IPL Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

IPL Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en çok tercih edilen dermatolog değişimlerinden biri lazer işlemleri üzerinde olmaktadır. Pek çok epilasyon türü bulunmakla beraber her geçen gün yeni bir adım daha atılmaktadır. Tercih edilme sıklığı artış gösteren adımlar arasında IPL lazer epilasyon da dikkat çekmektedir. Bilgisayar merkezli, ışık sistemli olan bu cihazlar, istenmeyen tüylerden kurtulmak için oldukça avantajlı görünmektedir.

Fırsat kampanyaları eşliğinde pek çok merkezde oldukça uygun fiyatlara önerilen IPL lazer epilasyonlar avantaj kadar dezavantajlara da sahiptir. Bu nedenle olabildiğince dikkatle araştırılmalı, emin olunmadan asla başlanmamalıdır.

IPL Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

IPL lazer epilasyon, kişinin cildini tanımak için bazı testler yapılarak başlatılır. Tüy kökleri, sertliği, cildin hassasiyeti bilinmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır. Bunların hemen arkasından kişinin kaç seansa ihtiyacı olduğu, ne kadar süreceği tespit edilmektedir. Planlama yapıldıktan sonra kişi ilk seansa kabul edilmektedir.

Seans başlarken kişinin cildine uygun anestezi kremleri kullanılmaktadır. Bu şekilde epilasyon esnasında yaşanan acı ve ağrı en az seviyeye indirgenmektedir. Gerekli kremler sürüldükten sonra birkaç dakika beklenir ve epilasyona başlanır.

Zemine soğuk bir jel sürülür, bölge yeniden soğutmaya alınır, cihazla nokta atışı yapılarak tüy kökleri ışınlar sayesinde zayıflatılır. Atış denilen bu zayıflatmalara zaman zaman ara verilerek cilt dinlendirilir. Daha sonra seans bitene kadar devam ettirilir.

IPL Lazer Epilasyon Tüyleri Nasıl Yok Eder?

IPL lazer epilasyon yaptırmak isteyenler için durumu kontrol edip, bilinç sahibi olmak oldukça önemlidir. Nerede, ne şekilde yaptıracağınızın yanı sıra hangi markanın hangi cihazının kullanılacağı da oldukça önemlidir. Cihaz, ışık ile hareket eden ve ışık dalgaları sayesinde tüyleri yok eden bir donanıma sahiptir.

Atışların yapılmasıyla beraber ışık tüye rengini veren melanin tarafından emilir. Tüy ışık sayesinde ısınır süreç içinde hasar görür. Hasar gören tüy kökü uzun vadede yeni bir tüy çıkmasına engel olur.

IPL Lazer Epilasyon Başarılı Sonuç Sağlar mı?

IPL lazer epilasyonları ile ilgili en sık tartışılan konulardan biri faydasının olup olmadığı ile ilgilidir. IPL tercih eden ve tüy köklerinden bu yöntemle kurtulmak isteyenler, riske girdiklerini bilmek durumundadır. Bunun temel nedeni IPL’nin kişiden kişiye değişiklik gösterdiğidir. Sonuç tamamıyla sizin tüyleriniz ve tüy köklerinizle ilişkilidir. Bu nedenle önce tüy köklerinizin inceliği ve kalınlığı üzerinde uzmanla hem fikir olmalısınız.

IPL koyu renkli, sert, kalın tüyler üzerinde çok daha başarılı olmaktadır. Bu nedenle istenmeyen tüyleri alırken jilet kullanımını tercih eden kişiler, IPL epilasyondan çok daha faydalı sonuçlar elde etmektedir.

IPL tercihinizi muhakkak en kaliteli cihazı kullanan adreslerden yana yapmalısınız. Mekân ne kadar kaliteli ve profesyonel çalışanlara sahip olursa o kadar olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.

IPL Lazer Epilasyon Kaç Seans Yapılır?

IPL lazer epilasyon yaptırmadan önce gerekli kontroller yapılır. Uzmanlar sizin için gereken seans sayısını belirler. İlk seansta başarı bekleyerek adım atmanız son derece yanlıştır çünkü var olan tüy köklerinin yanı sıra henüz büyümeye başlayan küçük kökler de bulunmaktadır. Kişiye göre değişiklik gösterse de uygulamalar çoğunlukla en az 4 seans üzerinden başlatılmaktadır.

En az tüye sahip olanlar için 4 seans olan IPL lazer en fazla 10-12 seansa kadar uzanabilmektedir. Seanslar epilasyonu yaptırmak istediğiniz bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Bikini bölgesi epilasyonu en uzun seans sürecini kapsarken koltuk altı için daha kısa süreye ihtiyaç vardır.

IPL Lazer Epilasyonunda İstenmeyen Tüyler Tekrar Çıkar mı?

IPL lazer epilasyonu ile ilgili en merak edilen sorular arasında tüylerin kendini tekrar edip etmeyeceği yer almaktadır. İnsan vücudu aldığı tahribatlar sonucu kendini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle nerede hasar bırakırsanız bırakın kısa ya da uzun vadede kendini yenileyip onarmaya devam edecektir.

Tüyler için de aynı koşul geçerlidir. Sizin bünyenize bağlı olarak kendinizi onarmanız uzun sürerken tüylerin çıkması da uzun sürecek demektir. Bunun yanında eskisi kadar güçlü ve köklü çıkmayacağına emin olabilirsiniz fakat tamamıyla ortadan kalkması da mümkün değildir. 

IPL Lazer Epilasyonu Acı Verir mi?

IPL lazer epilasyonu, lazer epilasyon çeşitleri arasında en acısız olanıdır. Kullanılan anestezi kremleri ve soğutma işlemleri sayesinde cildinizde herhangi bir acı duyma gibi bir durumunuz yoktur. Önemli olan kremler sürüldükten sonra birkaç dakika beklemenizdir. Uyuşma işlemi gerçekleştikten sonra epilasyonu yaptırabilirsiniz.

IPL ile acıdan ziyade rahatsızlık ve ağrı yaşama durumu söz konusudur. İşlem sona erdikten sonra 1 saat kadar sorun yaşayabilirsiniz. Sonrasında sorun bitecektir.

IPL Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir?

IPL lazer epilasyonları, tercih ettiğiniz ortama ve kaliteye göre sonuç vermektedir. Kalitesiz, ucuz, işini tam olarak bilmeyen amatör kişiler tarafından yapılan lazerler ciltte geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olmaktadır.

Her ne kadar yalnızca ışıkla yapılan bir lazerdir ifadesi kullanılsa da IPL lazerin de kıl köklerine zarar verebileceğini unutmamalısınız. Kalitesiz ve yanlış bir uygulamanın sonucunda kıl kökleriniz iltihap kapabilir, bununla beraber deri altı enfeksiyonları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Kıl köklerinin ışık dalgalarıyla yakılması aynı zamanda cildinizin de lekelenmesine neden olabilmektedir. Bilinen lazer kazaları arasında deri yanıkları ve lekelenmeler de bulunmaktadır. Ayrıca cildiniz IPL lazeri kabul edemezse bu durumda alerjik reaksiyon da gösterebilir. Bunun önüne geçmek için size uygun, en iyi adresi tercih etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM