu sayede zihnin açık kalmasına yardımcı olma özelliği vardır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM