Kurban Kesme ve Kurban Bağışı

Kurban Kesme ve Kurban Bağışı

Kurban kesme ve kurban bağışı birçok kişinin aklında soru işareti yaratan detaylara sahiptir. Özellikleri, şartları hangi detaylara sahip olması gerektiği gibi pek çok konu merak edilmektedir.

Zilhicce ayının 10. günü gerçekleştirilen kurban kesimi, iki şekilde yapılmaktadır. Birinci kurban kesiminde Zilhicce ayının 10. günü sabah namazından 12. günü güneş batımına kadar yapılan kesimlerdir.

Kurban bayramı olarak isimlendirilen bu süreçte tüm Müslüman âlemi kurban kesmeye gayret göstermektedir. İkinci kurban kesimi ise adak şeklinde yapılmaktadır. Bu kesimler serbest kesimler olduğu için istenilen zamanda şartlar yerine getirildiği sürece yapılabilmektedir.

Kurban Kesmek Farz mı?

İslam’da kurbanın hükmü birçok din bilimci tarafından tartışılan konulardan biridir. Kurban kesmek farz mı, vacip mi yoksa sünnet mi tartışmaları sürerken bu üç başlığın da kendine özel gereklilikleri olduğu unutulmamalıdır.

Kurban kesmenin İslamiyet’teki hükmü vaciptir. Birçok fikir ayrılığı olsa da kesilen kurbanın sünnetle farz arasında olduğu bilinmektedir. Farz Allah tarafından zorunlu kılınan ibadetlerdir.

Kurban ise bu açıdan farz değildir çünkü gücü yetmeyenin kurban kesmeme hakkı bulunmaktadır. Maddi açıdan gücü olmayanlar bu konuda serbest bırakıldığı için kurban kesmek, farz değil vaciptir.

Kurbanı sünnet gibi değerlendirmek de çok doğru değildir çünkü sünnete nazaran yapılması konusunda daha ısrarcı olunmuştur.

Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

 • Kurbanı kimler keser kısaca bilmek ve kurallara uygun şekilde gerçekleştirmek önemlidir.
 • Kurbandan sorumlu olan kişiler öncelikle akıl sağlığı yerinde olan kişilerdir.
 • Akıl sağlığı yerinde olan kişilerle beraber bu kişilerin Müslüman olması da temel şartlar arasındadır.
 • Seferi olmayan kişiler de kurban kesme sorumluluğu olan kişilerdir. Seferi kavramı, yolcu anlamına gelmektedir. Yolculuk esnasında kurban kesme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Fıtır sadakasını vacip kılan kimseler bu zenginliğe sahip oldukları için kurban da kesmek zorundadırlar. Fıtır sadakası şartlarını yerine getirip getirmediğinizi bilmeniz bu açıdan önemlidir.
 • Hür olmak da kurban kesmek için gereken bir başka şarttır.

Kurban Kesilebilecek Hayvanlar Nelerdir?

Kurbanlık hayvanlar iyi bilinmesi gereken hayvanlardır. İslamiyet’te kurban edilebilecek hayvanlar, net olarak belirtilmiş ve bu kuralların dışına çıkıldığında kurban kabul edilmemiştir. Bunun için ilk olarak koyun ve keçi belirtilmiştir. Küçükbaş hayvan kurban etmek isterseniz koyun ve keçi ideal hayvanlardır.

Büyükbaş hayvan kurban etmek isteyenler ise sığır ya da deve kurban edebilmektedir. Kabul edilen bu 3 cins hayvanın hem dişisi hem de erkeği kurban olarak tercih edilmektedir. Kurbanlık küçükbaşlarda erkeklerin tercih edilmesi daha bereketli olmaktadır.

Koyunlar 6 aylık olduklarında keçiler ise 1 yaşını doldurduklarında kesilebilmektedir. Develerin ise yaş sınırı 5’tir. 5 yaşını doldurmamış hiçbir deve, kurbanlık olarak kesilmemelidir.

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban nasıl kesilir bilmek önemlidir çünkü hem hayvana acı çektirmeden kesmek hem de en verimli şekilde değerlendirmek ancak bu bilinçle gerçekleşir. İslamiyet’in tarifine uygun şekilde kurban kesilmesi pratik ve daha sağlıklı olmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için 2 yol bulunmaktadır.

Kurban kesmek için ilk yol boğazın çeneye bitişik olan noktasından kesmektir. Bu kesim tarzına zebh ismi verilmektedir. Zebh kesim tercih edilmediğinde nahr kesim tarzı da uygulanabilmektedir.

Nahr kesimde boğazın göğse bitişik olan kısmından kesilmesi uygun görülmektedir. Develerin nahr yolu ile diğer kurbanlarınsa zebh yoluyla kesilmesi sünnet olarak belirtilmiştir.

Kurban Sünnete Uygun Şekilde Nasıl Kesilir?

Kurban sünnete uygun şekilde kesildiğinde çok daha bereketli kabul edilmektedir. Fazla eziyet etmeden dikkatle kesmek en önemli şartlardan biridir. Bunun için bıçağınızı en keskin olacak şekilde hazırlamalısınız. Hayvanın göremeyeceği yere konması gereken büyük bıçak, kesim anına kadar saklanmalıdır.

Kurbanlık hayvan, kesim yerine kadar eziyet edilmeden götürülmelidir. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye dönecek şekilde konumlandırılmalıdır. Sol tarafı üzerine yatırılması önemlidir.

Sağ arka ayağın serbest bırakılması ve diğer 3 ayağın bağlanması gerekmektedir. Sonrasında kurban kesme ayetleri okunmalıdır. Daha sonrasında besleme çekilerek boyundan kesim gerçekleştirilmelidir. Damarlar tamamen kesilip kan boşaltılmalıdır.

Hayvanın tamamen ölmesinin beklenmesi mecburidir. Sonrasında başı kesilip alınmalı ve iç organları temizlenmelidir. Son olarak muhafaza edilecek olan etler alınmalı ve paylaşılacak olanlar kararlaştırılmalıdır.

Kurban Keserken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kurban kesme şartlarından ilki kurbanın kriterlere uygun olmasıdır. Gerek küçük gerekse büyükbaş hayvanda kurban kesme şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.
 • Bir diğer şart kişinin kurban kesecek kişi olarak kriterlere uygun olmasıdır. Kurbanın kime vacip ise kesecek kişi de o olmalıdır.
 • Kurban kesebilmek için hayvanın canını acıtmadan kesebilecek güçte biri seçilmelidir.
 • Kurban keserken dikkat edilmesi gereken en temel şart Allah’ın isminin anılmasıdır. Tesmiye ismi verilen bu süreçte besmele çekilmesi mecburidir. Tesmiyeyi terk eden kişinin kestiği kurbanın eti yenmemektedir.

Kurban Etinin Ne Kadar Bağışlanır?

Kurban kesiminin temelinde paylaşmak yatmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için etin 3 gruba ayrılması gerekmektedir. Bir grubun evde size kalması, bir grubun aile ve akrabalara paylaştırılması, diğer grubunda kurban kesemeyen kişilere verilmesi tavsiye edilmektedir.

Bu noktada elinizde kalan kurbanın kaç kilogram geldiğine dikkat ederek paylaşım yapabilirsiniz. Etin hepsini evde bırakmanızda herhangi bir engel yoktur ancak paylaşmak sünnettir. Bu sebeple yalnızca bir grubu alıp diğerlerini dağıtmanız daha makbul edilmektedir.

Kurban kesiminde kurbanın kötü yerlerinin dağıtılması hoş karşılanmamakta ve kendi yiyebileceğiniz gibi olan kısımları dağıtmanız tavsiye edilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Tuncay Özkök Tuncay Özkök Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun oldum. Ekonomist olmamın yanı sıra teknoloji alanında da kendimi geliştirdim. Web Tasarım bölümünde okumaya devam ediyorum. Okumak, araştırmak ve kendimi geliştirmek benim için çok önemli. Bilgizma.com sitesinde yazarlık yaparak bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmayı seviyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM