Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İsimleri

Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İsimleri

Adet sancısı için ağrı kesici isimleri kadınların regl döneminde sıklıkla merak ettiği konulardandır. Regl sancıları pek çok kadının yaşadığı sorunlar arasında yer yapılır. Yapılan araştırmalar her 2 kadından 1’inin bu süreçte yaşam kalitesini düşürecek seviyede ağrı çektiğini göstermektedir. Bu ağrılar karnın alt kısmında başlayarak bel ve sırta doğru yayılabilir.

Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İsimleri

Regl dönemi sancılı geçen pek çok kadın özellikle regllerinin 1. Ve 2. Günlerinde ağrı kesicilerden faydalanır. Piyasada reçetesiz alınan çok sayıda ağrı kesici bulunur. Bu ağrı kesicilerden hangilerini kullanacağınıza karar verirken avantaj ve dezavantajlarını da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Majezik

Mazejik, piyasadaki en çok kullanılan ağrı kesiciler arasında yer almaktadır. İçeriğinde etken madde olarak flurbiprofen bulunur. Laktoz intoleransı bulunanların uzak durması gereken ilaçlardan birisidir.

NSAİ grubunda bulunan bu ilacın prospektüsünde adet ağrıları için kullanılabileceği açık bir şekilde ifade edilmiştir. Hamilelik ve emzirme döneminde yalnızca doktor kontrolünde kullanılabilecek bir ilaçtır. Ayrıca kalp ve tansiyon hastalarının dikkatli bir şekilde kullanmaları önemlidir. Tok karnına içilmesi gereken ilacı günde maksimum 2 defa kullanabilirsiniz.

Arveles

Deksketoprofen Trometamol etken maddeli ağrı kesicilerden birisi olan Arveles adet ağrılarını kısa süre içerisinde geçirmesi ile ünlenmiştir. Maksimum 30 dakika içerisinde etkisini hissedebilirsiniz. 4-6 saat içerisinde ise; etkisi azalarak sonlanır.

Kas ağrılarını etkileyen Arveles, krampların azalmasına yardımcı olabilir. Hafif ve orta seviyedeki ağrılar için uygundur. Ancak kanamanızı arttırabileceğini unutmamalısınız.

Dicloflam

En etkili regl ağrısı ilaçları arasında Dicloflam yer alır. Diklofenak Potasyum etken maddeli ilaçlardan birisidir. Eğer mide ve bağırsak sorunlarınız varsa dikkatli kullanmanız önemlidir. Yemeklerden hemen önerilen ilaçtan günde 2-3 adet alabilirsiniz.

Apranax Forte

Apranax Forte, Naproksen sodyum içeren ve adet ağrısı için kullanılabilen bir ilaçtır.  Daha çok şiddetli regl ağrıları için tercih edilir. Yan etkileri diğer ilaçlara göre daha fazladır.

Özellikle yoğun ve dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız dikkatli olmanızda fayda vardır. Apranax Forte, uykunuzun gelmesine neden olabilir. Alkol ile birlikte tüketilmemelidir.

Novalgin

Metamizol Sodyum etken maddeli ağrı kesicilerden olan Novalgin’in tablet ya da ampul formunu kullanmanız mümkündür. Ampul formu, daha kısa süre içerisinde etki eder. Kas spazmlarına karşı kullanılabilen bir ilaçtır. Bu sayede krampları azaltarak daha az ağrı hissetmenizi sağlar. Kronik ürtiker ya da bronşit hastasıysanız veya alerji bir vücudunuz varsa bu ilacı yalnızca doktor kontrolünde kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Dolorex

Adet sancısı için kullanılan ilaçlardan olan Dolorex, Dicloflam ile muadildir. Etken maddesi diklofenak potasyumdur. Regl döngüleri ve ağrılı kadın hastalıklarında kullanılır. Ağrıca kas ağrıları, migren atakları ve ameliyat sonrası yaşanan ağrı ile ödemler için de faydalanılır. Tıbbi geçmişinizde bir alerji hikayesi bulunuyorsa dikkatli kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca kan sulandırıcılarla birlikte tüketilmemelidir.

Nisan

Naproksen etken maddeli regl sancısı ilaçlarından olan Aprol, migren atakları ve baş ağrıları için de etkilidir. Bu nedenle regl döneminde yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle döngünüz boyunca baş ağrısı da yaşıyorsanız bu ilacı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Mide ağrılarına neden olabileceğinden ülser, gastrit, reflü gibi sorunlarınız varsa farklı ilaçları kullanmayı düşünebilirsiniz.

Adet Sancısı İçin İlaç Kullanmak Zararlı mı?

Regl döneminde sancısı olan kadınların önemli bir kısmı hafif dozdaki ağrı kesicilerden faydalanır. Öncelikle her ilacın bir yan etkisi olduğunu unutmamalı ve mümkünse tercihinizi doğal yöntemlerden yana kullanmalısınız. Ancak “Adet döneminde ağrı kesici kullanmak kısırlığa neden olur mu?” gibi soruların cevabı hayır! Daha çok anlık hissedeceğiniz yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

 • Reseptörler üzerinde etkili olan ve ağrı hissini azaltan opioidler aynı zamanda bağırsaklarınızın çalışma hızını da yavaşlatır. Bu nedenle geçici süre kabızlık yaşayabilirsiniz. Eğer regl döneminde ağrı kesici içiyorsanız beraberinde bolca su tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Ağrı kesicilerin sıklıkla karşılaşılan yan etkileri arasında mide sorunları yer alır. Midede asit üretimini arttırarak özellikle reflünüzün daha fazla hissedilmesine neden olabilir.
 • Kullanacağınız ilacın yan etkilerine göz atabilirsiniz. Regl döneminde kullanılan ağrı kesicilerden bazıları kalp atışlarınızda düzensizliklere neden olabilir. Ayrıca kan basıncı ve kan şekerinde de dalgalanmalar görülebilir.
 • Ağrı kesicilerin bir kısmı uyuşukluk hissine neden olur. Özellikle araç kullanıyorsanız ya da dikkat dağınıklığı yaşamanızın sıkıntı yarattığı bir işle meşgulseniz dikkatli olmalısınız.

Regl Sancısı Nasıl Geçer Doğal Yollarla

Adet dönemi sancılarını azaltmak için faydalanabileceğiniz bazı doğal yöntemler de bulunur. Bu yöntemlerden faydalanmak regl döneminizde hayat kalitenizin daha yüksek olmasına yardımcı olabiliri.

 • Regl ağrıları için su tüketimi son derece önemlidir. Gün içerisinde yeterince su içmeniz ödemin azalmasına ve böylece krampların daha az hissedilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kan akışını da hızlandıracaktır.
 • Papatya, rezene, zencefil gibi bitki çayları krampları azaltmak için oldukça etkilidir. Ayrıca PMS döneminde yaşadığınız stresi de daha az hissetmenizi sağlar.
 • Anti inflamatuar gıdalar ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. Çilek, ananas, domates, sarımsak gibi besinleri daha çok tüketebilirsiniz.
 • Ödem, adet sancısının daha da artmasına neden olur. Bu nedenle şeker ve tuz oranı yüksek abur cuburlardan uzak durmanızda fayda vardır.
 • Kahve tüketiminizi azaltabilir ve tercihinizi mümkün olduğunca kafeinsiz kahveden yana kullanabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM