Son Zamanların En İyi 20 Yabancı Dizisi

Son Zamanların En İyi 20 Yabancı Dizisi

Yabancı dizi severler için hazırlamış olduğumuz son zamanların en iyi yabancı dizilerinden oluşan bu liste sayesinde, yeni başlayacağınız yabancı diziler hakkında doğru kararlar vermiş olacaksınız.

Yabancı diziler, gerek Dünya’da gerekse ülkemizde her geçen gün daha fazla seyredilmeye başlanıyor. Yabancı dizi sektöründe ilk sıraları Amerikan dizileri alsa da İngiltere, Japonya, Kore, Hindistan gibi ülkelerde de oldukça güzel diziler çekiliyor. Özellikle, farklı kültürleri incelemek hoşunuza gidiyorsa zaman zaman farklı ülkelerin dizi ve filmlerine de göz atmakta fayda bulunuyor.

Yabancı dizilerin son yıllarda özellikle ülkemizde popüler olmalarının nedeni, çok daha kısa zamanla yayınlamalarına rağmen çok daha yüksek bütçelerle çekilmiş olmaları. Dünya devi Netflix gibi dizi şirketleri, her bir yapım için milyon dolarlar harcarken, Türkiye dizi endüstrisinde bütçeler düşük. Dolayısıyla hem diziler kalitesiz oluyor hem de süreyi uzatmak için süre bir sürü klişe ile dolduruluyor. Bu klişelerden arınmak için birbirinden ilginç konuları ile yepyeni çıkmış harika dizilere göz atabilirsiniz.

Sherlock

Klasik Sherlock Holmes hikâyesinden farklı anlatım tarzıyla izleyiciyi kendisine bağlayan Sherlock, 2017’de çıkardığı 3 bölümlük son sezonuyla, izleyicilerini kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. Zeki ve kurnaz Sherlock Holmes’un üstün akıl ile çözdüğü davalar, günümüz İngiltere’sinin büyülü atmosferi ile buluşunca adeta görsel şölen sunuyor.

Mr. Robot

2. sezonu yayınlanan Mr. Robot, hiç şüphesiz son 2 senenin en olay yapımları arasında. Baş karakteri Eliot hakkında binlerce teori çıkmış olsa da, bu fikirlerin cevaplanması için bir kaç sezon daha beklememiz gerek gibi gözüküyor. Tıpkı David Lynch sinematografisi gibi, kameranın şizofrenliğini muhteşem şekilden yansıtan yönetmen, hacker dünyasına açtığı farklı bir kapı ile değişik bakış açıları sunuyor.

Narcos

10 bölümlük kısa sezonlar halinde yayınlanan Narcos, son yılların en iyi suç dizileri arasında yer alıyor. Ünlü uyuşturucu baronu ve kartel Pablo Escobar’ın aksiyonlu hayat öyküsünü ele alan dizi, en çok izlenen yapımlar arasında.

Westword

2016’da başlamış olmasına rağmen daha şimdiden ilk sezonu en çok izlenen dizi olmayı başarmış Westword, yapay zekâ ile insan arasındaki duvarların yavaş yavaş yıkılışını bizlere sunuyor. Spoiler almamak için internete girmeyen insanların olduğu ve bağımlılık yaratan bu harika dizi, şimdiden tüm zamanların en iyi yapımı olmaya aday.

Sense 8

Matrix gibi bir şahesere imza atmış Wachowski Kardeşlerin son bombası olan Sense 8, dünyanın farklı uçlarında doğup büyümüş olmalarına rağmen birbirlerini hissedebilen 8 kişinin öyküsünü ele alıyor. Harika görüntü yönetmenliği ve muazzam kurgusu ile aktarılan gerçeklik, seyirciyi içine çekiyor.

Game of Thrones

2011 yılından beri devam eden ve 2017 yılında 7. sezonunu çıkarmaya hazırlanan Game of Thrones, artık yalnızca kısaltması olan GOT ile bilinen bir dizi. Sinema veya dizi ile hiç alakası olmayanların dahi adını bildiği bu devasa yapım, tüm zamanların en çok izlenen dizisi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Uğruna methiyeler yazılan, her bölümü bir filmden daha fazla bütçeye mal olan bu kusursuz yapım, fantastik bir evrendeki farklı hanedanlıkları konu alıyor. Dizinin içindeki karakter çeşitliliği sayesinde izleyen her kişi en az 1-2 karakter ile özdeşleşebiliyor.

Black Mirror

Her bölümü birbirinden bağımsız olan Black Mirror, tam bir modern zaman hicvi. Tıpkı adından da anlaşılabileceği üzere, topluma ayna tutan bu dizi, ne yazık ki siyah olan ayna üzerinden, insanların kötü yönlerini vurguluyor. Modern zamanların getirdiği tüketim çılgınlığını teknolojik, fantastik ve bilimkurgu öğeleri üzerinden anlatan Black Mirror efsane kurgusu ile hayran bırakıyor.

Preacher

Son yıllarda çıkan en fantastik dizi seçilmeye aday olan Preacher, vampirlerden tutun da şeytanlara kadar pek çok fantastik öğeyi barındırıyor. Melekler, şeytanlar ve vampirler arasındaki bu bol aksiyonlu karşılaşmayı, başkahraman olan çılgın pederin etrafında seyredebilirsiniz.

Stranger Things

Klasik çocuk kaybolma hikâyelerinden oldukça farklı işlenen Stranger Things, mistik bir dünyanın kapılarını izleyicilerine açıyor. Kaybolan çocuğu arkadaşlarının aramaya başlaması ile işler daha da ilginç bir hale geliyor. Arkadaşlarını bulmak için tuhaf şeylere maruz kalan gençlerin tek çözüm yolu ise doğaüstü desteklerden yardım alarak gizemleri çözmek.

Orange is The New Black

Erkek hapishaneleriyle ilgili onlarca yapım bulabilirken kadın hapishaneleriyle ilgili hiçbir yapım olmamasını sonunda biri fark etmiş olacak ki, Orange is The New Black çekilmeye başlanmış. Uzun zamandır devam eden bu dizi, her geçen gün taban seyircisine yenilerini ekleyerek izleyici sayısını arttırmaya devam ediyor.

Timeless

Dizi insana iyi ve kötü arasındaki keskin ayrımlarda sıkışıp kalan griliği sorgulatıyor. Eğer bir zaman makineniz olsaydı geçmişe gidip tarihte yaşanan kötü olayları değiştirmek ister miydiniz? Peki, bu olayların değişiminin kötü sonuçlara neden olacağını biliyorsanız, giden birini geri döndürmeye çalışmaz mıydınız? Dizi tüm bu soruları ve daha fazlasını bol aksiyonlu seyir zevkiyle izleyicilerine sunuyor.

The Walking Dead

Klasik zombi dizilerinden farklı başlayan ve hala popülerliğini sürdüren TWD, gelmiş geçmiş en büyük zombi temalarından birini işliyor. Nedeni belli olmayan bir virüsün dünyayı sarması ile insanlar “walkers” adını verdikleri zombilere dönüşmeye başlıyor. Walking Dead’i diğer zombi türlerinden ayıran en büyük özelliği ise, dizinin hiçbir şekilde bu zombi sürecini açıklamamaya çalışması. Başta izleyiciler virüsün nasıl oluştuğunu merak ediyor olsalar da, zaman içinde bu soru yerini başka gizemlere bırakıyor.

11.22.63

Kennedy suikastını fantastik bir şekilde ele alan 11.22.63, zaman yolculuğu ile Kennedy suikastini önlemeye çalışan birinin başından geçen süreci ele alıyor. Zaten yapı itibari ile mini dizi olmasından dolayı, bir hafta sonunda rahatlıkla izleyebileceğiniz diziler arasında.

The Night Of

En iyi drama dizisi seçilen Night Of, Müslüman ve Asya kökenli bir gencin, Amerika’da yüksek uyuşturucu aldığı bir gece sonucunda hapse girişini konu alıyor. Geceyi beraber geçirdiği kızın ölü olduğunu fark eden genç, cinayet yüzünden girdiğin hapisten kurtulma çabası veriyor. Hapisten çıkmasını sağlayabilecek tek insan ise, işinde hiç de başarılı olmayan eski bir avukat…

Fargo

İki sezondan oluşan bu mini dizi, filmiyle benzer bir konuyu işlese de özellikle ikinci sezonunda bambaşka bir bakış açısı sunuyor. Suç, polisiye ve cinayet üçgeninde dönen dizi, tarihte gerçekten yaşanmış Amerika katliamlarını konu alıyor. Kızıl dereliler, polisler ve pısırık insanların içlerinde sakladıklara canavarlara dair son derece eşsiz bilgiler öğrenebilirsiniz.

Atlanta

Eylül 2016’da başlayan bu çiçeği burnunda dizi, şimdiden en iyi komedi dizileri arasındaki yerini ayırtmışa benziyor. Birbirleriyle hem sanatsal hem de ticari açıdan hiçbir benzerlikleri bulunmayan iki kuzen, gerek başarılı okul hayatlarını bırakarak, gerek ailelerine daha iyi bir hayat sunmak için Atlanta’ya gidiyorlar. Amaçları rap müzik piyasasında ilerleyerek birer yıldız olabilmek. Elbette bu kadar saçma olayların içinde oldukça komik hikâyelerle karşılaşmamak da mümkün değil.

The Last Man on Earth

Kısa seyir zevkiyle harika bir komedi sunan The Last Man on Earth’de, virütik bir hastalık sebebiyle dünyadaki tüm insanlar ölmeye başlar. O sırada yolculuk yapan başkarakterimiz, bir anda dünyada kalan son insan olduğunu fark eder. Amerika’nın her yerini gezmeye başlasa da tek bir yaşam belirtisi bulamaz. Şehrin en güzel evine yerleşen adam, şehrin tüm girişlerine ufak notlar bırakarak yaşama dair umutlar arar. Hiç beklemediği bir anda, karşısına çıkan kadın ile işler ilginçleşir.

Z Nation

2014 yılından beri devam eden Z Nation komedi, dram ve kıyamet türündeki en iyi parodi dizilerden bir tanesidir. Zombi virüsü Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrıldıktan üç yıl sonra, kahramanlardan oluşan bir ekip taşınmaya karar verir. Bu karar dizi serisinin ana konusunu başlatmaktadır. New York’tan California’ya süren bu taşınma serüveni, laboratuara ulaşabilmek içindir.

Vikings

2013 yılında History’nin desteği ile belgesel-dizi olarak başlayan Vikingler, heyecanlı yeni sezonu ile devam ediyor. Dizi konu olarak hepimizin bildiği Norveç efsanesi Vikingleri ve tarihsel süreçlerini ele alıyor. Sıkıcı bir tarih dizisi ile karşılaşacağını düşünenler kesinlikle bu ön yargılar nedeniyle diziyi izlemekten vazgeçmesinler. Tarih sayfasına adını ilk yazdıran Vikingli olan Ragnar Lothbrok’un son derece heyecanlı yolculuğu, aksiyonu en üst seviyelerde yaşatıyor.

The 100

Dünya savaşı sonrası uzayda kurulan bir uzay üssünde yaşamaya başlayan insanları konu alan The 100, hayatta kalan insanların kolonileşmesini ve radyasyon altındaki dünyaya geri dönmeye çalışmalarını anlatır. Ufak çaplı suçlar işleyen çocukların tutsaklığı ile ana konu başlar. Bu çocukların hayatta kalmak için tek şansları dünyanın yaşanılabilir bir yer olup olmadığını keşfetmektir. Fakat dünyada onları farklı sürprizler beklemektedir.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Benim son zamanların en iyi dizileri sıralamamda 11.22.63 var. Oldukça beğenerek izledim ama kitabının çok daha güzel olduğunu söyleyebilirim.

  2. La Casa De Papel’in mutlaka arasında bulunması gereken liste. Böyle güzel bir dizi izlemedim. 2 sezon 2 günde bitti. Yeni sezonu heyecanla bekliyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM