Dolorin Cold Ne İşe Yarar?

Dolorin Cold Ne İşe Yarar?

Dolorin cold, soğuk algınlığına bağlı belirtilerde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. İçeriğimizde Dolorin Cold’un içeriğini inceleyecek ve kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken konular üzerinde duracağız. Aklınızda takılan bir soru olursa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Dolorin Tablet Nedir?

“Dolorin ne işe yarar?” sorusuna cevap vermek için Dolorin Cold içeriğine bakmamızda fayda vardır. Çift etken maddeli bir ilaç olan Dolorin’in her bir tabletinde Psödoefedrin hidroklorür ve 200 mg İbuprofen bulunmaktadır.

Yardımcı madde olarak mısır nişastası, selüloz, stearik asit, kolloidal gibi maddeler kullanılmıştır. Eğer etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz bulunuyorsa ilacı kullanmamanız ve doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir.

Dolarin Ne İşe Yarar?

Dolorin Cold, farklı miktarlarda tabletler içeren çeşitlere sahip olan bir ilaçtır. İlacın içeriğinde yer alan etken maddelerden ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile bilinmektedir. Anti inflamatuar grubunda yer almaktadır. Psödoefedrin ise; burundaki tıkanıklık ve sinüslerdeki doluluk için etkilidir.

Ağrı kesme, ateş düşürme, iltihap giderme tedavilerinde faydalanılabilecek olan ilaç grip, soğuk algınlığı, baş ağrısı, vücut ağrıları için tercih edilmektedir.

Dolorin Nasıl Kullanılır?

Dolorin cold, tablet olarak üretilen bir ilaç olup su yardımı ile yutulmalıdır. Farklı içeceklerle tüketilmemesi ya da çiğnenmemesi önemlidir.

İlaç dozu doktor tarafından tedaviye ve hastanın özelliklerine göre belirlenmelidir. Ancak herhangi biri belgelendirme yapılmaması durumunda 12 yaş üzeri ise; ilk etapta 2 tablet ile başlanabilir. Şikayetlerin durumuna göre 4 saatte bir ilave doz alınabilir. Ancak günlük 6 dozun üzerine çıkılmaması gereklidir.

12 yaş altı çocuklara önerilmeyen bir ilaçtır. Ayrıca 60 yaş üzeri hastalarda da doktor kontrolünde kullanılmasında fayda vardır.

İlacın böbrek ile karaciğerlere zarar verme riski bulunduğundan eğer böbrek ya da karaciğer hastalığınız bulunuyorsa ilacı yalnızca doktor kontrolünde kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Dolorin Aç mı Tok mu?

“Dolorin yemekten önce mi sonra mı içilmeli?” sorusuna prospektüste yer verilmemiştir. Aç ya da tok içmeniz ilacın etkisini değiştirmez. Ancak eğer mideniz hassassa ve ilacı kullandıktan sonra mideniz ağrıyorsa tok olarak içmeye özen gösterebilirsiniz.

Dolorin Baş Ağrısına İyi Gelir mi?

Dolorin’in içeriğinde yer ibufenin ağrı kesme özelliği bulunmaktadır. Ancak normalde ilaç soğuk algınlığı için kullanılmakta ve içeriğinde aynı zamanda iltihap giderici etken madde bulunmaktadır. Bu nedenle ilacı normal baş ağrıları için kullanmaktan sakınabilirsiniz.

Dolorin Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Dolorin diş ağrısı için reçete edilen bir ilaç değildir Prospektüste de bu konu bir bilgilendirme yapılmamıştır. Ancak hem ağrı kesici hem de iltihap giderici özelliği bulunduğundan özellikle apse kaynaklı diş ağrıları için kullananlar olabilmektedir.

Dolorin Cold Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Dolorin Cold ağrı kesme ve iltihap giderme özelliğine sahiptir. Bu nedenle özellikle viral kaynaklı boğaz ağrıları için tercih edilen ilaçlardan birisidir.

Dolorin Ateş Düşürür mü?

Evet, içeriğinde bulunan ibufenin ateş düşürme etkisi bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve viral kaynaklı ateş yükselmelerinde en çok kullanılan ilaçlar arasında yer alır.

Dolorin Antibiyotik mi?

Dolorin Cold antibiyotik değildir. İçeriğindeki etken maddelerin ateş düşürme, ağrı kesme ve iltihap giderme gibi etkileri bulunmaktadır. Doktorunuz uygun görmesi halinde antibiyotikle birlikte de reçete edebilir.

Dolorin Cold Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Dolorin Cold’un da önemli yan etkileri olabilir. Bu nedenle ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

  • Kalp ve damar sistemini doğrudan etkileyebilecek olan ilaç felç ya da kalp krizi riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle kalp sağlığında sorun olan kişilerin ekstra dikkatli olmasında fayda vardır.
  • Sindirim sistemine zarar verebileceği ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Özellikle mide hastalıkları olanların ya da yaşlıların dikkatli olması gerekmektedir.
  • Karaciğer sorunuz, böbrek yetmezliğiniz ya da yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklarınız bulunuyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Sinir artışı, baş dönmesi, bulantı, ağızda kuruma, kusma gibi durumlar ilacın sık rastlanan yan etkilerindendir.
  • Yorgunluk, ödem, baş ağrısı, kaşıntı ya da kurdeşen, mide ağrıları, idrar yaparken yanma ve prostat büyümesi yaygın olmayan yan etkiler arasındadır.
  • Dolorin Cold seyrek görülen yan etkileri arasında tansiyonda artış, ishal veya kabızlık, kalp yetmezliği, kişilik bozuklukları ve halüsinasyon görme gibi durumlar mevcuttur.
  • Dolorin Cold yan etkileri arasında olabilen beyin zarı iltihabı, görme bozuklukları, deride kanama, kulak çınlaması, sarılık, nefes almada zorluk gibi etkiler çok seyrek olarak sınırlandırılmıştır.

Dolorin Emziren Anneler Kullanabilir mi?

Dolorin Cold emziren annelere ve hamilelere önerilmeyen bir ilaçtır. Ancak doktorunuz kar/zarar oranını göz önünde bulundurarak tedavinize ekleyebilir.

İlacın az da olsa anne sütü ile birlikte bebeğe geçtiği bilinmektedir.

Dolorin Adet Keser mi?

Dolorin adet kesme ya da regl dönemini değiştirme özelliklerine sahip olan bir ilaç değildir. Prospektüsünde de böyle bir bilgi yer almamaktadır.

Dolorin Yasaklandı mı?

Hayır, ilacın yasaklanması gibi bir durum yoktur. Eczanelerde aktif olarak satışı devam etmektedir.

Dolorin Cold Reçetesiz Alınır mı?

Dolorin Cold reçeteli ya da reçetesiz olarak alabileceğiniz bir ilaçtır. Devlet tarafından da karşılanmaktadır. Eğer ilaç doktorunuz tarafından reçete edilmişse daha az ücret ödeyerek almanız mümkün olacaktır. Kalan miktarın ödemesi devlet tarafından gerçekleştirilecektir.

Dolorin Cold Kilo Aldırır mı?

Formuna dikkat eden pek çok kişi “Dolorin kilo yapar mı?” diye tedirgin olabilmektedir. Ancak ilacın kilonuz üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz. Ödem yapmaz ya da iştah artışına neden olmaz.

Dolorin Cold Zayıflatır mı?

Dolorin zayıflatma gibi bir yan etkiye sahip değildir. Ancak genellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Bu dönemde yaşadığınız iştah azalması nedeniyle kilo veriyor olabilirsiniz. Kilo vermenizin nedeni kullandığınız Dolorin değil, aldığınız kalori miktarının azalmasıdır.

Dolorin Fiyatı

İlaç fiyatlarının sık sık değiştiği bilinmektedir. Ancak Dolorin Cold fiyatı 2022 yılı için güncel olarak 51 TL’dir. İçeriğinde 30 tablet bulunmaktadır. Benzer etken maddelere Coldaway fiyatı ise; 24 tablet için 40 TL’dir.

Dolorin Yorumları

Dolorin Ekşi Sözlük, Kadınlar Kulübü gibi platformlarda sıklıkla adından bahsettiren bir ilaçtır. Yorumlarına baktığınızda pek çok kişinin ilaçtan memnun olduğunu görebilirsiniz. “Bu ilaç sayesinde ilk kez hastalığı ayaktan atlattım.”, “Uyku yapmadığı için iş yerimde sorun yaşamadım ve hızlı iyileştim.”, “Boğaz ağrısı ve kırgınlık hissettiğimde alıyorum ve direkt iyileşiyorum.” gibi yorumlar dikkat çekicidir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
İlaç Rehberi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM