Narendra Modi Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Narendra Modi Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Ölümü

Narendre Modi 17 Eylül 1950 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiş olan ünlü bir politikacıdır. 2014 tarihinde Hindistan’ın 15. Genel Başkanı olarak seçilmiştir.  Siyaset alanındaki başarısı nedeniyle seçimlerden kısa bir süre sonra 9 Aralık 2014 yılında Tıme Dergisi takipçileri tarafından yılın adamı seçilmiştir.

1950 yılında dünyaya gözlerini açan Modi, Heeraben ve Damodardas Modi çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası tren istasyonunda çaycılık yaparak ailesini geçindiren biridir. Narendra Modi ailesinin altı çocuğundan biridir.

Narendra Modi Hayatı

Narendra Modi’nin asıl ismi Narendra Damodardos’tur.  Çocukluk döneminin büyük bölümünü babası gibi tren istasyonlarında çay satarak geçirmiştir.

İlkokul yıllarından beri çalışan Modi, 1978 yılında Delhi Üniversitesini dışardan okumuş ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun olarak hem okuyup hem de çalışma hayatına devam etmiştir.

Gençlik yıllarında fazlasıyla Hindu milliyetçisi olan Rashtriya Swayamsevak Sang okuluna katılmıştır. Okumaya oldukça meraklı özellikte bir kişiliğe sahip olan Narendra Modi, 1983 yılında mezun olduğu Gacerat Üniversitesi’nde yine siyaset bilimi mastırı yaparak diplomasını almaya hak kazanmıştır.

Narendra Modi’nin Eserleri

Halen Hindistan hükümetinin başında yer alan 15. Hindistan Genel Başkanı Narendra Modi, kendisinden önce iktidarda bulunan ve 4 dönemdir koltuğu başkasına vermeyen Gandhi hükümetini iktidar koltuğundan indirmeyi başarmıştır. Hindu dinini benimsemiş olan Hintli lider, Bharatiya Janata Partisi’nin de başkanlığını yapmaktadır.

Parti kapsamında yükselişini hızla sürdüren Modi, 2001 yılında gerçekleşen Eyalet seçimlerinde Gujarat Eyaletinin başkanı olarak seçilmiştir. Bu süreçte ülkenin önemli bir endüstri merkezi haline gelmesini destekleyen Narendra Modi, Müslüman gruplar ve Kongre Partisi üyelerinin karşı karşıya gelmesi sonucunda Müslümanların şiddet görmelerine seyirci kalmak ile suçlanmıştır.

2002 yılında gerçekleşen bu tür tatsız olaylar nedeniyle kendisine birçok dava açılmış olmasına rağmen, şimdiye kadar mevcut hükümeti ile ilgili herhangi bir cezaya çarptırılmamıştır.

Bünyesinde bulunan birçok bakan bu olaylar nedeniyle ceza almış ve kendisine ABD gibi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından dini ayrımcılık gerekçesi ile vize verilmemesi gibi bir yaptırım uygulanmıştır.

Narendra Modi’nin Ölümü

67 yaşında olan Narendra Modi, yaşamını Hint Lideri olarak sürdürmeye devam etmektedir. Sağlığına oldukça düşkün biri olarak beslenmesinde vejetaryen olmayı tercih etmiştir.

Giyinirken ise uzun yıllardır tek bir mağazanın kıyafetlerini tercih eden Modi, Ahmedabad’ta bulunan Jade Of Blue mağazasından giyinmektedir.

Narendra Modi’nin Evlilik Hayatı

Evlilik hayatına birçok Hintli gibi erken yaşlarda adım atmış olan Modi, henüz 18 yaşında iken evlenmiştir. Ailesi tarafından istenen bu evlilik er bir tarzda yapılmıştır.

Jashodaben Chimanlal ile 1968 yılında evlenmiş olan ünlü lider evliliğini günümüzde halen devam ettirmektedir. Günümüzde halen birçok toplumun uygulamaya devam ettiği beşik kertmesi usulüne uygun gerçekleşen evlilik 18 yaşında resmi nikah ile resmileştirilmiştir.

Özel yaşamı ile çok fazla gündeme gelmeyen Modi, genellikle siyasal görüşmeleri ve ülkesi ile ilgili haberler ile öne çıkmaktadır. Geçtiğimiz aylarda ise ülkenin Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Hintli Genel Başkan’ın İsrail ile gerçekleştirdiği görüşmeler iki ülkenin gündemini oluşturmuştur.

Narendra Modi Kimdir?

Hindistan’da bulunan Gujarat Eyaletinin başkanı olarak siyasi yaşamını sürdüren Narendra Modi, 2001 yılından itibaren aynı konumunda görevini yapmaya devam etmektedir.

2002 yılında ülkede gerçekleşen ayaklanma nedeniyle Müslümanların mağdur olmasının sebebi olarak görülmesi Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinin de yasak olmasındaki temel nedenlerden biridir.

Çaycı bir babanın evladı olarak 1950 yılında dünyaya gelmiş olan Modi, eğitimini Siyaset Bilimi üzerine almış ve kariyerini de siyaset alanında sürdürmüştür. En son yaptığı seçim kampanyası kapsamında 3 ay süre ile Amerika’da imaj yönetimi ve halkla ilişkiler eğitimi almıştır.

Narendra Modi aynı zamanda kendisinden önce ülkesinde oldukça sevilen Gandhi’yi iktidardan indirmeyi başaran lider olarak da bilinmektedir.

Narendra Modi’nin Siyasi Kariyeri

63 yaşında Bharatiya Janata Partisinin genel başkanı ile Başbakan olarak Hindistan iktidarında göreve başlayan Modi, göreve başladığı ilk dönemde kabinenin küçülmesi gerektiği kararını almıştır. Narendra Modi öncesinde kabinede bulunan 28 bakan ve 43 müsteşar yerine 23 bakan ve 22 Müsteşar atanması beklenmektedir.

Seçim döneminde yaklaşık 5 hafta devam eden seçimlerde çoğunluğun oyunu alarak iktidara geçmiştir. Ekonomik anlamda canlanma sağlayıcı hamleler gerçekleştireceğini açıklayan Hintli lider, aynı zamanda yolsuzluk ve enflasyon gibi durumlarla da mücadele edileceğini açıklamıştır.

Hindistan’ın önemli simgelerinden biri olan Ganj Nehri’nin temizlenmesi projesi de Modi iktidarı döneminde yapılması planlanan vaatler arasında yer almaktadır. Ülkesindeki her vatandaşın eşit haklara sahip olduğunu savunan lider, alt tabakadaki vatandaşlar için teşvik projelerinin kaldırılacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştur.

Narendra Modi Biyografisi

2004 yılında Hindistan’da yapılan 15. Genel seçimlerin lideri olan Narendra Modi, Vadnagar’da doğmuştur. Aşırı milliyetçi kimliği ile tanınan siyasetçi, küçük yaşlarından itibaren hem çalışıp hem de okuyarak şimdiki kariyerine ulaşmayı başarmıştır.

Hindistan’ın gelişmesinde önemli katkıları bulunan Modi, siyasal ve ekonomi alanındaki başarılı çalışmaları ile pek çok ülkenin de takdirini kazanmaktadır. Hindu dinine aşırı bağlı kimliği ile dikkat çekmesi nedeniyle kendi ülke vatandaşları tarafından fazlasıyla sevilmesine ve itibar görmesine neden olmaktadır.

Narendra Modi hakkında 2002 yılında Müslüman katliamına sessiz kaldığı yönündeki iddialar günümüzde halen tazeliğini korumaktadır. Yapılan suçlamanın içeriğinde binlerce Müslümanın hâksiz yere katledildiği iddiaları bulunmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM