Son Zamanların En Sürükleyici 16 Kitabı

Son Zamanların En Sürükleyici 16 Kitabı

Son zamanların en sürükleyici 16 kitabından oluşan bu listedeki kitapları okurken zamandan bağımsız anlar geçirecek ve kendinizi farklı dünyalarda bulacaksınız. Kitap okumayı sevmiyor ya da çabuk sıkılıyorsanız, bir de bu kitaplara şans vermeyi denemelisiniz.

Herkese, sevdiği alanda ve kendine hitap eden kitaplar çok daha sürükleyici gelecek olsa da bir kitabın dili ve olayların işleniş şeklinin de önemi yadsınamaz.

Genellikle en sürükleyici kitap türü olarak seçilen macera türü, son yıllarda da güzel örnekler sunmaya devam ediyor. Bir kitabın sürükleyici olabilmesi için, olay örgüsü içinde gizem ve aksiyon unsurlarına yer vermesi gerektiği düşünüldüğünde, macera, korku, polisiye gibi türler ön plana çıkıyor.

Okuma keyfinizi daha da arttıracak, kitabı elinizden bırakamamanızı sağlayacak olan sürükleyici kitaplara örnek olarak sizin için 16 kitaptan oluşan bir liste hazırladık.

Şebeke: Paul Finch

Şebeke 38 kadının kaybolma vakasının peşine düşen Dedektif Mark Heckenbur’un araştırma sürecini ele alır. Bu kadınların hepsi bir anda güzel aile hayatlarını terk etmeye mi karar vermişlerdir? Yoksa bu işin arkasında çok daha karanlık gerçekler mi yatmaktadır?

Korku Kapanı: Dayna Lorentz

Gezmeyi çok sevdiğimiz alışveriş merkezlerinin aslında tam bir kâbus evi olabileceğini inanır mıydınız? Korku kapanı klostrofobik gerilim türünün en iyi örneklerinden biri sayılıyor ve elinizden düşürmeden okuyacağınız bir eser. Alışveriş merkezinin havalandırmasında sıra dışı bir düzenek fark edilmesinin sonucu içerde mahsur kalan insanların, dış dünya ile bağlantıları tamamen kesilmiştir. Bedava yemekler ve sınırsız alışveriş çeki, onları kurtarmaya yetmeyecektir.

Kemik Mevsimi: Samantha Shannon

Fütüristik bir roman olan Kemik Mevsimi 2059 yılında geçen distopik bir dünyayı konu alır. İnsanların zihinlerine girebilen ve bu yolculukları sırasında bilgiler toplayarak bunları toplum aleyhine kullanan Sion, şehrin güvenlik temelini oluşturmaktadır. Fantastik yeteneklere sahip bir duru görücü ise Sion’un mutlak iktidarını sarsmaya çalışır.

Geliş: Ted Chiang

Öyle bir güç düşünün ki geçmişte ve gelecekte yaşanan ve yaşanacak tüm olayların kaydı olsun elinizde. Kitap “Çağlar Kitabı” olarak adlandırılan bir kitapta, tüm bu bilgilerin var olmasını konu alıyor. Olay örgüsü ise, bir kadının bu kitaptaki kendi kaderini görmesi ile başlıyor. Acaba sayfaları insan derisi gibi ince olan bu milyarlarca hayatlık kitaba rağmen, kaderini değiştirmek mümkün müdür?

Aeden – Bir Dünya Hikâyesi: Akilah Azra Kohen

Dünyadaki en önemli şeyin yaşam enerjisi olduğunu ve insan kendi dünyasına bakmazsa kimsenin bakmayacağına dikkat çeken en önemli eserlerden biri olan Bir Dünya Hikâyesi, bırakıp gitmek yerine kalıp savaşmanın en güçlü örneklerinden biri.

Beyin Senin Hikâyen: David Eagleman

Hem kendi iç dünyanıza hem de sosyolojik açıdan tüm dünyaya yapacağınız bir ziyaretin kapılarını açan David Eagleman, kim ve ne olduğumuza dair pek çok sorunun cevabını okurlarına veriyor.

Lontano: Jean Christopher Grange

Ölümsüz olmak uğruna neler feda edebilirdiniz? Peki, feda ettiğiniz bunca şey aslında yaşayacağınız sonsuz yıllara değmeyecek olsaydı? Kongo’dan Belçika’ya dek uzanan bu sürükleyici roman, kara büyünün etkisi ile ölümsüz olan bir grup insanın karanlık yolculuklarını ele alıyor.

Köle-Modern Çağ Masalı: Işılca

Yıllardan beri süregelen zengin – fakir aşkına farklı bir bakış açısı kazandıran Modern Çağ Masalı, pek çok insan için hayranlık uyandıran bir romantiklik örneği olabilir. Ne statü, ne mevki, ne de fiziksel olarak özgür olmayan iki insanın, tüm zorluklara rağmen ruhani özgürlüklerinde yaşamaya çalıştıkları aşkın en güzel hallerinden biri anlatılıyor.

Korku Ağı: Stephen King

Stephen King, daha ne kadar şaşırtabilir diye her düşünüldüğünde daha da şaşırtan bir yazar olduğunu okuyucularına defalarca kez kanıtladı. Bu yeni eserinde de bir kasabanın başına gelebilecek her tür tuhaflığı ele alarak, olayların sadece “dedikodu” olarak kalmasına izin vermiyor.

Fırın: Alexander Gordon Smith

İşlemediğiniz bir suç yüzünden ömür boyu hapis cezası almak mı daha kötüdür? Girdiğiniz hapishanenin geceleri korkunç bir cehenneme dönüşmesi mi? Her gece insanların gölgelerinin çekildiği, zebanilerin ziyaret ettiği bir yere kapatılan Alex Sawyer, ya tüm bunları kabul edip işkencelere razı olacaktır ya da kaçmanın bir yolunu bulacaktır.

Labirent- Virüs Kodu Labirentin Doğuş Hikâyesi: James Dashner

Dünyanın sonu geldiğinde tüm umutlar tek bir insanın elinde olsaydı ne olurdu? Thomas tüm bu salgın hastalıklar içinde, herkesi kurtarabilecek gücü elinde bulunduran tek insan. Fakat ne yazık ki yalnızca kendisinin yıkabileceği bir labirentte hapis…

Keder Öngörü (The Premonition) Serisi 4: Amy A. Bartol

Serinin bu devam kitabında, Evie kaçmayı başarmış olsa da Brennus tarafından yakalanmaktan kaçamamıştır. Bu sırada babası da Evie’i aramaktadır. Acaba kendi geçmiş sırlarından ve gerçeklerden kaçarak kurtulmayı başarabilecek midir?

Izabel Katiller Çetesi 2: J. A. Redmerski

Sarai’nin devamı olan İzabel Katiller Çetesi’nde kovalamaca tüm aksiyonu ile devam etmektedir. Bu kitabın temel konu örgüsü ise intikam üzerine kuruludur. Basit bir insandan intikam almak kolay olabilir, fakat psikopat bir sadist siz intikam almaya çalıştıkça sizi ağına düşürebilir.

Bronz Atlı Bir Aşk Hikâyesi: Paullina Simons

Karşılıklı aşk dünyadaki en güzel hislerden bir tanesidir, eğer ablanız da aynı adama aşık olmasaydı… Bronz Atlı Bir Aşk Hikâyesi, savaşın, sefaletin, aşkın, acının ve açığa çıkmaması gereken gizli sırların yer aldığı en güzel romanlardan bir tanesi.

Issız Ada: Giulio Galli

Bir yarışma için adaya gitmek toplumumuzda televizyonlardan aşina olduğumuz bir konu. Peki, o yarışmadaki kurallar bir katilin sizi öldürmesi olsaydı? 10 kişiden 1 tanesi katil, hangisi olduğu belli değil. Tek bir göreviniz var, katili bulup yok etmek. 9 kişi katilin keskin zekâsına rağmen onu bulup yok etmeyi başarabilecekler midir?

Kargalar Meclisi: Leigh Bardugo

Bir cellât, bir mahkûm, bir nişancı, bir kaçak, bir casus ve bir hırsız dünyadaki hangi görev için bir araya gelebilirler? 6 tekinsiz insanın bir araya geldikleri bu imkânsız görev, bu kişilerin dahi masum kalacağı bir görev olabilir. Son zamanların en çok okunan kitaplarından biri olan Kargalar Meclisi, tek solukta okuyacağınız eserler arasında.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kitap Tavsiyeleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM