Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı, Filmleri Ve Ölümü

Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı, Filmleri Ve Ölümü

Charlie Chaplin kimdir, hayatı, filmleri ve ölümü hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Sinema dünyasının en bilinen isimlerinden biri olan Charlie Chaplin, az çok film kültürü barındıran herkese hitap etmektedir. Örnek alınası hayatı ve ilginç anekdotları ile Charlie Chaplin denildiğinde akla birçok güzel detay gelmektedir.

Sanata dair fikirleri ile bugüne ışık tutan sanatçı, merak eden birçok kişiye izlenmeye değer filmler bırakmıştır.

Ailesi de sanatçı olduğu için sanatın içinde büyüyen Charlie Chaplin kendini kısa süre içerisinde geliştirip yıllar sonrasında iz bırakabilecek dereceye gelmiştir.

Kusursuz bir tarzı olduğu için bugün sinema sektöründe en önemli isimler arasında anıldığı bilinmektedir.

Charlie Chaplin Kimdir?

Charlie Chaplin sözleri ile anımsanan, filmleri ile izleyen herkesi kendine hayran bırakan önemli oyunculardan bir tanesidir.

Sinema sektörüne çok farklı bir bakış açısı getiren Chaplin, oyunculuğunu hem kendi döneminde hem de bu dönemde birçok kişiden farklı olacak tarzda ortaya koymuştur.

Özellikle içerisinde yer aldığı yapımlar çok fazla izlenmiş, dünya genelinde ses getiren yapımlar arasına yer almayı başarmıştır.

Charlie Chaplin film oyuncusu olmanın yanı sır aynı zamanda çok iyi bir müzisyendir.

Her ne kadar herkes onu filmleri ile tanısa da müzikle yakından ilgili olduğu, çello ve viyolin çalma konusunda oldukça başarılı bir sanatçı olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Charlie Chaplin Doğumu ve Çocukluğu

Charlie Chaplin nereli, nerede doğdu, ailesi nasıldı soruları sanatçıyla ilgilenen birçok kişi tarafından sorulmaktadır. 1889 yılının 16 Nisan tarihinde dünyaya gelen Charlie Chaplin’in doğum yeri Londra’dır.

Doğum tarihinin Adolf Hitler’den 4 gün önce olmasıyla ilgili sık sık eleştirel cümleler kuran sanatçı, doğduktan kısa süre sonra annesiyle beraber tiyatrolara gitmeye başlamıştır.

Babası bir müzikhol sanatçısı olan Charlie Chaplin’in annesi ise fırsat buldukça tiyatroda yer alan oyunculardandır.

11 yaşında babasını kaybeden sanatçı kısa süre sonra annesinin de akıl hastanesine kapatılmasının ardından sanatını yapmaya başlayarak para kazanması gerektiğine karar verdi.

Charlie Chaplin’in Sanat Hayatı

Charlie Chaplin’in doğum tarihi sık sık gündeme gelse de onunla ilgili en çok merak edilenlerden biri de sanata başlayışıdır.

Hayatında ilk kez 5 yaşında sahneye çıkan Charlie Chaplin hayatının kalan yıllarını her zaman sahnede ve kamera önünde geçirecektir.

5 yaşında sahneye çıktıktan sonra ilk gerçek deneyimini 9 yaşındayken The Eight Lancashire Lads filmi ile ortaya koymuştur. 17 yaşında usta bir komedyen olmayı başaran sanatçı, aldığı teklifler sonucunda Hollywood’a gitmiştir.

Oynadığı ilk filmde kötü adam rolüne giren Chaplin, yönetmenleri hayal kırıklığına uğratmış ve filmin büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmuştur.

Sonrasında oynadığı ilk filminde serseri rolünü canlandırmış ve büyük bir ilgi görmüştür.

Sanat hayatına bu şekilde başlayan usta sanatçı kısa süre içerisinde en çok kazanan en popüler sanatçılardan biri olmayı başarmıştır.

Charlie Chaplin Sessiz Filmleri

Charlie Chaplin’in oynadığı filmler dendiği zaman akla gelen ilk film Ekmek Parası’dır. Sanatçının ilk filmi olan Ekmek Parası’ndan sonra Venedik Yarışları’nda çok ses getirdiği ve esas olarak bu filmle ismini duyurmaya başladığı görülmektedir.

Charlie Chaplin dendiği zaman akla gelen en başarılı yapımsa 1915 yılında hem oynadığı hem de yönettiği The Little Tramp filmi akla gelmektedir.

Altına Hücum, Sirk gibi filmlerin yanı sıra tarihe geçen Şehir Işıkları, Asli Zamanlar gibi yapımlar da sessiz film alanında en başarılı yapıtlar olarak bilinmektedir.

Uzun bir süre sessiz film çeken sanatçı birçok sessiz filmin ardından sesli film de çekmiştir.

Charlie Chaplin Sesli Filmleri

Charli Chaplin sesli film alanına ilk kez 1940 yılında girmiştir. 1940 yılında başarılı sonuç alan sanatçı Avrupa’da kendini gösteren faşizm etkisini beyaz perdeye uyarlamış ve Büyük Diktatör filmini çekmiştir.

1947 yılında yaptığı sesli film Mösyö Verdoux ile büyük para kaybetse de sonrasında çektiği Sahne Işıkları filmi sanatçının en çok ses getiren yapımları arasında yer almıştır.

Sanatçının çektiği son iki yapım New York’ta Bir Kral ve Hong Konglu Kontes filmleri ise artık eskisi gibi talep görmediğini, filmlerinin çok büyük ses getirmediğini kanıtlar niteliktedir.

Charlie Chaplin Şiirleri

Charlie Chaplin şiirleri pek çok kişi tarafından bilinmeyen ancak hayata bakış açısını ifade eden şiirlerdir.

Usta sanatçı Kendine Saygı Duymak, Bilgelik, Varoluşa Saygı, Dürüstlük, Kendini Sevmek gibi birçok şiire sahiptir. Şiirler arasında geçen Charlie Chaplin’e ait sözler bugün pek çok kişinin hafızasında yerini almaktadır.

Charlie Chaplin’in Evi Nerede?

Londra’da hayata gözlerini açan Charlie Chaplin birçok ülkeye gitmiş, turnelerle dünyayı gezmiştir. Gittiği ülkeler arasında özellikle Amerika’da çok ses getirmiş ve bir süre burada yaşamaya karar vermiştir.

Filmlerinde her seferinde siyasi görüşünü göstermekten çekinmeyen sanatçı bu alışkanlığı nedeniyle devamlı karalanmalara maruz kalmış ve en sonunda Amerika’dan kovulmak durumunda kalmıştır.

Nerdeyse kovulduğu bu ülkeye yalnızca Oscar ödülü almaya gelmiş kalan hayatını İsviçre’de geçirmiştir.

Hayata gözlerini yumduğu evi İsviçre’de olan sanatçı, orada uzun süre kalmış ve ölümünden sonra bu ev müze haline getirilmiştir. Açıldığı ilk yıl 300 binden fazla ziyaretçi ağırlayan ev binlerce kişinin merak ettiği müzelerden bir tanesidir.

Charlie Chaplin Nasıl Öldü?

Charlie Chaplin’in ölümü birçok kişi tarafından konuşulmuş, milyonlarca hayranını yasa boğmuştur. İsviçre’de bulunan evinde 1977 yılında vefat eden sanatçı 25 Aralık 1977 yılında 88 yaşında hayata gözlerini kapatmıştır.

Ölümü son derece sessiz olan sanatçının uykusunda öldüğü tespit edilmiştir.

Vefatının ertesi gün tüm dünya medyasında haberleri duyurulmuş milyonlarca kişinin üzüntü duyacağı bir haber olarak anımsanmıştır.

Henüz ölümünün üzerinden 1 yıl geçen sanatçının cesedinin 1 Mart 1978 yılında kaçırılmaya çalışıldığı ve üzerine fidye isteme planı yapıldığı bilinmektedir.

Kaçırılma planı gerçeğe dönüştürülse de yetkililer kısa süre içerisinde bulmuş ve cesedi tekrar defnetmiştir.

Charlie Chaplin’in İlk 2 Eşi

Charlie Chaplin’in ilk eşi Mildres Harris olarak bilinmektedir. Sanatçı il eşi ile olan evliliğini 1918 yılında gerçekleştirmiş ancak 2 yıl gibi bir sürenin içerisinde evliliklerinin sona erdiği görülmüştür.

Charlie Chaplin’in ilk evliliğinden 1 tane çocuğu bulunmaktadır. Ne var ki 1919 yılında dünyaya gelen çocuklarının yalnızca 3 ay hayatta kaldığı daha sonra öldüğü bilinmektedir. Bebeklerinin ölümü, çiftin de ayrılık nedeni olmuştur.

Charlie Chaplin’in eşlerinden ikincisi Lita Grey olarak bilinmektedir. Lita Grey’in 15 yaşında olması çok ses getirmiş olsa da çift 1924 yılında dünya evine girmiştir. Ne var ki bu evlilik de uzun sürmemiş 3 yılın sonunda sona ermiştir.

Charlie Chaplin’in 3 ve 4. Eşleri

Charlie Chaplin’in üçüncü eşi Paulette Goddard olarak bilinmektedir. Bu evlilikten hiç çocuğu olmayan sanatçının kısa süre içerisinde anlaşmazlık nedeniyle evliliklerine son verdiği bilinmektedir.

Son eşi ise Oona O’Neil olarak bilinmektedir. Charlie Chaplin’in son eşinin yalnıza 17 yaşında olduğu ancak aralarındaki aşkın oldukça güçlü bir aşk olduğu konuşulmaktadır.  Bu evliliğinden 8 çocuğu olan Charlie Chaplin’in ne kadar sadakat sorunu olduğu bilinse de bu evliliğinin uzun sürdüğünü söylemek mümkündür.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM