Bidat Nedir? Kaça Ayrılır? Çeşitleri Nelerdir?

Bidat Nedir? Kaça Ayrılır? Çeşitleri Nelerdir?

Bidat nedir, hangi konular bidat çemberi dâhilinde bulunmaktadır soruları, ilgilileri tarafından çok merak edilmektedir. İslamiyet’te önemli hususlardan biri olan bidat, kişilerin yanlış fikirlere kapılmasına neden olabilecek bir durumdur.

Asırlar öncesinden kuralları konulmuş olan İslamiyet dini daha sonra değiştirilmeyen kurallardan meydana gelmektedir. Öncesinde var olmayan bazı durumların daha sonra ortaya çıkarılması ise bidat olarak isimlendirilmektedir.

Bidat nedir Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından net şekilde izah edilmiştir ancak halk arasında bu konuda bazı fikir ayrılıkları olabilmektedir. Geleneklerle karıştırılan dini konular, bidat oluşmasına neden olmakta ve kişilerin fikir karmaşası yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Bidat Nedir?

Bidat İslamiyet’in başladığı ve yayıldığı, Hz. Muhammed zamanında var olmayan fakat daha sonra uygulanmaya başlanan dini hareketlerdir.

Aynı zamanda Kuran-ı Kerim içinde herhangi bir dayanağı bulunmayan, bahsi geçmeyen konuların da farz ya da sünnet olarak uygulanmasına verilen isimdir.

Bidat yapılması durumu din büyükleri tarafından doğru bulunmamakta ve İslami açıdan günaha teşvik etme adını almaktadır. Hz. Muhammed, bidat ile ilgili sapıklık kavramını kullanmaktadır.

Bidat uygulayan, insanların bidata teşvik olmasına neden olan herkes sapık ve sapkın olarak nitelendirilmektedir.  Dolayısıyla bidatların büyük bir günah olduğunu söylemek de doğru olacaktır.

İtikatta Bidat Nedir?

Bidat kaç çeşittir ve hangi çeşidi ne şekilde yapılmaktadır endişesi taşıyan kişiler ilk olarak itikatta bidat kavramıyla karşılaşırlar. İtikatta bidat,  iman açısından bidat yaratılması durumudur. Kişilere iman etme, imanın şartlarına boyun eğme konusunda yanlış bilgi verilmesi, doğrudan şaşılması durumu olarak tanımlanmaktadır.

İtikatta bidatın karşılığı ise küfür olarak nitelendirilmektedir. İmanın esas olduğu İslamiyet’te, bidat karıştırılması sapkınlığı ve temelden yanlışı doğurmaktadır.

Bidat eden kimsenin imanla ilgili yanılgıları çok büyük önem taşır zira kişi büyük günahlardan işlemiş kabul edilmektedir. Büyük günah ile bidat arasındaki temel fark ise büyük günahların tövbe ile bağışlanırken bidatın bağışlanmamasıdır.

İtikatta bidat eden kişi, tövbe etme gereği duymaz çünkü yanlışı, doğru olarak hafızasına kazımıştır.

Amelde Bidat Nedir?

Bidat örneklerine göz gezdirdiğinizde hemen hepsinin ibadet temelli olduğunu görebilirsiniz. İbadetlere karıştırılan bidatlar, ibadetinizin kabul olmamasına neden olmaktadır.

Yapılmaması gereken bir hareketi yapmak, kurallara uygun şekilde adım atmamak amelde bidattan kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki yapılan bu bidat en büyük günahlara bedel olarak düşünülmektedir.

Amelî bidatlar kişinin dinden çıkmasına, küfre girmesine neden olmaz fakat altından kalkması bir hayli zor olan günahlara girmesine neden olur. Bu konuda detaylı araştırma yapıp amelleri doğru şekilde bilmek, ibadetlerde eksiksiz ve en doğru kuralları öğrenmek esastır.

Bidatı Hasene Nedir?

Hasene-i bidat olarak da bilinen bidat-ı hasene, halk arasında yanlış tanımlanan bidatlardan biridir. Birçok kişi faydalı bidat olarak tanımlasa da bidat-ı hasene faydalı bir durum olarak tanımlanmamalıdır.

Herhangi bir günaha sokmayan, kişiyi dinden çıkarmayan geleneksel değişimler, bidat-ı hasene olarak bilinmektedir.

Her gün gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan araçların değişmesi, yaşam şartlarına bağlı olarak bazı alışkanlıklarında farklılık göstermesi durumu bidat-ı hasene olarak isimlendirilmektedir.

Kişinin İslam dinine aykırı olmamak şartıyla bidat-ı hasene işlemesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Günaha girmenize neden olmayacak herhangi bir yenilik, bu kategori içinde uygulanabilmektedir.

Bidat Örneği Nedir?

  • Bidat örnekleri nelerdir, örnek olarak ne gösterilebilir sorusunu soran kişiler bazı ufak detayların bidata dâhil olduğunu akıllarından çıkarmamalıdır. İbadetleri para ile yapmak en önemli bidatlardan bir tanesidir.
  • Kabir üzerinde mum yakmak bir başka sık yapılan bidat örneklerindendir.
  • Nafile namazları cemaatle beraber kılmak bidat alışkanlığıdır.
  • Karganın gagasını yere vurma hızıyla namaz kılmak en sık yapılan bidat örneklerinden biridir.
  • Tanıdık bir kimsenin başı üzerine yemin vermek bu örneklerden yalnızca bir tanesidir.

Bidat Ehli Nedir?

Bidat ehli, Kuran-ı Kerim içinde yer alan kurallara uygun hareket etmeyen ve buna kaynaklık eden kişilerdir. Bidat ehlinin yerinin cehennem olduğu en eski tarihlerden itibaren sık sık dile getirilmektedir.

Kuran-ı Kerimde batın ve zahir olan iki konu vardır. Zahir olan konular açık olan konulardır. Herkesin aynı şeyi anladığı bu konularda herhangi bir şüphe bulunmamaktadır.

Batın olan konular ise kapalı olan konulardır. Herkesin farklı anlamlar çıkarmasına uygun olan bu konular, saptırılmaya oldukça müsaittir. Bu konuları farklı şekillerde kullanarak, insanların yanılmasına sebebiyet veren gruplar, ehli bidat gruplarıdır. İslamiyet’te bu grubun en büyük günahlara sebep olduğu açıkça belirtilmektedir.

Bidat Ve Hurafe Aynı Şey mi?

Bidat, eski ve yeni nesil insanlar arasında dini konularda sapkınlık yaratma amacıyla söylenmiş yanılgı sözcükleridir. Bidatın gerçekleşmesi tamamıyla İslamiyet ile ilgilidir.

Halk arasında çıkarılan bidatlar da bulunmaktadır ancak çoğu bidat din büyüğü olduğunu söyleyen kişilerce ortaya atılmıştır. Haram kılınanı helal nitelendirmek, günaha sevap demek ve insanları buna teşvik etmek bidat ehlinin yaptığı bir iştir.

Hurafe ise bidattan farklı olarak yalnızca İslamiyet ile ilgili değildir. Halkın geleneksel yaşayış tarzı ile ilgili olan inanışlarıdır. Türk halkı İslamiyet dinini kabul ettikten sonra hurafeler dindeki bidat ile karıştırılmaya başlanmış ve halk yanlışa yönlendirilmiştir. İkisi arasındaki farkı bilip ikisini de yapmamaya gayret etmek önemlidir.

Gerek bidat gerekse hurafe insanı yanlış fikre, yanlış hissiyata yönlendirmektedir. Dolayısıyla kişinin kendini, yaşantısını doğrudan ilgilendiren iki kötü kavram olduğunu söylemek mümkündür.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM