Uyku Nasıl Giderilir? Uyku Açma Yöntemleri

Uyku Nasıl Giderilir? Uyku Açma Yöntemleri

Uyku nasıl gider, uykumu açmak için ne yapmalıyım sorularının cevapları sık sık sorulmaktadır. Çoğu zaman ders çalışmak, gece vardiyasına kalmak veyahut işleri yetiştirememek sebebiyle uykunuzu dengelemekte zorlanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uyanık kalmak için kendinize yeni yöntemler bulmanız son derece önemlidir.

Kişinin kendini tanıması, uyanık kalması bakımından önemlidir. Her vücudun alışkanlıkları farklıdır kimileri film izlerken uyuyakalmaya bayırken kimileri film izleyerek uykusunu kaçırır. Bu noktada size düşen önce kendinizi bilmek daha sonra aklınıza gelebilecek tüm yöntemleri denemektir.  Uyku açma yöntemlerini uygulayarak kendinizi uyanık tutabilecek uygun bir teknik bulmanız uzun sürmeyecektir.

Uyku Nasıl Gider?

  • Uyku nasıl açılır sorusunun ilk cevabı oldukça klasiktir. Çok uyumanız, uykunuzu almanız gerekir. Özellikle vücudunuzun ihtiyacı olan saatlerde yatmanız, uykunuza doymanız bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Bu bakımdan dengenizin şaşmasına izin vermemeye gayret göstermelisiniz.
  • Uyku açmak için ilaç almak da bir yöntemdir. Ne var ki bu yöntem çok ağır uyku rahatsızlığı olan kişiler için önerilmektedir. Gerekli tahlil ve incelemeler yapıldığında neden çok fazla uyuduğunuzu öğrenmeniz mümkündür. Sonrasında doktor yardımıyla bu sorunun üstesinden gelmeniz kolaydır.
  • Uyku nasıl açılır onedio gibi platformlarda sık konuşulan bir konudur. Hemen herkesin fikir beyan ettiği bu önemli konuda dikkat etmeniz gereken sizin farklı olduğunuzdur. Herkesin denediği yöntemler sizde işe yaramayabilir bunun için her zaman yedek plan yapmanız gerekir. Kişisel uyku kaçırma yöntemi bulmanız bu bakımdan önemlidir.

Oksijen Uykuyu Dağıtır mı?

Ders çalışırken uykuyu ne açar sorusunun cevabı oksijendir. Temiz hava her zaman uyku dağıtmaya yardımcıdır. Ders çalışırken, iş yaparken veyahut herhangi bir nedenden uyumamanız gerekirken oksijen size büyük oranda yardımcı olacaktır. Bunun için yapmanız gereken uyumamanız gerektiğinde dışarı çıkmaktır.

Özellikle kış günlerinde yalnızca balkona çıkmak dahi uykuyu dağıtmak için yeterli olabilmektedir. Kişi uykunun getirmiş olduğu miskinliği de mahmurluğu da açık hava sayesinde kolayca atabilmektedir. Bu bakımdan birkaç dakika dışarıda kalmak, uykunuzu dağıtmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Ortam Değişikliği Uyku Kaçırır mı?

Çay kahve dışında uyku açma yöntemleri arıyorsanız ortam değişikliği de size yardımcı olabilir. Ortam değişikliği büyük bir değişiklik olmak zorunda değildir.

Çalıştığınız masada uykunuz ağırlaşmaya başlamışsa gürültü yapmadan sandalyenizi alıp daha geniş bir alana yönelmelisiniz. Tercih ederseniz masanızla beraber başka bir köşeye de taşınabilirsiniz.

Fırsatınız varsa değişikliği odalar arasında da yapabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz ve çok sık kullanmadığınız odalara geçiş yaptığınızda dikkatiniz dağılacak ve uyku durumunda azalma olacaktır.

Bir süre bu değişiklikten faydalanıp rahatlıkla çalışabilirsiniz. Uyku kaçırmak için aynı yerde sabit kalmak çok sık önerilen bir yöntem değildir. Bu nedenle sık sık gezinti yapabilirsiniz.

Soğuk Duş Uykuyu Azaltır mı?

Uyumamanız gerektiğinde duş da en az diğer yöntemler kadar etkili olacaktır. Özellikle gece saatlerinde etkili olan uyku ağırlığı birkaç dakikalık duş sayesinde dağıtılabilmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için yapmanız gereken soğuk su kullanmaktır.

Uyku çok yoğun hissedilmeye başlandığında hemen soğuk bir duşun altına girmelisiniz. Ense ve baş kısımlara değen soğuk su hafif bir adrenalin salgısına yol açacaktır. Dolayısıyla vücut uyanacak ve tetikte olmaya başlayacaktır. Bu durum en az 1-1,5 saat kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Suyun sıcak olması ise tam tersine uykunuzu ağırlaştırabilir bu nedenle duş almak değil, soğuk suyla duş almak yardımcı olmaktadır.

Enerji İçecekleri Uyku Dağıtır mı?

Özellikle gençler tarafından çok sık tüketilen enerji içecekleri vücudu uyarma konusunda etkili olabilmektedir. Gün içinde okul sıralarında, konferanslarda, toplantılarda ya da gece çalışmalarında uyku problemi yaşayanlardan biriyseniz enerji içecekleri yardımcı olacaktır.

Enerji içeceklerinin kan akışını hızlandırması, vücuda ivme kazandırması uyku dağıtma konusunda çok etkili olmaktadır. Bu bakımdan sık sık olmasa da tüketilmesi önerilebilmektedir.

Markaya göre değişiklik göstermekle beraber enerji içecekleri, içinde kafein bulunduran ürünlerdir. Kafeinin de doğrudan uyku üzerinde etkili olduğu görülmektedir.

Çoğu kafein markasının içinde 70 ila 85 mg arasında kafein oranı bulunduğu görülmektedir.

Uyku Arası Vermek Uykunun Gitmesini Sağlar mı?

Uyku arası vermek, çalışma sürecinin içinde uyumaktır. Uyumak için kapanan göz kapaklarınıza daha fazla işkence etmeyip biraz mola verebilirsiniz. Eğer yattığında kalkabilen biriyseniz en fazla 15-20 dakika uyumak kendinize gelmenize yardımcı olacaktır.

Birçok kişi uyku arası vermeyi tehlikeli bulur. Uyuduğunda bir daha uyanamayacağından endişe eder ancak işiniz varsa vücudunuz kendiliğinden kalkacaktır. Siz yine de tedbir

amaçlı saatinizi kurabilirsiniz ancak 15 dakikalık kısa bir uyku, yoğun uyku ihtiyacınızın dağılmasını sağlayacaktır.

Yemek Uykunun Dağılmasına Yardım Eder mi?

Uyanık kalmak, uyumamak gibi bir amacınız varsa yemek yemeği de tercih edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey atıştırmaktır.

Uykunun yoğun olarak hissedildiği anlarda birkaç atıştırmalık tüketmek hem dikkatinizin dağılmasını sağlayacak hem de uykunuzun kaçmasına yardımcı olacaktır.

Yemek yemekten kasıt ağır ve hamur işi olan besinler değildir. Daha çok aperatif ve sağlıklı olan besinlerdir. Meyve, meyve salatası, kepekli ekmekle hazırlanmış sandviç yardımcı olacak besinler arasında yer almaktadır.

Kalabalık Çalışmak Uykunun Kaçmasına Yardım Eder mi?

Yalnız başınıza loş bir ışıkta çalışıyorsanız uykunun bastırması son derece doğaldır. Bu uyku sorunsalını aşabilmek için yapmanız gereken kalabalık bir ekiple çalışmaktır.

Arkadaşlarınızla beraber olduğunuzda uykunuzun gelme ihtimali çok daha azdır. Yalnızca çalışma durumlarında değil her durumda kalabalık ekiple bir arada olmak sizi uyanık tutacaktır.

Tartışmalı, sohbetli beraber bir plan oluşturulduğunda uykunun dağılması da son derece mümkün olacaktır. Bu bakımdan yanınızda muhakkak birkaç kişi bulundurmalısınız. Bu sayede zamanı daha verimli kullanıp uykuya yenik düşmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

Nefes Egzersiziyle Uyku Dağıtılır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda nefes egzersizlerinin de uyku dağıtma konusunda çok etkili olduğu görülmektedir. Bu bakımdan kişinin uykusunun yoğunlaştığı anlarda 10 kez derin nefes alıp bırakması önerilmektedir.

Vücuda giren oksijeni arttırmak, kan dolaşımını daha düzenli hale getirecektir. Yüklü oranda arka arkaya alınan oksijen sayesinde uyku açılacak ve kişi kendini biraz daha uyanık hissedecektir.

Nefes egzersizi, uykunun en derin hissedildiği anlarda kullanılmalıdır. Sık sık kullanılması baş dönmesine neden olabileceği için gerçekten gözleriniz kapandığında tercih etmelisiniz. Bu sayede kendinizi daha dinç hissetme şansına sahip olabilirsiniz.

Arka arkaya 5 adet derin nefes alıp vermeli sonrasında 1 dakika beklemelisiniz. Yeterince bekledikten sonra 5 kez daha arka arkaya nefes alıp vermelisiniz. Bu yöntemle beraber kendinizi çok daha uyanık hissedersiniz.

Oyun Oynamak Uykuya Engel Olur mu?

Uyumaya engel olabilmek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de oyunlardır. Çalışmanız gerekirken uykunuz geliyorsa bu durumda zaman kaybetmeden molalar düzenlemelisiniz. Bu mola arasında oyun oynamak en doğru tercih olacaktır.

Adrenalini yüksek, keyif veren, sizi heyecanlandıran oyunlara öncelik tanırsanız uykunuzun dağılma ihtimali çok daha yüksek olur. Bu süreci değerlendirmek için oyun saatlerini doğru ve kontrollü şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kendinizi kaptırıp oyunla zaman kaybetmek yerine yarım saat oyun arası vermeniz yeterli olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM