Evde Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Evde Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?

Saçın sentetik saç ilave edilerek örülmesi işlemine, Afrika örgüsü adı verilmektedir. Afrika örgüsü son dönemlerin en çok tercih edilen saç modelleri arasında yer almaktadır. Gerek bayanlar gerekse baylar arasında sıklıkla kullanılan modelin, kendine göre avantajları ve dezavantajları olduğunu söylemek mümkündür.

Kullanışlı ve uzun süreli Afrika örgüsü olabildiği gibi kısa süreli evde yapılabilecek Afrika örgüsü de bulunmaktadır. Evde yapılan Afrika örgüsüne sentetik saç ilave etmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle evde yapmak istediğinizde saçlarınızın uzun olması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde güzel bir görüntü yakalamanız oldukça zor olacaktır.

Afrika Örgüsü Hazırlığı

Afrika örgüsünü evde yapmak isterseniz, profesyonel şekilde yapıp 3-5 ay saçınızda kalmasını sağlayamazsınız. Bunun için birkaç günlük ya da en fazla 1 haftalık yapıp kullanıp açacağınızı unutmamalısınız. Bunun temel nedeni örgüyü siz ya da bir başkası yapsa da sentetik saç ilavesi yapılmamasıdır. Sentetik saç ilave edilip tek tek birkaç kişi yardımıyla örmeniz evde pek de mümkün değildir. Bunun için hazırlık sürecinde ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini, nasıl yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Afrika örgüsünü kendiniz, yalnız yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle yanınızda daha önce yapmış birini bulundurmanız faydalı olacaktır. Yapım aşaması profesyonel bir elde en az 8 saat sürmektedir. Amatör birine yaptıracaksanız bu durumda en az 10-12 saati gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Afrika Örgüsü Malzemeleri

Afrika örgüsü için saatlerce uğraştıktan sonra en az 5 gün kalsın düşüncesine sahipseniz bu durumda saçlarınızı örmeden önce malzemeleri eksiksiz şekilde tamamlamalısınız. Katılaştırma donanımına sahip kaliteli bir saç spreyi bunlardan en önemlisidir. Spreyinizi alırken içindekiler kısmına bakıp şeker bulundurmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Saç spreyinden sonra saçlarınızı ayırmanıza yardımcı olacak en ince taraklardan almalısınız. Bunun için saç boyama setlerinde bulunan ince uçlu tarakları tercih edebilirsiniz. Tarağın arkasının sivri gelmesi ekstra önemli çünkü şerit belirlemeyi onunla yapacaksınız.

Afrika Örgüsüne Saçlarınızı Yıkayarak Başlayın

Afrika örgüsünü yapmadan önce saçlarınızı yıkayıp hazırlamanız oldukça önemli. Bu şekilde saç daha rahat ayrılacak aynı zamanda çok daha rahat şekilde örgüyü tutacaktır. Saçlarınızı yıkarken kremsiz bir şampuan kullanmaya özen göstermelisiniz. Kremli şampuan kullanımında saç kayganlaşacağı için saçın örgülü kalması bir hayli zor olacaktır.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra akan suları almalı ancak kurulamamalısınız. Sonrasında tarakla dümdüz olana kadar taramalısınız. Kabataslak bir tarama işe yaramayacaktır bu nedenle olabildiğince zaman ayırarak dümdüz taramaya gayret etmelisiniz.

Afrika Örgüsü için Saçlarınızı Yukarıdan Başlayarak Bölümlere Ayırın

Afrika örgüsünde ikinci adım saçların bölümlere ayrılmasıdır. Bu aşamada yanınızda birinin olması ekstra önemlidir çünkü birinin yukarıdan bakıp sağlıklı şekilde ayırması gerekmektedir. Saçlarınızı ayırırken en üst merkezden başlayabilirsiniz. Tarağınızın arkasından yardım alarak şerit şerit bölümlendirmelisiniz.

Ayrılan her sırayı örmeli daha sonra bir sonraki sıraya geçmelisiniz. Aksi halde sıra karışacak ve bölümlemeniz güzel görünmeyecektir. Her sırada inceliği ve kalınlığı eşit tutmanız oldukça önemlidir. Ayarlama konusunda sıkıntı yaşayacağınıza inanıyorsanız röfle setlerinde kullanılan saç bonelerini kullanabilirsiniz. Bonelerde saçı ayırıp daha sonra boneyi kesip dipten örgünüze başlayabilirsiniz.

Afrika Örgüsü için Saçlarınızı Örmeye Başlayın

Afrika örgüsünü yaparken dipten örgüyle başlamak gerekmektedir. Bu nedenle en dibi örebilmek için tığ yardımına ihtiyacınız olacaktır. Parmaklar dibe kalın geldiği için dipten pay bırakmak zorunda kalınabilmektedir. Bu durumda saç dipten kaymaya başlar ve hiç hoş bir görüntü oluşmaz. Buna engel olmak için yapmanız gereken en önemli şey saçlarınızın olabildiğince dibine inmektir.

En dipten başlayarak kalınlığını ayarladığınız saçları tek tek örebilirsiniz. Örme işlemi son bulduğunda saç uçlarınızı tutturmanız gerekecektir. Profesyonel Afrika örgüsünde saçınızı tutturmanıza gerek yoktur çünkü sentetik saç olduğu için açılma yapmaz. Evde orijinal saçınızla yapacaksanız bunun için saçınızla aynı renk ince tokalardan kullanmalısınız. Renksiz ince lastik tokalar da işinizi görecektir.

Afrika Örgüsünü Sabitleyin

Tüm örme işlemi son bulduğunda yapmanız gereken tek şey saçınızı sabitlemektir. Ev yapımı Afrika örgüsünde önemli olan saçın dayanabildiği kadar uzun dayanmasıdır. Bu nedenle saçınızı ördükten sonra saç spreyi ile sabitlemeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz saç spreyini şekersiz tercih etmeye özen göstermelisiniz çünkü kullanım süresi boyunca saçınızı yıkamamalısınız. Yıkadığınız takdirde saçlarınızın diplerden açıldığını görebilirsiniz. Saç spreyini katılaşması için tercih etmelisiniz bu nedenle yapış yapış yapmayacak bir sprey en iyisidir.

Evde Yapılan Afrika Örgüsünün Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınızı Afrika örgüsü yapmak için kuaföre gitmek istemediyseniz amatör bir iş çıkacağını bilmelisiniz. Profesyonel ve estetik bir saç olmadığı için herhangi bir olumsuzluğa açık olmalısınız. Ördünüz ve herhangi bir sıkıntı çıkmadıysa bu durumda muhafaza etme aşamasına geçebilirsiniz.

Örülen saç, yeterince sıkı olduğu takdirde saçınızın açılma ihtimali biraz daha zayıftır. Buna rağmen siz yine de gerekli şartları hazırlamaya gayret etmelisiniz. Saçlarınızı yıkamamalı, olabildiğince az müdahale etmeli, uyurken de toplamalısınız. Açık bırakılan saç birkaç gün içinde kendini atmaya başlayacaktır. Tülermeyle beraber saçınızın örgüleri yumuşayacak ve açılacaktır. Evde yapılan Afrika örgüsü, birkaç günü kurtarmak için yapılır. Kuaförde yapılan Afrika örgüsünü ise 5 ay rahatlıkla kullanabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM