Sürpriz Sonlu Film Sevenlerin Seveceği 10 Harika Film Önerisi

Sürpriz Sonlu Film Sevenlerin Seveceği 10 Harika Film Önerisi

Sürpriz sonlu filmler, klasik senaryolu ve sonu tahmin edilebilir filmlerden sıkılmış olanlara ilaç gibi gelecek. Sizin için sonunu tahmin edemeyeceğiniz 10 sürpriz film önerisinden oluşan bir liste hazırladık. Listede yer alan kimi filmler kült halini almışken kimileri pek çok kişinin duymadığı isimlerden oluşuyor.

Dünya üzerinde yaşayan herkesi hayatta tutan tek bir olgu vardır: Merak. Eğer bir şeyi merak etmiyorsanız yaşamanın bir anlamı yoktur. İnsanlar, her kötü güne bir sonraki günü merak ettikleri için katlanırlar. Sürpriz sonlu filmler ise insanın bu merak duygusuna hitap etmeye yönelik çekilmiş harika bir kategoridir.

Eskiden bu şekilde bir kavram olmamasına rağmen günümüzde bu tip çekilen film sayısının artmasıyla neredeyse kategori olmaktan çıkıp film türü haline dönüşen sürpriz sonlu filmler, izleyiciyi ekran başına kilitlemektedir. Genellikle gerilim türünde çekilen filmlerin en belirgin örneklerini izlemeyen yoktur. Elbette ünlü örnekler de güzeldir fakat kıyıda köşede kalmış filmlerin bilinmezliği dahi şaşırtmaya yetecektir.

La Cara Oculta (Karanlık Taraf)

İspanya sinemasının ne ölçüde geliştiğinin adeta kanıtı olan 2011 yapımı bu film, evlenmek üzere olan bir çiftin İspanya’dan Kolombiya’ya taşınmaları ile başlar. Taşınmalarının hemen ardından Belen kaybolur ve geriye kalan tek şey Adrian’ı terk ettiğine dair bıraktığı videodur. Bu videonun etkisi ile Belen’in kendisini terk ettiğini düşünen Adrian, hayatına yeni birisini alarak yaşamına devam eder. Acaba Belen gerçekten sanıldığı gibi başkası için sevdiği adamı terk mi etmiştir, yoksa görünenin ötesinde daha mı fazlası vardır?

Nine Queens (Dokuz Kraliçe)

Yönetmeni Fabian Bielinsky’in ilk uzun metraj yapımı olmasına rağmen 9 Kraliçe 2000 yapımı harika bir film. Orijinal adı Nueve Reinas olan film her suçun arkasında görünenden fazlası olduğunu izleyicinin suratına bir tokat gibi çarpıyor. Görünenin ötesindekileri aslında bu sisli dünyada görmenin pek de mümkün olmadığını vurgulayan film, bazı sahnelerde gerilim dozunu arttırarak Alfred Hitchcock’un yapıtlarını andırıyor. Arjantin sinemasının en etkileyici yapımlarından biri olan bu filmi izleyeceğine kesinlikle pişman olmayacaksınız.

El Secredo De Sus Ojos (Gözlerindeki Sır)

Arjantin ve İspanya’nın ortak yapımı olan El Secredo De Sus Ojos, 2009 yılında çıkan en iyi yabancı filmlerden bir tanesidir. Gözlerindeki Sorular adlı romandan uyarlanan filmin, yeniden çekilen Amerikan versiyonu olan Secret İn Their Eyes, kesinlikle orijinali kadar ses getirememiştir. Üstelik uyarlama filmde Nicole Kidman ve Julia Roberts gibi usta isimler yer almaktadır. 30 yıldan fazla devam ettiği görevinden emekli olmaya karar veren bir dedektif, kariyeri boyunca unutamadığı davalardan birine geri döner ve araştırmaları yeniden başlar. Son derece vahşi suçlarla dolu bu dava acaba sonunda çözülebilecek midir?

Existenz (Varoluş)

David Crononberg’in varoluşsal felsefeyi sorgulamalar üzerine çektiği ve izleyiciye de bu sorgulamayı yaptıran Existenz, bilimkurgu filmleri içinde sahip olduğu yerin haricinde en şaşırtıcı sonlu filmlerden bir tanesidir. 1999 yılında çıkan film, sinemanın altın çağı olarak nitelendirilen 90’lar kuşağının son an yapıtlarından bir tanesidir. Tür olarak Matrix’e benzetilmesine karşın, iki filmin de aynı sene çıktığı düşünülecek olursa herhangi bir senaryodan esinlenme durumu söz konusu değildir. Piyasaya sürülecek olan yeni bir oyunun tanıtımı sırasında başlayan aksiyon ve gizem, filmin son dakikasına kadar gerilimi sürdürmektedir. Bu muhteşem fantastik film, kendi yaşamınızı sorgulatabilir.

İdentity (Kimlik)

2003 yapımı bir James Mangold filmi olan İdentity şiddetli bir fırtına sonrası hayatları kesişmek zorunda kalan insanların sıra dışı gecesini ele alır. Fırtına yüzünden meydana gelen kazalar ve kaos bir grup insanı eski bir yol üstü otelinde bir araya getirir. Yalnızca bir gecelik konaklama için gelinen bu otel, konukların birer birer ölmeye başlaması ise sıra dışı bir hal alır. Polise veya şehre hava nedeniyle ulaşamayan insanların, bu cinayetleri kimin işlediğini çözmekten başka şansları kalmamıştır.

Memento (Akıl Defteri)

Doğrusal olmayan kurgusu, zor anlaşılan konusu ve Christopher Nolan gibi bir dehanın zekâsı ile birleşen Memento, dünyanın hem iyi hem de en sürpriz sonlu filmleri arasındadır. Vücudu dövmeler ile kaplı olan bir adam, karısının katilini aramaktadır. Bu arayış hayatına giren yeni insanların tekinsizliği ile belirsiz bir hal alır. Elbette katili araması sorun değildir fakat hafıza problemleri olan birisi için bu arayış kendi sonunun gelmesine neden olabilir. En beyin yakan filmlerden biri olarak gösterilen Memento’yu izlerken, kurguyu daha iyi anlamak için renk seçimlerine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Siyah beyaz tonlar ile renkli tonları aynı düzlemde izlerseniz, filmi daha rahat anlayabilirsiniz.

Persona

Dünyanın en otör yönetmenlerinden biri olan İngmar Bergman’ın 1966 tarihli Persona, hem kült hem de şaşırtıcı sonla biten filmler arasındadır. Filmin kaotik evreni ve başrollerde yer alan Bibi Andersson ve Liv Ullmann’ın çağ ötesi güzellikleri, izleyiciyi içine çekmektedir. Bir anda insanlarla konuşmayı kesen son derece başarılı bir aktris hastaneye yatırılır. Kendisi ile ilgilenen hemşirenin (Bibi Andersson) özel ilgisi ile sahil kasabasında bir dağ evine giden iki kadının; içsel hesaplaşmaları, korkuları ve karanlık yönleri gitgide belirginleşmeye başlar.

Oldeuboi  (İhtiyar Delikanlı)

Spike Lee yönetiminde remakesi çekilen filmin orijinal hali olan Oldeuboi, belki de gelmiş geçmiş en şaşırtıcı finallerden bir tanesine sahip olarak sinema tarihine damgasını vurmaktadır. Güney Kore yapımı bu film esrarengiz ve sürprizli olmasının yanı sıra kara film (film noir) türünün de en başarılı örnekleri arasında sayılmaktadır. Filmin esas karakteri olan Oh Dae-su yağmurlu bir günde kaçırılır ve tam 15 yıl boyunca içinde yalnızca televizyon, yatak ve banyo olan bir odada esir tutulur. Hiçbir zaman kendisini kaçıranın kim olduğunu bilmez ama her zaman için izlendiğinin farkındadır. Televizyonda karısının öldürüldüğünü ve suçun kendi üzerine atıldığını görmesi ile buradan kaçmaya karar verir. Bu kaçma girişiminin ardından olaylar başlar ve hayatını kendisini buraya hapsedenin kim olduğunu öğrenmeye adar.

Matchstick Men (Üçkâğıtçılar)

Başrolünü Hollywood’un en sevilen aktörlerinden Nicholas Cage’in oynadığı 2003 yapımı bu suç filmi, sıradan konulardan uzak bakış açısı ile muazzam seyir zevki sunmaktadır. Dolandırıcı olan Roy ve arkadaşı Frank çeşitli suçlara karışarak küçük vurgunlar yapmaktadır. Bir gün hayatlarında hiç kazanmadıkları miktarda bir parayı elde etmeyi başarırlar. Fakat tam bu esnada Roy’un (Nicholas Cage) hayatı değişir ve varlığından dahi haberdar olmadığı 14 yaşındaki kızı karşısına çıkar. Üstelik Roy psikolojik takıntıları olan bir adamdır ve temizlik hastalığı bulunmaktadır. 14 yaşındaki dağınık bir kız çocuğunun evine yerleşmesi ile olaylar patlak vermeye başlar. İpin ucundaki bir dolandırıcının hayatı, 14 yaşındaki küçük bir kız ve şok etkisi yaratan bir son.. Kesinlikle izlemeye değer.

Predestination

2014 yılında Avustralya yapımı olarak piyasaya sürülen filmin başrolünde Ethan Hawke ve Sarah Snook oynamaktadır. Film kesinlikle son 10 yıl içinde çekilmiş en etkileyici olay örgüsü ve kurgulardan bir tanesine sahiptir. Her şey bir barda iki adamın konuşmaya başlaması ile başlar. Bu adamların zaman içinde birbirlerine anlattıkları şeyler öyle ilginç bir hal alır ki, zamanın paradoksal bükülmesi ve izafiyet yasası gibi bilimsel konuları düşünmeye başlarsınız. Kesinlikle şok etkisi yaratacak bu harika yapım, şaşırmayı seven herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler arasındadır.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Film Önerileri

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Sürpriz sonlu filmleri çok seviyorum. Genellikle filmlerin sonunu tahmin ettiğim için sinir oluyorum. Listedeki filmlerin birçoğunu izlemedim. 1 haftada bitirmeyi düşünüyorum,

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM