Penfloks 500 Mg Ne İşe Yarar?

Penfloks 500 Mg Ne İşe Yarar?

Penfloks 500 mg ne işe yarar? İçeriğimizde Penfloks nedir? incelerken içeriğindeki etken madde, muadili gibi konulara değineceğiz. Ayrıca Penfloks 500 mg yan etkileri, alkol ve diğer ilaçlarla etkileşimi hakkında da bilgi vereceğiz.

Penfloks Nedir?

Penfloks etken maddesi Flukloksasilin olan antibiyotik ilaçlardan birisidir. Her tablette 544 mg Flukloksasilin Sodyum Monohidrat bulunur. Bunun 500 mg’ı ise; Flukloksasilin’dir. Yardımcı madde olarak ise; magnezyum stearat, metil alkol, laktoz monohidrat ve nişasta mevcuttur.

Penfloks 500 mg muadili olarak Penfloks 250 Mg kullanılabilir. Bu ilaç tablet değil toz formda olduğu için hap formundaki ilaçları yutarken zorlananlar tarafından kullanılabilir. Ayrıca FLIX 1 gr 1 ampul de kullanılabilecek Penfloks eşdeğer ilaçlardandır.

Penfloks 500 Mg Ne İşe Yarar?

İlacı kullanmaya başlayanlar öncelikle “Penfloks ne için kullanılır?” sorusunu sormaktadır. Penisilin tipi bir antibiyotik olan Penfloks 500 Mg farklı hastalıkların tedavisi için kullanılabilir.

 • Enfeksiyon kapan yaralar, bir süredir geçmeyen çıbanlar, apseler ve yanıklarda oluşan enfeksiyonlar Penfloks 500 Mg kullanım alanlarının başında yer alır.
 • Çocuklarda yaşanan kızarıklık ve döküntülerle kendisini gösteren impetigo adı verilen bakteri kaynaklı hastalığın tedavisinde kullanılabilir.
 • Sinüzit ve beraberinde ortaya çıkan baş ağrılarında faydalanılabilir.
 • İltihap kaynaklı farenjit tedavisinde sıklıkla kullanılır.
 • Dış ve orta kulakta oluşan iltihaplanmalara karşı etkilidir.
 • Ekstra olarak idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak iltihapları ve septisemi tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır.
 • Herhangi bir sorun olmamasına rağmen ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için de doktor tarafından reçete edilebilir.

Penfloks 500 Mg Nasıl Kullanılır?

Penfloks 500 mg kullanımı ile ilgili doktorunuzun önerilerini dinlemelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli konu ilaç bitmeden tedavinizi yarım bırakmamanızdır. Unutmamalısınız ki yarım bıraktığınız antibiyotikler vücudunuzun antibiyotikler karşı direnç kazanmasına neden olabilir.

Penfloks 500 mg aç karnına tüketilmesi gereken bir ilaçtır. Yemekten 30-60 dakika önce kullanabilirsiniz. Doz ayarlaması doktor tarafından yapılmalıdır. Ancak normal şartlarda yetişkinlerde günlük 250 mg’lık 4 doz önerilir. Dozların eşit aralıklarla alınması önemlidir. Kemik enfeksiyonu gibi ciddi durumlarda doktor önerisiyle günlük 8 grama kadar çıkarılabilir.

 • 6 aya kadar bebeklerde sarılık oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle doktor kar/zarar durumu göz önünde bulundurarak tedavisi düzenler.
 • Alerjik yapınız varsa kontrollü olmanızda fayda vardır.
 • İlacı kullanmaya başlamadan önce penisilin alerjiniz olup olmadığının kontrol edilmesi önemlidir.
 • Beraberinde farklı penisilin grubundan ilaçlar kullanılmamalısınız.
 • Karaciğeri yorduğundan dolayı karaciğerinde anormal sonuçlar olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.
 • Penfloks 500 mg kan ve idrar tetkiklerini etkileyebilir. Bu nedenle doktorunuza bilgi vermeyi unutmayın.

Penfloks Yan Etkileri

Penfloks 500 mg içerisinde laktoz bulunur. Bu nedenle eğer şeker çeşitlerinden birisine karşı intoleransınız varsa muadillerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Penfloks 500 mg yan etkileri arasında alerji ve ishal yer alır. Ayrıca sarılık, cilt kızarıklıkları ulaşabilir. Böbrek iltihabı, eklem ağrıları, ateş, miyalji ve deri döküntüleri nadir görülen yan etkiler arasında yer alır. Bu yan etkilerle karşılaştığınız takdirde doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Penfloks Alkol Etkileşimi

Penfloks alkol ile etkileşime girmeyen bir ilaçtır. İlacın yardımcı maddeleri arasında da metil alkol bulunur. Ancak yine de vücudunuzda enfeksiyon varken alkol tüketmemenizde fayda vardır.

Penfloks Kaç Yaşında Kullanılır?

Penfloks 500 mg 6 ay ve üzeri çocuklardan 50 yaşa kadar bireyler tarafından doktor kontrolünde kullanılabilir. 50 yaş üzeri yaşlılar için önerilmemektedir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında sorun olan kişilerin ekstra tedbirli olması gereklidir.

Penfloks Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Penfloks 500 mg az miktarda da olsa anne sütüne geçebilir. Bu nedenle genel olarak emzirme döneminde kullanılması önerilmese dahi doktorunuz ilaç kullanımı konusunda karar verecektir. Hamilelik döneminde yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Penfloks Fiyat

Penfloks fiyat durumu sürekli değişmektedir. Penfloks fiyat 2022 yılı için 62 TL olarak bilinmektedir. Reçetesiz kullanılması mümkün değildir. Doktor reçete ettiğinde devlet tarafından bir kısmı karşılanmaktadır.    

Penfloks 500 Mg Yorumlar

Penfloks 500 mg yorumlarına bakıldığında ilacın yan etkilerinin minimum olduğu görülmektedir. Özellikle farenjit ve solunum yolları hastalıkları için etkili olduğu söylenmektedir. Ancak Penfloks 500 Mg kullananlar yorumlarını çok fazla paylaşmamıştır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM