D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

D vitamini eksikliği ülkemizde sıklıkla görülen bir sorundur. D vitamini içeren besinleri bilmeniz ve beslenme düzeninizde yer vermeniz, büyük oranda fayda sağlayacaktır. Ancak unutmamalısınız ki yiyecek ve içeceklerle aldığınız D vitamininin vücutta kullanılabilir hale geçmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç vardır.

D vitamini, sağlık açısından çok önemli bir vitamin olmakla beraber, yapılan araştırmalar sonrasında ülkemizdeki insanların(özellikle de kadınların) büyük bir bölümünde eksikliği olduğu görülmüştür. Kemik sorunlarından tutun, diş problemlerine kadar pek çok hastalığın nedeni de d vitamini eksikliğidir. Üstelik, pek çok kişinin aklına dahi gelmeyen kronik hale gelmiş olan yorgunluk, uykusuzluk ve mutsuzluk aslında, vücutta yeterli miktarda d vitamini bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bu eksiklik giderildiğinde, psikolojideki iyileşme bariz olarak görülecektir.

Bir kişinin ihtiyaç duyduğu D vitamininin yaklaşık %20’sini besinlerden aldığı bilinmektedir. Yediklerinizle orantılı olarak ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilmeniz mümkün. Eksiklik ortaya çıkmaması için d vitamini açısından zengin besinlere beslenmenizde yer verebilir ve yeterli gelmezse ilave olarak d vitamini ampulleri kullanabilirsiniz.

Balık Yağı, D Vitamini İçin Birebirdir

Tüketilen besinlerle orantılı olarak D vitamini ihtiyacınız artış ya da azalış gösterebilir. Eğer D vitamini ihtiyacınızı kısa yoldan karşılamak isterseniz yapmanız gereken balık yağı tüketmektir.

Morina balığı ciğeri yağı, D vitamini konusunda sorun yaşayan bireylere iyi gelecektir. Üstelik tıp dünyasında da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu yağ, Türkiye’de balık yağı olarak tanınmaktadır. İçerdiği yüksek oranda A ve D vitamini, vitamin tedavisi gören hemen her bireye iyi gelmektedir. Gün içinde alınması gereken D vitamini dozu bulunmaktadır. Bu dozda D vitaminini karşılamak için Morina yağını kullanabilirsiniz. 100 gram balık yağında, bireyin gün içinde alması gereken D vitamininin 16 katı kadar vitamin bulunmaktadır. Bu nedenle bir buçuk çorba kaşığı balık yağı, gün içinde almanız gerekeni fazlasıyla karşılayacaktır.

Balık yağı kadar olmasa da balıkların kendileri de D vitamini konusunda oldukça besleyicidir. Sardalya gibi yağ oranı yüksek olan balıkları tercih ettiğinizde ihtiyaç duyduğunuz D vitaminini fazlasıyla karşılamış olursunuz.

D vitamini değerleri düşük olan kişilere; somon, uskumru ve ton balığı tavsiye edilmektedir. Bilhassa ton balığı ve somon, eksikliği giderebilmek için çokça tüketilmelidir.

Soya Sütü ve D Vitamini

Güçlendirilmiş soya ürünleri tükettiğinizde D vitamini eksikliğinizi karşılayabilirsiniz. Hem kalsiyum hem de D vitamini konusunda oldukça besleyici olan soya sütü, günde belli bir miktar tüketilmelidir. Düzenli içildiğinde yaklaşık 15 gün içinde D vitamini değerlerinde artış gözlemlenecektir.

100 gram soya sütü tükettiğinizde, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu D vitamininin %20lik kısmını karşılamış olursunuz.

Soya sütü, başlı başına D vitamini deposudur. Bunun yanında herhangi bir soya ürünü de bu eksikliğe iyi gelebilir. Her üründe yer alan vitamin değeri, farklılık taşıdığı için soya ürünlerini alırken kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Tüm Süt ve Süt Ürünleri D Vitamini İhtiyacını Karşılar

Sütten yoğurda, peynirden kefire kadar hemen her süt ürünü, D vitamini dengenizi korur. Bilhassa tam yağlı süt içtiğinizde, D vitamini ihtiyacınızı karşıladığını göreceksiniz. Bununla beraber peynir ve yoğurt da D vitamini konusunda sütten aşağı kalmaz.

Gün içinde tükettiğiniz bir bardak yağlı süt, almanız gereken D vitamininin %13lük kısmını karşılar. Bir kâse yoğurt da aynı şekilde D vitamini deposu kabul edilir. Hem kemik gelişiminiz hem de vitamin dengeniz açısından muhakkak tüketmelisiniz.

Günde 1 Yumurta Yemelisiniz

Gün içinde herhangi bir besinden D vitamini almak istediğinizde başvuracağınız besinlerden biri de yumurta olmalıdır. Protein ve B12 değerlerini yükseltme konusunda birebir olan yumurta, aynı zamanda D vitamininizi de zirveye taşıyacaktır.

Her gün bir yumurta yemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu yalnızca D vitamini için değil, ihtiyacınız olan sağlıklı beslenme düzeniniz için de gereklidir. Bir yumurta demek, günlük D vitamini ihtiyacınızın %4ünün karşılanması demektir. Düzenli kullanımı sayesinde D vitamini sorununuz kalmayacaktır.

Mantar ve D Vitamini

D vitamini için alınması gereken besinlerden biri de mantardır. Fakat vitamin için her mantar türünü tüketmeniz doğru olmaz. Çünkü her çeşitte aynı oranda vitamin bulunmaz. D vitamini için yiyebileceğiniz en uygun mantar türü, düğme mantarıdır. Beyaz renkli bu mantar, az pişmiş şekilde tüketilmelidir.

100 gram düğme mantarı tüketen kişi, gün içinde D vitamini ihtiyacının %7’lik kısmını almış olur. Doktorların bu vitamin için uygun görüp önerdiği düğme mantarı, haftada en az bir kez yendiğinde olumlu sonuç verecektir.

Haşlanmış Patates İle D vitamininizi Alın

Haşlanmış besinler, sağlıklı yaşam kurallarının ilk maddesini oluşturur. Kızartmalar ya da yağlı yemeklerden ziyade haşlanan besinler çok daha faydalıdır. Bu faydalı ürünlerden biri de patatestir.

Patates kişinin gün içinde alması gereken D vitamininin %1’lik kısmını oluşturmaktadır. 100 gram patates yediğinizde ve bunu düzenli olarak alışkanlık haline getirdiğinizde D vitamini sorununuz ortadan kalkacaktır. 

Güne Kahvaltılık Gevrekler Eşliğinde Başlayın

Gün içinde tüketebileceğiniz besinlere gelmeden önce sabahları ne yemeniz gerektiğini iyi düşünmelisiniz. Eğer sağlıklı bir gün geçirmek istiyorsanız vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek amacıyla gevrekleri tercih edebilirsiniz.

Kahvaltıda tam tahıllı, gevrekleri yemeniz D vitamini değerlerinizi hızlı bir şekilde arttıracaktır. Yumurtadan sonra kahvaltıda en sağlam D vitaminini bu besinler içerir. O yüzden düzenli kullanım ile faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Maydanozda D Vitamini Bulundurur

Bilhassa demir ihtiyacı ya da C vitamini ihtiyacı için kullanılan maydanoz, aynı zamanda D vitamini de bulundurmaktadır. Balık yağı ya da süt ürünleri kadar olmasa da 100 gram maydanoz tükettiğinizde, D vitamini değerinizin de hareket ettiğini bilmelisiniz.

Haşlamak ya da suyunu içmekten ziyade taze olduğundan emin olduğunuz bir demet maydanozu, yıkayıp güzelce tüketin. İsterseniz limon ile yiyebilirsiniz. Böylece hem C hem de D vitamininizi almış olursunuz.

Kakao ile D Vitamini Almak Mümkün

Hemen hemen her tatlının içinde kullanılan kakao, D vitamini eksikliği yaşayan kişilere şifa olabiliyor. Elbette balıklar kadar hızlı çözüm sunmasa da ne kadar kakao kullanırsanız D vitamini ihtiyacınız da o kadar azalıyor.

Sağlıklı beslenebilmek adına kakaolu tatlılara yüklenmek yerine hafif besinlerle kakao tüketebilirsiniz. Hem D vitamini ihtiyacınızı hem de şeker ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Isırgan Otunun Bin Bir Faydasından Biri D Vitamini

Öksürükten şeker hastalığına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelen ısırgan otu vitamin eksikliklerini de karşılamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için C vitamini donanımına sahiptir. Bunun yanında kemikler ve dişler için de faydalıdır. Bu noktada D vitamini de bulundurmaktadır. D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilmek için ısırgan otunu her hafta bir kez tüketebilirsiniz. Çok şiddetli artış göstermez fakat uzun vadede faydası olacağına emin olabilirsiniz.

İstiridye D Vitamini Eksikliğine İyi Gelir

Bilhassa B12 ihtiyacınız için tüketebileceğiniz istiridye aynı zamanda çinko, magnezyum ve D vitamini de bulundurmaktadır. İstiridye, içinde bulundurduğu D vitamini oranı ile deniz ürünleri içinde balıktan sonra en çok vitamin bulunduran üründür. Bu nedenle vitamin eksikliği ile karşı karşıya kaldığınızda tüketmekten kaçınmamalısınız.

İstiridye yeme konusunda kalp rahatsızlığı ve kolesterol yaşayan kişilerin biraz daha temkinli olması gerekmektedir. Aşırısı, sağlığınıza zarar verebilir.

Salam ve Sosis Kullanımı D Vitamini İhtiyacınıza İyi Gelir

Sağlıklı yapıldığından emin olduğunuz salam, sosis, jambon gibi et ürünlerini D vitamini için tüketebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan, kullandığınız sürece vitamin dengenizi ayakta tutacaktır. Bunun yanında B12 ve bakır bulundurması da vitaminin yanında fayda sağlamaktadır. Kolesterol ve yüksek tansiyonu olan bireylerin bu ürünleri tüketirken ekstra dikkatli olması gerekmektedir.

Ispanak Demir Kadar D Vitamini de İçerir

Ispanak her ne kadar demir deposu olarak bilinse de D vitamini konusunda da oldukça besleyicidir. Düzenli olarak kullandığınız zaman, vitamin eksiğinizin şiddetli ölçüde azaldığını göreceksiniz. Bilhassa haşlanmış olarak tüketmeniz uygundur.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM