Strobing Makyaj Nasıl Yapılır?

Strobing Makyaj Nasıl Yapılır?

Islak makyaj ile zaman zaman karıştırılan strobing makyaj, temelde oldukça farklı bir içeriğe sahiptir. İki makyaj arasındaki en net farklılık strobing makyajın daha iddialı olmasıdır. Bu bağlamda ıslak makyajdan daha hafif ve daha net ifade sağlayan bir makyaj olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Islak makyajdan daha güçlü bir görünüme sahip olmak isterseniz strobing makyajı deneyebilirsiniz. Bu deneme esnasında profesyonel adımlar atmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde komik bir görüntüye neden olabilirsiniz.

Strobing hem iddialı hem de hoş bir makyajdır. Detaylarına hâkim olmadan yapıldığında kişinin yüzünün tamamen kötü görünmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple strobing makyaja başlamadan önce hangi malzemeler alınmalı, hangi ürün nereye ne şekilde uygulanmalı bilmenizde yarar olacaktır.

Strobing Makyaj Nasıl Yapılır?

Strobing makyaj temelinde aydınlatıcı merkezli bir makyajdır. Kontürleme konusunda yeni bir adım olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle yüzünüze kontürleme işlemi yaparken strobing makyaj yapmak isterseniz aydınlatıcınızı iyi seçmelisiniz. Makyajın neredeyse tamamı aydınlatıcınızla geçecektir. Doğru şekilde kullanıldığında yalnızca birkaç ürünle yapacaklarınıza kendiniz dahi şaşıracaksınız.

Daha doğal, nemli ve iddialı bir görüntü ortaya koymak için strobing makyajı tercih edebilirsiniz.  İnsan cildinin kusursuz görünmesi için birkaç kat fondötene ya da pudraya ihtiyacı olmadığını ortaya koyan strobing makyaj, bu bağlamda yüzün hem doğal hem de makyajlı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Strobing Cilt Makyajı Nasıl Yapılır?

Strobing makyajınıza başlamadan önce cildinizi birkaç saat önceden doğal bir peeling ile arındırmalısınız. Arındırma işlemini ilk kez aldığınız ya da daha önce kullanmadığınız bir ürünle gerçekleştirmeniz, makyaj öncesinde risk taşıyacaktır. Bu nedenle kullandığınız, cildinizin alışkın olduğu bir peeling ile cildinizi arındırmalısınız. Daha sonra üzerine devamlı kullandığınız nemlendiricinizi sürmelisiniz.

Makyaja başlamadan önce nemlendiriciyi en geç 15 dakika önce sürmeniz gerekmektedir. Cildiniz nemlendiriciyi emmeden hemen makyaja geçerseniz kısa sürede dağılacaktır. Nemlendiricinizi uyguladıktan sonra bekleyip bb ya da cc krem kullanmalısınız. Strobing makyajda tercih edilen daha doğal bir görüntü olduğu için cc krem sürmelisiniz. Cc kreminizi süngerinizle tüm cildinize eşit şekilde yaymalısınız. Daha sonra yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz.

Strobing Makyajda Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Strobing makyajda esas olan yüz makyajıdır. Bu nedenle yüzünüze gereken hassasiyeti göstermeniz önemlidir. CC krem uygulayıp bekledikten hemen sonra aydınlatıcı kullanımına geçebilirsiniz. Aydınlatıcınızın hangi dokuda olduğu önemli değildir. Dilerseniz toz ya da krem şeklinde aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken alın kısmından başlamaktır.

Kaşlarınızın hemen üstünü ve alınan alt kısmı aydınlatıcı ile parlatmalısınız. Daha sonra göz pınarlarınızın iç kısımlarına aydınlatıcınızdan alıp parmağınızın ucuyla dokundurmalısınız. Bu şekilde gözlerinizin çevresi aydınlanacak, göz renginiz ortaya çıkacaktır. Göz pınarlarınızın sonrasında elmacık kemiklerinizin üst bölgesine aydınlatıcı uygulamanız gerekmektedir.

Strobing makyajda yoğun kontür kitleri kullanılmadığı için cilt tonunuzdan açık aydınlatıcılar yeterli olacaktır.

Strobing Cilt Makyajında Allık Nasıl Kullanılır?

Strobing makyajda allık kullanımı zorunlu değildir fakat özel bir davet ya da şık bir makyaj için allık tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey çok pembe ya da turuncu görünmemektir. Şampanya ve bronz tonlarının dışına çıkmamanız daha güzel görünmenize yardımcı olacaktır.

Fırçanızı ya da süngerinizi allığınıza bir kez dokundurmanız yeterli olacaktır. Üzerine üfledikten sonra elmacık kemiklerinizin alt kısmına dışardan içe doğru uygulayabilirsiniz. Bu işlem esnasında aydınlatıcı olan bölgeleri dağıtmamaya dikkat etmelisiniz.

Strobing Göz Makyajında Far Uygulaması Nasıl Yapılır?

Strobing makyajı yaparken göz makyajınızı, cilt makyajından önce ya da sonra yapabilirsiniz. Önemli olan kendinizi rahat hissettiğiniz başlangıcı yapmaktır. Cilt makyajından sonra göz makyajınızı yaptığınızda far dengesini daha rahat adapte edebilirsiniz.

Strobing göz makyajına başlamadan önce gözlerin üzerine baz uygulaması yapmalısınız. Göz kapaklarına süreceğiniz bu baz, makyajınızın sabit kalmasına yardımcı olacaktır. Bazı sürdükten sonra 2 dakika beklemelisiniz. Daha sonra par paletinizden doğal ve açık bir ton tercih etmelisiniz. Bazdan çok farklı olmayan zemin rengi; gri, krem, pudra tonlarında olabilir. Bu şekilde sondan başa doğru göz çerçevenizi oluşturmalısınız.

Karıştırma fırçası yardımıyla farı sondan başa kadar düzenli olarak uygulamalısınız. Daha sonra kullandığınız rengin bir ton koyusunu alarak aynı şekilde sondan ortaya kadar gelmelisiniz. Çok az renk dalgalanması oluşturmanız yeterli olacaktır. En sonunda bir ton koyu renk tercih ederek yalnızca sonlarda kullanabilirsiniz.

Ton geçişlerini kesinlikle keskin yapmamalısınız. Aksi halde abartılı bir göz makyajıyla kötü bir görüntü yakalayabilirsiniz. Krem, kahve, pudra renkleri en ideal far renkleridir.

Strobing Göz Makyajında Eyeliner Nasıl Uygulanır?

Strobing makyajda eyeliner kullanımı son ihtimal olmalıdır. Gece makyajı olarak tercih ettiğiniz durumlarda eyeliner kullanmanız uygun olacaktır. Aksi halde gündüz için yapılan makyajın doğallığının dağılmasına neden olabilir.

Kullandığınız far paleti ile işiniz bittikten sonra eyeliner uygulamasına geçebilirsiniz. Kahverengi ya da gri renkli eyeliner tercihini de muhakkak düşünmelisiniz. Strobing makyajda soft eyeliner görünümü hoş olacaktır.

Eyeliner son derece ince veya yarım kullanılmalıdır. Bu şekilde gözler abartıya kaçmadan şık bir görüntü kazanabilir.

Strobing Göz Makyajında Rimel Nasıl Uygulanır?

Strobing makyajda esas olan doğallık olduğu için cildinizin en doğal görüntüyü kazanmasını sağlamalısınız. Bunun için eyeliner kullanmadan yalnızca rimel ile göz makyajınızı tamamlamanız yeterli olacaktır. Maskara kullanırken sondan başa doğru ilerlemelisiniz.

Özellikle kirpik uzunluğuna vurgu yapacağınız noktalar sondaki kirpikler olmalıdır. Bu şekilde gözleriniz daha büyük ve daha doğal bir görüntü kazanacaktır.

Strobing makyajda gece makyajı olarak kullanmadığınız sürece takma kirpik kullanmanıza gerek yoktur.

Strobing Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Strobing makyajda dudaklarınızı dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz fakat doğal bir görüntü elde etmek isterseniz makyaja başlamadan önce dudak peelingi yapmanız önemlidir. Bir saat öncesinden dudak peelingi yapıp daha sonra dudaklarınızı balm ile nemlendirirseniz daha dolgun ve hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Strobing dudak makyajında renkleriniz far paletinizde olduğu gibi soft olacaksa muhakkak dudak kalemine öncelik vermelisiniz. Önce dudak kalemi ile çerçeve oluşturmalı daha sonra aynı renkte ruj uygulamalısınız. Tercih edeceğiniz ruj, mat olursa görüntü daha hoş olacaktır.

Akşam makyajlarında daha iddialı renkler tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde kalem kullanımı sonrasında kırmızı, bordo ya da mor gibi güçlü renklerde dolgunluk elde edebilirsiniz.

Makyajınız sona erdikten sonra dudaklarınızın üst ve alt kısmına aydınlatıcı uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

Strobing Makyajında Ten Rengi Önemli mi?

Strobing makyajında ten renginiz, aydınlatıcı ve cc krem dengeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle beyaz tenli bir bayansanız tercih edeceğiniz aydınlatıcı rengi şampanya ya da toz pembe tonlarında olmalıdır. Bu renklerle cildiniz daha sağlıklı bir görünüm elde edecektir.

Buğday rengi bir tene sahipseniz aydınlatıcı renginiz gold ışıltılar taşımalıdır. Böylece cildiniz canlılık kazanmış olacaktır. Esmerler içinse en ideal aydınlatıcı rengi bronzdur. 

Strobing Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

Strobing makyaj yapmadan önce aydınlatıcınızı kontrol etmeyi unutmamalısınız. Eğer simli ya da ışıltılı bir aydınlatıcıya sahipseniz onu kullanmaktan çekinmelisiniz. Çünkü yüzün büyük bir kısmında uygulandığı için aşırı ışıltı kazanmanıza sebebiyet verecektir.

Makyajınızı tamamladıktan sonra cildinize muhakkak transparan sabitleyici pudra uygulamalısınız. Bu şekilde makyajınız gün boyu akmadan güzel görünebilecektir.

Cilt türünüz yağlıysa ve strobing makyaj yapmışsanız bu durumda yağ mendillerinden muhakkak temin etmelisiniz. Yağ emici mendiller ile aydınlatıcı olan bölgeleri zaman zaman arındırmanız uzun süreli güzelliğe yardımcı olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM