Yüzde Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Yüzde Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Yüzde sivilce neden çıkar, nasıl geçer bilmek önemlidir. Nedenini bilmeniz halinde sivilcelerle baş edebilmeniz çok daha kolay olabilir. Aksi halde mücadele etseniz dahi yanlış adımlar atmanız istemediğiniz sonuçlar doğurabilir.

Sivilce çıkmasının nedenleri nelerdir, ne zaman tehlikeli hal alabilir, nasıl müdahale edilmelidir gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Bu tarz sorulara doğru cevapları verdiğinizde cildinizin sivilce sorunundan kolayca kurtulabildiğini görürsünüz.

Sivilce neden çıkar nasıl önlenir sorularına bulacağınız doğal cevaplar, sizin bu sorundan kurtulmanız anlamına gelmektedir. Bu bakımdan sivilce sorununun dikkat gerektiren aynı zamanda çözümü olan bir sorun olduğu bilinmektedir.

Yüzde Sivilce Neden Çıkar?

  • Akne nedenleri dendiğinde akla gelen ilk madde kullandığınız kozmetik ürünlerdir. Ne kadar çok makyaj yapıyorsanız, cildiniz o kadar tıkanıyor demektir. Tıkanan ve nefes almakta zorlanan cilt bir süre sonra bakteri hapsetmeye başlayacaktır. Bakterilerin dışa vurumu da sivilce olarak ortaya çıkacaktır.
  • Sivilce çıkarma nedenleri arasında bir başka nokta ise strestir. Birçok kişi için günlük hayatta olağan görülen stres ne yazık ki sivilce çıkarmanın temel sebeplerindendir. Kişi gün içinde ne kadar kaygı, endişe duyuyorsa sivilce çıkarma ihtimali de o kadar yüksek olmaktadır.
  • Yüzde çıkan sivilceler neyin habercisi diyorsanız vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini de bilmelisiniz. Özellikle karaciğer rahatsızlıklarının doğrudan akne oluşumuna sebebiyet verdiği gözlemlenmektedir. Bu bakımdan tahlilleri ve de testleri yaptırıp karaciğerinize baktırmanız fayda sağlayacaktır.

Alınan İlaçlar Sivilce Yapar mı?

Hangi bölgede neden sivilce çıkar konusu araştırılırken sonuç olarak ilaçlar göze çarpmıştır. Birçok kişi bilmese de akne kimi zaman yan etki olarak ortaya çıkmaktadır.

Herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı ilaç almanız gerektiğinde yavaş yavaş yan etkilerin görülebileceğini de bilmelisiniz. Görülebilen bu yan etkilerden bir tanesi de aknedir.

Kişi hangi ilacı kullanırsa kullansın muhakkak prospektüsüne göz gezdirmeli, doktoruna ilacı danışmalıdır. Her ilaç herkeste aynı sonuçları doğurmaz fakat kimi vücutlarda yan etkiler daha çabuk ortaya çıkar.

İlaçlarla beraber vitaminler de sivilceye neden olabilmektedir. Bu bakımdan ilave vitamin almadan önce muhakkak kontrollerinizi yaptırmanız önerilmektedir.

Yanlış Beslenme Sivilce Oluşturur mu?

Bugün yapılan araştırmalar sonucunda sivilce sorununa neden olan en önemli etkinin yanlış beslenme olduğu göze çarpmaktadır. Yanlış beslenme doğrudan zararlı olan besinleri tüketmek anlamına gelmektedir.

Hazır besinler; yağlı, asitli, kafeinli, şekerli besinler grubunu içine almaktadır. Marketlerde paket içine alınmış her besin bu noktada zararlı kabul edilmektedir.

Doğal yiyecekler yerine hazır besinlere ya da fast food besinlere odaklanırsanız sivilce sorunu gündeme gelmeye başlayacaktır. Özellikle karbonhidrat tüketiminin artması, kişinin sivilcelerinde de artış olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada yanlış beslenme, ağrılı sivilce neden olur sorusuna verilebilecek bir cevaptır.

Sigara Kullanımı Sivilce Yapar mı?

Pek çok kişi bilmese de sigara doğrudan sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle ergenlik döneminde olan kişilerin sigara tüketmeye başladıklarında vücutlarında sivilce sorunu da artış göstermektedir.

Paralel bir ilerleme kaydeden bu iki unsur, kişinin cilt yapısında bozulmaya sebep olmaktadır.

Sigara kullanımı bilhassa çukurlu izler bırakan sivilceleri tetiklemektedir. Tüm metabolizmayı doğrudan etkileyen sigara, cildin tazelenmesi ve yenilenmesi bakımından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Ergenlik Sivilce Yapar mı?

Sivilceleriniz nedeniyle doktora gittiğinizde doktor ilk olarak yaşınızı baz alacaktır. Ergenlik dönemine yakınsanız erken ergenlik sebebiyle sivilce sorunuyla karşı karşıya kalma ihtimaliniz bir hayli yüksektir. Bunun yanında ergenlik yaş sınırları içinde olan kişilerin, ciltlerinde sivilce oluşumu son derece doğaldır.

Ergenlik dönemi, vücudun baştan sona değiştiği bir dönemdir. Vücudun yağ dengelerinin ve özellikle hormonlarının alt üst olması dışarıya sivilce olarak yansıyabilmektedir.

Bir çeşit hastalık olmayan bu hal herhangi bir olumsuzluk olmazsa kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Ergenlik sivilce yapar mı sorusunun cevabı evettir ancak bu kalıcı bir problem olarak değerlendirilmemelidir.

Polistik Over Sendromu Sivilceye Neden Olur mu?

Bazı hastalıklar da ilaçlar gibi yan etkilere sahiptir. Rahatsız olduğunuz bölgenin dışında cilde de olumsuz yönde etki ettikleri görülmektedir. Polistik over bu tip bir rahatsızlıktır.

Bir başka ismi yumurtalık kisti olan polistik over sendromu, kalp rahatsızlıklarından obeziteye kadar birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir.

Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde sivilce oluşumuna da sebep olan hastalık, kişinin cildinde akne problemlerinin doğmasına sebebiyet vermektedir. Bu noktada hem cildinize iyi bakmalı hem de hastalığın bir an önce tedavisini olmalısınız. Aksi halde cildiniz olumsuz anlamda etkilenecek ve sivilce, sivilce izleri ortaya çıkacaktır.

Yüzdeki Sivilce Nasıl Geçer?

Yüzde ortaya çıkan sivilcelerin pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenleri bilmek, sivilcenin geçmesi için atılan ilk adımdır. Sivilcelere son verebilmek için yapmanız gereken ilk iş nedeni bulup bu nedeni ortadan kaldırmaktır.

Stres ise strese neden olan sorunları yok etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir hastalıksa önce bu hastalığı tedavi etmeniz, sivilce üzerinde etkili olacaktır.

Kişinin kendine iyi bakması, sivilce sorununu ortadan kaldırabilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Ne kadar bakımlı ve temiz bir yüze sahip olursanız sivilcenin ortadan kalkması da o kadar kolay olur.

Bazı ciltlerde sivilce kronik olarak yer almaktadır. Bu ciltlerin detaylı testlere girmesi önerilmektedir. Sivilceye neden olan asıl sorun ancak bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sivilcenin Geçmesi İçin Tonik Kullanımı

Sivilcelerinizden kurtulabilmek için cildinizi temiz tutmanız önerilmektedir. Cildi temiz tutmak, günde 2 kez yıkamak anlamına gelmemekte aksine sık sık arındırma manası taşımaktadır.

Cilt temizliği için kendinize özel doğal tonikler hazırlayabilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz ilk ürün doğal gül suyu olmalıdır.

Gül suyu içinde bulunan besleyici öz sayesinde sivilceli yüzü arındırmakta ve daha temiz olmasını sağlamaktadır. Bununla beraber her gün sabah ve gece olmak üzere cildinizi gül suyu ile temizlemeniz önerilmektedir. Bu sayede sivilcelerin daha kolay geçtiğini görebilirsiniz.

Sivilceler Maske ile Geçer mi?

Doğal maskeler, sivilcelerin geçmesi için faydalı olmaktadır. Özellikle evdeki ürünlerle hazırlayacağınız maskelerinizin cildinizde büyük değişimler yaratması muhtemeldir. Bunun için bal, tarçın, yoğurt, süt, zeytinyağı, salatalık kullanabilirsiniz.

Cildin hava almasını sağlayan bu besinler aynı zamanda onarım etkisine sahiptir. Sivilce söz konusu olduğunda özellikle limon ve karbonat ikilisi de ciddi manada işe yaramaktadır.

Tercih ettiğiniz herhangi bir ürünle hazırlayacağınız maskeyi düzenli olarak yaparsanız cildiniz kısa süre içerisinde olumlu dönüt sağlayacaktır.

Sivilceler İçin Ballı Yoğurtlu Maske

Sivilce sorunu ortaya çıkmaya başladığında kendinize iyi gelen maskelerden herhangi birini yapabilirsiniz. Hem besleyici hem de iz kalmasına engel olacak bir maske isterseniz yoğurt ve bal maskesi çok etkilidir.

Bir kâseye 1 yemek kaşığı yoğurt üzerinde 1 tatlı kaşığı bal ilave etmelisiniz. İkisini macun kıvamına gelene kadar karıştırmalı ve sonrasında yüzünüze sürmelisiniz.

45-50 dakika kadar yüzünüzde kaldıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız. Maskeyi haftada 2 kez tekrar etmeniz halinde yüzünüz hem renk tonu bakımından hem de sivilce bakımından daha iyi görünmeye başlayacaktır. Yavaş yavaş sivilce izleri de ortadan kalkacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM