Saç Nasıl Açılır? Saç Rengini Açma Teknikleri

Saç Nasıl Açılır? Saç Rengini Açma Teknikleri

Saç nasıl açılır sorusuna birçok cevap bulabilmek mümkündür ancak bulacağınız bu cevapların saç sağlığınız için ne derece sağlıklı olduğunu öğrenmelisiniz.

Saç açmak için kullanılan kimyasallar, doktorlar tarafından yasaklanmakta ve saça, saç diplerine zararı olduğu dile getirilmektedir. En iyi açıcıların kimyasal ürünlerden oluştuğunu görmek birçok kişinin risk almasına neden olsa da bunun için alternatif saç açma ürünleri denenmelidir.

Saçlarınızı açmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey yapısını öğrenmektir. İnce telli saçlar ile kalın telli saçlar açıcılara aynı tepkiyi vermemektedir.

Birçok kişi saç açma işlemi sonrasında saçlarını kaybettiğini dile getirmektedir. Bunun temel nedeni içerisindeki kimyasal malzemelerin saça zarar verip kopmasına neden olmasıdır.

Saç Nasıl Açılır?

  • Boyalı saç rengi nasıl açılır endişesi taşıyan kişiler doğal yöntemlerden daha az yararlanan kişiler. Saçlarınızda herhangi bir boya yoksa kendi renginiz hâkimse papatyadan limona kadar birçok doğal malzeme size yardımcı olacaktır.
  • Boyalı saçı açmak içinse çok kuvvetli kürler hazırlanmalı ve ısrarcı şekilde bu kürlere devam edilmelidir.
  • Saçını tek seferde açmak isteyen kişilerse saç açma işlemini ancak kimyasal saç açıcı ile gerçekleştirebilmektedir. Hem boyalı olup hemen de tek seferde dilediğiniz renge gelebilmek yalnızca kimyasal ilaç sayesinde mümkün olmaktadır.

Papatya ile Saç Nasıl Açılır?

Papatya suyu ile saç açma işlemi için yapmanız gereken ilk şey kurutulmuş papatya temin etmektir. Kurutulmuş olan papatyaları bir su bardağı suyun içerisine almalı daha sonra kaynayana kadar pişirmelisiniz.

Kaynayan suyun içinde 3-4 dakika kadar kalması gereken papatyalar daha sonra güzelce süzülmelidir.

Sprey şişesine boşaltılan suyun üzerine tatlı kaşığı ölçüsü ile tarçın, bal ve zeytinyağı ilave edilip sıcak suda erimeleri sağlanmalıdır. Bu karışımı saçınıza uyguladıktan hemen sonra güneştin altında 2 saat kadar beklemeniz gerekmektedir.

Süre dolduktan sonra saçlarınızı yıkamalı ve açılma tonu dilediğiniz kadar olana dek işlemi periyodlar halinde tekrarlamalısınız.

Taze Papatya ile Saç Nasıl Açılır?

Papatya ile sarı saç elde etmek, saç açmak oldukça kolaydır. Bunun için saçlarınızın hangi renk olduğu ve koyuluk durumu oldukça önemlidir.

Saçlarınızı haftanın 3 günü taze papatya ile yıkadığınızda saç renginizde hızlı şekilde açılma olduğunu görebilirsiniz. Bunun için öncelikle taze papatyaları ezmeli 1 litre kadar suyun içerisine koymalısınız. Kaynayan suyu, saçınızı duruladığınızda kullanmalısınız.

Daha hızlı bir açılma istiyorsanız bunun için papatyaları ezmeli ve kirli saçınıza sürmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra 1 saat kadar güneşte bekletmeli ve daha sonra soğuğa yakın su ile yıkamalısınız. Saç renginizde gözle görülür bir açılma yapacaktır.

Ravent Bitkisi ile Saç Nasıl Açılır?

Doğal saç açma yöntemlerinden biri de ravent bitkisi ile gerçekleştirilmektedir. Ravent bitkisi hem saç diplerini besleyen hem de saçlarda gözle görülür bir parlaklık kazandıran özel bitkilerden biridir. Bunu yapabilmek için ravent bitkisini demleme usulü hazırlamalısınız.

Ravent bitkisinden 1 yemek kaşığı almalı ve kaynayan 500 ml suyun içerisine atmalısınız. Suyun içerisinde en az 15 dakika kadar kalması gereken bitki daha sonra saçlara sürülmelidir.

Saçlarınızı duruladığınız suya da karıştırabileceğiniz ravent bitkisi, birkaç kullanım sonunda saçta gözle görünür bir açılma yapacaktır.

Peroksit ile Saç Nasıl Açılır?

Saç açma kimyasallarının içinde de yoğun olarak bulunan peroksit, renk açma konusunda etkili maddelerden biridir. Saçınızı evde açmak isterseniz bu ürünü kullanıp daha sonra dilediğiniz kadar açılmasını sağlayabilirsiniz.

Eczaneden alacağınız hidrojen peroksitten 1 tatlı kaşığı ayırmalısınız. Daha sonra üzerine 3 çay kaşığı kadar karbonat koymalısınız. İkisini güzelce karıştırıp pürüzsüz bir macun kıvamına getirmelisiniz.

Hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınızın açmak istediğiniz yerine güzelce sürmelisiniz. Dağıtmak için taramalı ve saçlarınızın hepsini toplayıp bone ile kapatmalısınız. 4 saat kadar saçınızda kalması gereken karışımı soğuğa yakın suyla yıkamalısınız.

Oksidanla Saç Nasıl Açılır?

Saç açmak dendiğinde akla gelen malzemelerden bir diğeri oksidandır. Oksidan peroksite nazaran daha fazla önerilen bir üründür çünkü kullanımı esnasında saça verdiği zarar daha azdır.

Oksidanı saç açmak için kullanmak isterseniz 4 adet türü olduğunu bilmelisiniz. 10, 20, 30 ve 40 volümlük olan oksidanlar farklı düzeylerde saç açma özelliğine sahiptiler. Bu özellikteki ürünleri kullanmaya başlamadan önce saç renginize bakmalı buna göre karar vermelisiniz.

En kuvvetli oksidan 40 volümlük olan oksidandır. Saçlarda 4 kata kadar açılma yaptığı görülmektedir. Saç renginiz kahverenginin herhangi bir tonu, kızıl ya da siyahsa bu oksidanı kullanarak kolaylıkla açılmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınıza oksidanı uygulamadan önce saçınızın kirli olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede zarar verme ihtimali daha az olacaktır.

C Vitamini ile Saç Nasıl Açılır?

Saç açma konusunda doğal yöntemleri tercih edenler için tercih edilebilecek en ideal yöntemlerden biri de C vitaminidir. Eczanelerde satılan C vitamini kapsüllerinden alıp 10 tanesini bir kaba boşaltmalısınız.

Kapsülleri güzelce boşalttıktan sonra üzerine şampuan ilave etmelisiniz. Karışımı hazırlayıp saçlarınızı yıkarken bu şampuandan kullanmalısınız.

Saçlarınızın istediğiniz gibi açılabilmesi için şampuanın saçınızda 15 dakika kadar kalması gerekmektedir. 15 dakika dolduktan sonra durulamanız yeterli olacaktır. Bununla beraber her yıkamada kullanmak yerine 2 yıkamadan 1 tanesinde kullanmanız daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. 5 yıkamanın ardından saçlarınızda açılmaların olduğunu görmeniz mümkündür.

YAZAR HAKKINDA

Sevda Hanedar Sevda Hanedar Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezunum ve mesleğimi icra etmekteyim. İnsanlarla iç içe olmayı ve onlara yardım etmeyi seviyorum. İkiz kızlarım var ve onlar en iyi arkadaşlarım. Ayrıca evde bir de minik dostumuz pug cinsi köpeğimiz bulunuyor. Bilgizma sitesinde yazarlık yapıyor sağlık, annelik, hamilelik, yaşam, kültür sanat gibi ilgi alanlarım olan konulardaki bilgilerimi okuyucularımızla paylaşıyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM