2016 Yılının En İyi Kitaplarından Mutlaka Okumanız Gereken 14’ü

2016 Yılının En İyi Kitaplarından Mutlaka Okumanız Gereken 14’ü

Kitapseverler için hazırladığımız 2016 yılının en iyi kitaplarına yer verdiğimiz liste, mutlaka okumanız gereken kitaplardan oluşuyor. En çok beğenilen ve okunan bu eserler arasında gözünüzden kaçanlar varsa fark etmeniz için faydalı olacaktır.

2016 yılı hiç şüphesiz hem ülkemiz hem de dünya açısından son derece önemli yıllardan bir tanesiydi. Ülkemizde daha ziyade siyasi içerikli kitaplar çıksa da, terör ve askeri olayların bizleri ümitsizliğe itmemesini ve hayal dünyamızı baltalamamasını umuyoruz.

Hem dünya hem de Türk edebiyatında pek çok değişik eserin verildiği geçtiğimiz yılda, Türklerin bilimkurgu sektörüne giriş yapmaları, en olumlu gelişmeler arasında sayılıyor.

Sizin için 2016 yılında çıkan en iyi 14 kitabı derledik. Mümkün oldukça farklı kitap türlerine yer vermekle beraber, sizin de farklı önerileriniz varsa ve “Bu kitapları mutlaka okumalısınız.” yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Geliş

Ted Chiang’ın kaleme aldığı ve Monokl yayınlarından piyasaya sürülen bu kitapta Çağlar Kitabı’nın eşsiz güçleri konu alınıyor. Çağlar Kitabı geçmişten geleceğe uzanan ve içinde her insanın hayatının yazıldığı binlerce yıllık bir eser. Eğer orada kendi kaderinizi görseydiniz, değiştirmek için bir şeyler yapabilir miydiniz?

Ve Tanrı Buyurdu: Konuşmamız Lazım

Pegasus yayınlarından çıkan Hans Rath imzalı bu kitapta psikoterapist Jakob Jakobi, hayatının dibe batmış bir noktasında tuhaf biri ile tanışır. Bu tuhaf kişi başta yalnızca basit bir palyaço gibi görünse de, aslında kendini Tanrı sanan bir insandır. Jakobi, bu tarz tuhaf hikâyelere asla inanmasa ve uzmanlığı elinden bırakmasa da, adamın üstün yetenekleri karşısında şüphe etmeye başlar.

Mavi Makara

Anne Tyler imzalı bu kitap, The Telegraph’a göre Yılın En iyi Romanı seçilmiş bir eser. Mavi Makara, bir ailede; neşenin, kederin, üzüntünün ama en çok da kıskançlığın yaşanabileceğinin somut bir örneği.

İğne Deliğinden Dünya

Hayatta pek çok kötü şey insanların başına gelebilir ama 9 yaşında bir çocuğun gittikçe kör kalması gerçekten dünyanın kötü bir yer olduğunu gösterir. Bu kötülük ve karamsarlık içinde hem o çocuğa hem de bizlere ilham olan 92 yaşındaki bir kadının, küçük bir çocukla kurduğu bağ ve onu yaşama döndürme öyküsü iç burkan bir ustalıkla anlatılıyor.

Tanrı’nın Tarihi İslam, Hıristiyanlık ve Yahudiliğin 4000 Yıllık Tarihi

Karen Armstrong tarafından yazılan bu güzide eser, tek Tanrı inancı ve aslında bu inançtan kaynaklanan çelişkileri ele alıyor. Herkes Tanrı’ya inanabilir, peki Tanrı inancımız ve ibadetlerimiz ne ölçüde gerçekçi, ne ölçüde doğru? Kitapta tüm bu sorulara naçizane cevaplar sunuluyor.

Minimalist Ebeveynlik

Günümüzde ebeveynler, hep telaşlı, hep yorgun, hep bıkkın. Çünkü hep bir şeylere hep bir yerlere yetişmeye çalışılıyor. Hep daha fazlası isteniyor. Daha büyük bir ev, daha teknolojik bir telefon, çocuklar için daha iyi bir okul. Bu telaş içinde birey olmayı unutmamalı insanlar, kitap tam da bundan bahsediyor.

Bana Sana Ona Dair Öyküler

Mehmet Nezir Gül tarafından kaleme alınan bu eserde kendi yaşamınıza dair pek çok kesit bulabilirsiniz. Adından da anlaşılacağa üzere, toplumun her kesiminden hikayelere yer verilen bu kitap, kimi zaman içinizi ısıtacak, kimi zamansa sizi derin kederlere boğacak. Ne olursa olsun her zaman gerçeği aktaracak.

Pazarları Beni Çok Öp Anne

Maria Teresa Andruetto 9 yaşındaki bir kızın öyküsünü en naif dille anlatmış. Tina boşanmış bir anne babanın çocuğu olan ve babası ile yaşayan ufak bir kızdır. Down sendromlu kardeşi ise annesi ile yaşamaktadır. Her Pazar gördüğü annesinden ve kardeşinden aldığı birer öpücük, sonraki görüşmelerinin sayacını başlatır.

Kör Kuyu

Bu romanında Ali Haydar, modern dünyanın insan hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsediyor. Tıpkı kör bir kuyu gibi, hayatlarımız da gün geçtikçe dibe batıyor ve ne yazık ki sonu karanlık. Kör Kuyu’da gündelik telaş içinde yaptığınız onlarca yanlışı bulabilirsiniz.

 

Veliaht

Filiz Puluç’un kaleminden çıkan bu eser, hem edebi dili hem de duyguları dile getiriş biçimi ile en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor. Veliaht yalnızca duyguların değil, hislerin de dili olmaya adım atıyor. Bir kadın ve bir adam olarak değil, iki insan olarak ele alıyor aşıkları ve bu aşkı da aşk olarak değil, bütünlük olarak değerlendiriyor.

Muhafızlar! Muhafızlar!

Terry Pratchett efsanevi dizinin bu 8. kitabında, ejderhalar, devler veya cüceler ile yetinmeyip sarhoşlar ve genç bakireler ile heyecan katıyor. Fantastik öğeleri tıpkı bir kara roman gibi birleştiren Pratchett, ustalıkla kullandığı dilini bol aksiyonlu bir romanda ispatlıyor. Okuyucuları için ufak sürprizler bırakan yazar, mini aşk öyküleri ile bu tarz bir hikâyenin dahi romantik olabileceğini vurguluyor.

Sende Tutsak Kaldım

Kayıp Günlükler serisinin 3. kitabı olan bu eserde, Chris artık sırları keşfetmeye başlıyor. Fakat öğrendiği bu sırlar ne yazık ki derin pişmanlıkları da yanında getiriyor. Sara ile yollarını ayırma kararı alan Chris, sevdiği birinden böyle kolay vazgeçebilecek mi?

Kripto 15 Temmuz Darbe Gecesi

Helin Şahin, bu kitabında da yakın tarihimizin en üzücü olaylarından biri olan darbe gecesini, ispatlar, tanıklar ve gündeme dair önemli veriler ile betimliyor. O geceye ve sonrasına dair bilinmeyen pek çok gerçeği paylaşan Şahin, FETÖ soruşturması kapsamında önemli bilgiler veriyor.

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens

İnsanların küresel olarak başlattıkları rollerini, yönetici olarak, lider olarak veya köle olarak yaşamalarını irdeleyen Sapiens, insan ırkının asıl evrimini ele alıyor. Hem bilgi hem de okunurluk açısından 2016’nın en önemli yapıtlarından bir tanesi.

YAZAR HAKKINDA

Eser Tekin Eser Tekin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okudum ve fen bilgisi öğretmeni olarak mezun oldum. Ancak belli bir yerde kalmanın bana göre olmadığını anlamam ile beraber öğretmenlik yapmamaya karar verdim. Hayatımı gezip, görerek geçiriyorum. Çoğu zaman gezilerim kamp yaparak, otostop çekerek oluyor. Dinler, kültür ve sanat ilgi alanlarım arasında. Bilgizma.com sitesinde, tecrübelerimi okuyucularla paylaşmayı çok seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kitap Tavsiyeleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM