Cipronatin Nedir? Ne İşe Yarar?

Cipronatin Nedir? Ne İşe Yarar?

Cipronatin nedir? Ne işe yarar? sorusu, genellikle doktora giderek bu ilacın reçete edildiği kişiler tarafından sorulmaktadır. Enfeksiyonlara karşı ve iltihaplanma nedeniyle reçete edilen Cipronatin, önemli yan etkilere sahip bir ilaç olarak bilinmektedir. Uzmanlar genellikle ilacı kar/zarar dengesini göz önünde bulundurarak reçete etmektedir.

Cipronatin Nedir?

Cipronatin, İstanbul Kadıköy’de Atabay kimya sanayi tarafından üretilen bir antibiyotik grubudur. Siprofloksasin etken maddeli pek çok ilaç bulunmaktadır. Cipronatin ve muadilleri özellikle son yıllarda sıklıkla reçete edilmektedir. Cipronatin fiyatı diğer antibiyotiklere göre daha düşük olmakla birlikte kullanım sahasının da geniş olduğunu söylemek mümkündür.

Cipronatin 500 Mg Nedir?

Cipronatin, siprofloksasin etken maddeli antibiyotik grubu ilaçlardan birisidir. Her kutuda toplam 14 adet bulunur. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi bu ilaçta da ilacı bitirmeden bırakmamalısınız. Aksi takdirde zaman içerisinde vücudunuzun antibiyotiklere karşı bağışıklık oluşturduğunu görebilirsiniz. Bu bağışıklık nedeniyle bir sonraki hasta olduğunuzda vücudunuzun antibiyotiklere karşı daha dayanıklı olduğunu ve ilacın etki etme seviyesinin düştüğünü görebilirsiniz.

 Cipronatin Ne İşe Yarar?

Kinolon grubunda bulunan ilaçlardan birisi olan Cipronatin vücutta oluşan enfeksiyonların ve iltihapların tedavisi için kullanılır. Özellikle kronik hale dönüşmüş zorlu enfeksiyonlarda reçete edilen bu ilaç sindirim sistemi, idrar yolları, kemik iltihapları gibi farklı alanlar için kullanılabilir

Cipronatin 500 mg Ne İçin Kullanılır?

 • Cipronatin ilacının en çok kullanıldığı alanların başında solunum yolları enfeksiyonları gelmektedir. uzun süre devam eden enfeksiyonlara karşı verilebilen ilaç aynı zamanda sinüzit ve kulak enfeksiyonları için de tercih edilebilir.
 • Böbrek ve idrar yollarında oluşan enfeksiyonların tedavisi için faydalanabilir.
 • Yumurtalıklarda gözüken kronik iltihaplara karşı reçete edilebilen bir ilaçtır. aynı zamanda bel soğukluğu, prostat dahil çeşitli üreme organlarında oluşan enfeksiyonlara karşı kullanılabilir.
 • Cilt, eklem ve kemiklerde oluşan enfeksiyonlarda faydalanılabilir.
 • Vücutta bakteri kaynaklı yüksek ateş görüldüğünde genellikle farklı antibiyotiklerle kombine edilerek kullanılmaktadır.

Cipronatin Yan Etkileri

Cipronatin kullanımının her ilaç gibi bazı yan etkileri olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca bu ilacın yan etkilerini arttırabilecek bazı özel durumlar da mevcuttur.

 • İshal, mide bulantısı ve eklem ağrıları Cipronatin ilacının en sık karşılaşılan yan etkileri arasında yer almaktadır.
 • İlacı kullandığınız süre boyunca iştahsızlık, baş ağrısı, mide ve karın ağrısı yaşamanız mümkündür.
 • Etken maddesi nedeniyle florokinon grubuna ait olan bu antibiyotik özellikle sinir ve kaslar üzerinde istenmeyen etkiler bırakabilir. Tendon iltihabı ve kaslarda oluşan yırtıklar ilacın karşılaşılabilecek yan etkileri arasında bulunmaktadır. Ayrıca sinirlere zarar vermesi ya da depresyon, intihar eğilimini artırarak halüsinasyon oluşumuna neden olma riski vardır. Bu yan etkilerden herhangi birini fark ettiğiniz takdirde ilacı hemen bırakmalı ve bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 • Kaslarda güçsüzlük, eklem ağrıları ve şişme sıklıkla karşılaşılabilen yan etkilerdendir.

Cipronatin Antibiyotik mi?

Evet, Cipronatin antibiyotik grubu bir ilaçtır. Çeşitli iltihaplanma ve enfeksiyonlara karşı kullanılır. Vücudun farklı bölgelerine uygundur ve oldukça etkili bir antibiyotik grubu olarak kabul edilir. Ancak yan etkilerinin de aynı şekilde oldukça güçlü olduğunu söylemekte fayda vardır.

Cipronatin Kullanıcı Yorumları

Cipronatin kullanıcı yorumlarına baktığınızda pek çok farklı yorum olduğunu görebilirsiniz. Bu yorumlarda genellikle ilacın yan etkileri üzerinde durulmuştur. Cipronatin Ekşi Sözlük gibi platformlarda oldukça fazla yorumlanmıştır.

İlacın çok ciddi yan etkileri olduğunu ve bu nedenle mümkün olduğunca kullanılmaması gerektiğini söyleyen pek çok kullanıcı mevcuttur. Ancak bunun aksine Cipronatin ’in etkili bir antibiyotik olduğunu, pek çok antibiyotiğin geçiremediği sorunlara karşı dahi etkili olduğunu söyleyenler mevcuttur. Ayrıca ilacın yutarken zorlanıldığı ve son derece kötü bir tadı olduğu üzerinde de durulmuştur.

Cipronatin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her ilaçta olduğu gibi Cipronatin kullanmadan önce de içerisinde bulunan etken ve yardımcı maddelere göz atmanız önemlidir. Bu maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz bulunuyorsa ilacı kullanmamalısınız.
 • Cipronatin kullanımında yapılan en büyük yanlış tizanidin içeren kas gevşeticiler kullanılıyorsa bu ilacın kullanılmaması gerektiğini bilmemektir.
 • Cipronatin yalnızca yetişkinlere uygun bir ilaçtır. 18 yaşın altındaki bireylerin kullanılması önerilmez. Ancak doktorunuz kâr/zarar denklemini göz önünde bulundurarak reçete etmiş olabilir
 • Ileri yaşta olup kortizon kullanılan hastalıklara sahip olan kişiler için önerilmeyen bir ilaçtır.
 • Şeker hastalığınız ya da hipogliseminiz bulunuyorsa bu ilacı kullanmamalısınız.
 • Cipronatin, psikolojik yan etkilere neden olabilecek bir ilaçtır. Bu nedenle depresyon ya da şizofreni, bipolar gibi psikotik hastalıklara sahipseniz doktorunuzu uyarmayı unutmayın.
 • Cipronatin kullanırken cildinizin güneş ışığının zararlı etkilerine karşı daha açık olacağını unutmamalısınız. Bu nedenle mümkün olduğunca az güneş ışığına maruz kalmalı ve güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmamalısınız.
 • Ilacın etkinliğini azaltmak adına beraberinde laktoz içerikli yiyecek ve içecekleri tüketmemelisiniz. Ayrıca mineral katkılı besinlerle birlikte kullanılması da önerilmez.
 • Cipronatin kullanırken alkol tüketmemeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda ağır makine ve araç kullanımında olumsuz etkiler oluşturabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
İlaç Rehberi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM