2016’nın En İyi 10 Yerli Filmi

2016’nın En İyi 10 Yerli Filmi

2016 yılında oldukça başarılı yerli filmler vizyona girdi. Genellikle dram alanında olan filmler ön plana çıksa da komedi filmlerini de göz ardı etmek mümkün değil. Türk filmlerini sevenlere yönelik olarak 2016 yılının en iyi 10 filmini sizin için listeledik.

Son yıllarda Türkiye’de hem dizi hem de film piyasasının bütçe ve yatırımcı yönünden artışa geçmesinin bir etkisi olarak, ülkemizde oldukça başarılı filmler vizyona girmeye başladı. Elbette yabancı filmlerin gişe başarıları dünya genelinde daha iyi olsa da, pek çok Türk filmi yurtdışında da gösterime girerek özellikle Asya’da kendisine geniş izleyici kitlesi bulmayı başarıyor. Bu büyümenin etkisi arttıkça ortaya çıkan işlerin kalitesi de artıyor.

Benzer İçerik: 2016’nın En İyi 10 Filmi

Her zaman olduğu gibi 2016’da da piyasaya çıkan yerli filmlerin genel kategorisi komedi olmasına karşın, komedinin çabuk tüketilen ve modası geçebilen bir tür olması nedeniyle en iyi filmler arasında pek komedi görmemiz beklenemezdi. Dram ve romantizmin doruklarda olduğu 2016’nın en güzel filmleri, gişe başarısı ile kıyaslanmaksızın seyircisi ile buluşmayı bekliyor.

Dünyanın En Güzel Kokusu

2016’nın en romantik filmi olan Dünyanın En Güzel Kokusu, çok yüksek gişe başarısı elde edemese de kesinlikle aşk filmi severlerin izlemesi gereken bir yapımdır. Özellikle Rıza Kocaoğlu’nun yalnızca gözleri ile bile gerçekleştirdiği oyunculuğu filme harika bir atmosfer katmıştır. Rıza Kocaoğlu ve Tuba Ünsal’ın iki yakın arkadaş olarak başladıkları ilişkileri, çocuk yapmak için evlenme kararı almalarının ardından bir daha eskisi gibi olmayacaktır. İlk başlarda bu fikre sıcak bakmayan Derya (Tuba Ünsal) zaman içinde aslında iyi dostların farklı anlamlarda ne kadar iyi anlaşabildiklerini de keşfedecektir. Bir nevi kişisel keşif deneyimi sunan film, izleyicilere de kendi iç dünyalarını sorgulatmaktadır.

Kardeşim Benim

2016’nın en ses getiren filmlerinden biri olan Kardeşim Benim, konu örgüsünden ziyade oyuncu kadrosuyla adından oldukça söz ettirdi. Başrollerinde Murat Boz, Burak Özçivit ve Aslı Enver’in bulunduğu bu sevimli romantik komedi, konusu itibariyle biraz klişe sayılsa da nispeten yüksek bütçesi ve mekân seçimleri ile kendini izletiyor. Araları bozuk iki kardeşin bir araya gelmesi ile başlayan olaylar, güzel bir kadının dokunuşu ve çeşitli aksiyonlarla oldukça renkli hale geliyor.

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz, kapağında Cem Yılmaz’ın olması nedeniyle komedi filmi gibi düşünülse de oldukça dramatik bir filmdir. Filmin küçük başrolü olan Berat Efe Parlar delici bakışları ve olağanüstü performansı ile içinize işleyebilir. Siyasetin yıkıcılığının, yokluğun ve sıcağın fazlasıyla hissedildiği filmlerden biri olan İftarlık Gazoz bir Yüksel Aksu filmidir. Gişede de son derece başarılı olan film, 70’li yılların Ege coğrafyasına adeta ışık tutmaktadır. Ramazan döneminde geçen film, küçük bir çocuğun oruç tutma sevdası ile başlar. Kurguda iki zaman birden anlatılmaktadır. Ülkenin durumu ve siyasi sorunlar ile küçük bir çocuğun açlık ve susuzluk nedeniyle gördüğü hayaller birleştirilerek son derece dramatik bir anlatı ortaya çıkmıştır. Aman dikkat, filmi izlerken hiç geçmeyen bir susuzluk hissi yakanıza yapışabilir.

Dedemin Fişi

Dedemin Fişi için Güldür Güldür ekibinin filmi demek yanlış olmayacaktır. Haliyle bu kadar komik insanın bir araya gelmesi, 2016’nın en iyi komedi filmlerinden birini ortaya çıkarmıştır. Filmin adı, yaşam ünitesine bağlı yaşlı ve oldukça varlıklı bir adamın ölmeden önceki miras muhabbetinden gelmektedir. Bitkisel hayatta olan Salih Dede’nin fişi çekilmeden mirası kim alabilecektir? Absürt sahneler ile komedinin doruklara çıktığı film, gülmek isteyenler için belki de en doğru seçim olacaktır.

Annemin Yarası

Meryem Uzerli’nin Türkiye’de yer aldığı ilk sinema filmi olan Annemin Yarası, muazzam oyuncu kadrosu ve galası ile adından oldukça söz ettirmiştir. Film yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerde de çekildiği için çekimleri uzun sürmüştür. Filmde Sırp savaşı sırasında tecavüz sonucu doğum yapan bir kadının oğlunu yetimhaneye bırakışı ve çocuğun büyüdükten sonra annesini arayışı anlatılır. Konu ağır dram içerikli olsa da pek çok romantik sahnesi de bulunan film, sırf müzikleri için bile kesinlikle izlenmeye değer.

Babamın Kanatları

Harika bir dram öyküsü olan Babamın Kanatları, hayatın zorluklarına dair pek çok gerçekçi bakış içeren harika bir Kıvanç Sezer filmidir. Filmin eksik kaldığı hissine kapılacak izleyicilerin, filmin aslında üçleme olarak tasarlanan bir konunun ilk ayağı olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Siyad Film Festivali’nde 7 ödül birden kazanan bu film, niteliksiz iş gücünün ne şartlarda çalıştırıldığına dair harika göndermeler içermektedir. Hastalık, maddi sıkıntılar, iş problemleri ve aile sorunları ile hayatın her kesitinden bir parça görmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken yapımlardan bir tanesidir.

Osman Pazarlama

Şahtan Gökbakar’ın kardeşi Togan Gökbakar ile beraber çalıştığı bu film, yılın en iyi gişe açılışlarından birini gerçekleştirmiş olsa da, Recep İvedik serisinin en az izlenen filminden bile daha az izlenmiştir. Yine de 2016’nın en iyi komedi filmlerinden biri olan Osman Pazarlama, aşkını elde edebilmek için zengin olmayı kafasına koyan bir adamın mizahi evrenini sunar. Bu evrendeki bol aksiyonlu ve kahkahalı olaylar, güldürü seven izleyici tarafından beğenilmiştir.

Dağ 2

Yılın son aylarında gösterime girmesi ve 2017 yılında da pek çok salonda gösterimi devam etmesi tesadüf olmayan Dağ 2, Alper Savaş’ın muazzam yönetimi ile harika bir sinematografi sunmaktadır. Gündemdeki askeri sorunlara ve IŞİD gibi terör örgütlerine değinen bu askeri film, bazı kesimler tarafından eleştirel karşılansa da 2016’nın en çok izlenen filmi olma rekorunu elinde bulundurmaktadır. Çağlar Ertuğrul ve Ufuk Bayraktar’ın başrollerinde olduğu film, kaçırılan bir gazetecinin kurtarılması üzerine düzenlenmiştir. İlk filmden en büyük farkı düşman sayısındaki artış ve ülkenin içinde bulunduğu duruma daha fazla göndermenin yapılmasıdır.

İkimizin Yerine

Yoğun bir hastalık süreci geçiren Nejat İşler’in tedavisinin ardından yer aldığı en büyük projelerden bir tanesi olan İkimizin Yerine, 2016’nın en romantik filmlerinden bir tanesidir. Sıradan öğretmenine aşık olan öğrenci temasının dışına çıkılarak, bu yasak aşkın aslında aileleri ne boyutta etkilediği de alt metin olarak işlenmiştir. Bir erkek sevdiği kadından kendini ne kadar uzak tutabilir? Aşık olduğu insanı hayatından nasıl çıkarabilir? gibi her aşk hikayesinde insanın başına gelebilecek pek çok soruyu irdeleten film, Serenay Sarıkaya’nın güzelliği ve başarılı oyunculuğu ile göz doldurarak, en iddialı yapımlar arasında yer almaktadır.

Ekşi Elmalar

2016’nın en ilgiyle beklenen filmlerinden biri olmasına rağmen Ekşi Elmalar, gişede dilediği başarıyı elde edememiş filmlerden biridir. BKM’nin yapımcılığını üstlendiği ve hem senaryo hem de yönetim olarak Yılmaz Erdoğan’a ait olan film, ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuna rağmen seyirciyi pek çekememiştir. Güzel 3 kızı bulunan bir Belediye Başkanı’nın iş hayatının ve kızları ile olan ilişkilerinin anlatıldığı bu film, 2016’nın en naif yapımları arasındadır. Kızlarına sürekli olarak talip olan belediye halkıyla sert mizaçlı başkan arasında yaşanan gerilim ve masumiyet, zaman zaman güldüren zaman zaman ise duygulandıran sahneler barındırır.

Pek çok kategoriden farklı film önerilerini incelemek isterseniz; sizi buraya alalım.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Film Önerileri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM