Erkeklerde Bacak Kılları Neden Dökülür?

Erkeklerde Bacak Kılları Neden Dökülür?

Erkeklerde bacak kılları neden dökülür araştıran pek çok kişi, dönemsel yaşanan dökülmelerden şikayetçidir. Ancak çoğu zaman bacak kılı dökülmesi normaldir. Tıpkı saç dökülmesi gibi, her insanın az ya da çok yaşadığı bir durumdur. Ancak eğer yoğun bir dökülme ve bacaklarınızın belirli bölümlerinde kelleşme yaşıyorsanız altında farklı nedenler olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Erkeklerde Bacak Kılları Neden Dökülür?

Erkeklerde bacak kıllarının dökülmesi temel olarak hormonlarla ilişkili bir durumdur. Özellikle yoğun spor yapan erkeklerde yaşanan testosteron yükselmesi bacak bölgesindeki tüylerin dökülmesine neden olabilir. Mevsimsel geçiş dönemlerinde kıl dökülmesinin daha yoğun olduğunu görebilirsiniz. Ekstra olarak ilerleyen yaş, kronik stres, sağlıksız beslenme gibi nedenler de bacak kıllarının dökülmesine neden olabilir.

Eğer bacak kıllarınızın anormal şekilde döküldüğünü hissediyorsanız bir dermatoloğa başvurmanızda fayda vardır. Kimi zaman bacak kılı dökülmesinin altında periferik arter hastalığı gibi ciddi hastalıklar da bulunabilir.

Erkekler Bacak Kıllarını Almalı mı?

Erkeklerin bacak kıllarını alıp almaması konusunda genel bir görüş yoktur. Bu tamamen kişisel tercihinize kalmış bir durumdur .kıllar sizi rahatsız ediyorsa ve bacak kılları olmadan kendinize daha iyi hissediyorsanız bacaklarınızı almanızda herhangi bir sorun yoktur .ancak özellikle ilk tecrübeniz olacaksa epilasyon esnasında dikkatli olmanızda fayda vardır.

Erkeklerde Bacak Kılları Nasıl Alınır?

Erkeklerin, bacak kıllarını almak için kullanabileceği çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında seçim yaparken kendi önceliklerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Tıraş Bıçağı: Tıraş, erkeklerin bacaklarını almak için en çok kullandıkları yöntemler arasında yer alır. Bir tıraş bıçağı kullanarak dakikalar içerisinde tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Ancak tıraş bıçağı kullanarak yapmış olduğunuz epilasyon sonrasında batıklar oluşabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca kılların çıkma süresi de oldukça kısa olacaktır.
 • Tıraş Makinesi: Tıraş makinesi kullanımı, tıraş bıçağına göre çok daha pratiktir. Derinizi kesme riskiniz oldukça azdır. Özellikle vücut kılları için sunulan ürünleri kullanarak pratik bir şekilde bacak kıllarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Ağda: Ağda, tıraş bıçağı ve makinesine göre daha uzun süre boyunca bacak kıllarınızın çıkmasını engeller. Ancak işlemin uygulanması daha zor ve acılıdır. Eğer bacak kıllarını ağda ile almayı düşünüyorsanız bir uzmandan destek almayı düşünebilirsiniz.
 • Lazer Epilasyon: Eğer bacak kıllarınızın sizi rahatsız ediyorsa lazer epilasyon gibi kalıcı yöntemlerden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genellikle 10-12 seans sonrasında bacak kıllarından tamamen kurtulmanız mümkün olacaktır.

Erkeklerde Bacak Kıllarını Almanın Faydaları

Bacak kıllarına alıp almama konusunda kararsız kalan erkekler genellikle bu işlemin faydaları olup olmadığını incelerler. Bacak kıllarını almanın sağlığınızı doğrudan etkileyecek bir faydası olmamakla birlikte bazı açılardan hayatınızı kolaylaştıracağını söyleyebiliriz.

 • Özellikle yoğun bacak kılları yaz aylarında hijyen konusunda zorlanmanıza neden olabilir. Kıllarınızı aldıktan sonra bacaklarınız daha temiz görülür.
 • Sıcak havalarda kıyafetleriniz bacak kılları nedeniyle terletme yapabilir. Kıllarınızı alarak bu problemi ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Sporcuların genellikle bacak kıllarını aldığını fark edebilirsiniz. Bu durumun birden fazla nedeni vardır. Terleme nedeniyle oluşabilecek tahrişleri önlemiş olurlar. Aynı zamanda özellikle bisiklet gibi dar kıyafetler giyilmesi gereken sporlarda yaşanan rahatsızlık hissi ortadan kaldırılmış olunur.

Erkeklerde Bacak Kıllarını Almanın Zararları

Normal şartlarda erkeklerin bacak kıllarını almasının herhangi bir zararı yoktur. Ancak özellikle hassas ciltlerde işlem esnasında yapılan yanlışlıklar geçici sıkıntılara neden olabilir.

 • Ağda ya da lazer epilasyon gibi bir yöntemi tercih ettiyseniz cildinizde yanma ya da enfeksiyon kapma riski ortaya çıkabilir.
 • Bacak kıllarını alırken kullanılan yöntemlerin önemli bir kısmı geçici acılara neden olabilir.
 • Kıllarınızı aldıktan sonraki birkaç gün içerisinde bacaklarınızda kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkabilir.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM